Poškození výhonů



host - 23.160 (?) 
24.6.2013 9:15, zobrazeno: 4484x

Zdravím. Koupil jsem slivoň Katinka a na letošních výhonech jsou jakoby prasklinky na povrchu výhonu. Nevíte o co se jedná? Stejné příznaky jsem viděl i v zahradnictví. Prodavačka říkala, že to není nic podstatného.

                                                Luláš


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 199.130 (?), 24.6.2013 23:54

Nielen listy, ale aj kôra je posiata nekrózami. Domnievam sa, že ide o poškodenie krúpami. V tomto roku ich bolo v niektorých miestach požehnane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 25.6.2013 8:34

Je to nejspíš suchá skvrnitost listů peckovin - houbová choroba Stigmina carpophila. Projevuje se na listech i na letorostech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 23.96 (?), 25.6.2013 20:11

Zdravím. Jak takovou houbu zlikvidovat? Ty listy jsou ožrané od nějakého brouka. Byl jsem na dovolevé a vedle posekali louku. Brouci se mi nastěkují na zahradu a vše žerou. Listy a plůdky jablek - vyžerou důlky. Brouk až 1,5cm dlouhý, zlatá záda a létá. Je dost nemotorný.  Dá se vzít do ruky. Ihned o příjezdu jsem brouky pojedoval.  Nálet trvá cca týden a brouci zmizí, odstěhují se zpět na louku až tráva povyroste. Do té doby a šíleně zaškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.47 (?), 25.6.2013 21:15

Myslím, že tentoraz v tipovaní zabodoval p.Vysloužil. Ak by bola perforácia a následná nekróza listov spôsobená hmyzím požerom, neboli by zrejme nekrôzy na kôre výhonov. Aby krúpy padali aj u pána Luláša a tiež u predajcu Katinky, nie je vylúčené, ale málo pravdepodobné. Pre hubový pôvod svedčí aj charakter tohtoročného vlhkého májového počasia. Škoda, že sa mi pre porovnanie nepodarilo nájsť na nete snímku suchej škvrnitosti (dierkovitosti) na listoch slivky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 26.6.2013 8:38 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 13.1 (?), 26.6.2013 10:42

Zdravím. Je to ta skvrnitost. Našel jsem popis a foto na agromanualu. Moc děkuji za pomoc. Lukáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.35 (?), 26.6.2013 22:30

Dnes som vo vinohrade pozeral na korunku mladej Gabrovskej. Konce hlavných výhonov mali lístky akoby ošľahnuté horákom + pavučinky. Napriek tomu, že drobne pršalo, mladé lístky sa dali s chrastením odroliť. Na zelenej kôre boli rovnaké fliačky ako na snímke p.Luláša. Listy nie sú dierkované. Tých hubových chorôb slivkovín je zrejme viac ako si myslíme. Pavučinky ale nie sú produktom parazitických húb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 58.173 (?), 27.6.2013 20:45

Dnes som striekal vinohrad (po kvete) a popri tom som mrknul na Gabrovskú, u ktorej som na koncoch výhonov včera odrolil suché lístky. Na jednom z tých, čo ostali, som odspodu objavil zamotaného v pavučine pavúka. Takže aj pavúci nám likvidujú slivky?surprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika