Co je to za švestku?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.45 (?) 
9.9.2014 21:06

Hmotnost cca odpovídá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 10.9.2014 8:30

Velkoplodá se uvádí u klonů, které mají hmotnost plodu nad 20g nebo průměrný počet plodů na 1 kg je menší než 40.

Základním znakem oproti Durancii je, že Domácí švestka jde v plné zralosti plně od pecky. (při troše šikovnosti se dá plod zmáčknout tak, že pecku vymáčnete ven bez půlení plodu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.9.2014 10:18

Velikost typů Domácí švestky se liší, ale hlavní rozdíly jsou dány pěstitelskými podmínkami.Pokud bude růst třeba taková lepotica ve špatné nebo vyčerpané půdě, bude mít pořád dost velké plody ale zhorší se jí chuť. Domácí švestka je sladká a lahodná víceméně v každé půdě. V té horší bude zdrobňovat plody, zpomalí růst a bude se snažit se samozmladit prosycháním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.9.2014 12:05

hmotnost plodu nad 20g nebo průměrný počet plodů na 1 kg je menší než 40.

Myslím, že je to méně než 50 ks na 1kg.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.9.2014 12:44

definici jsem převzal od Ing Blažka, ale pokud je průmětný počet plodů 40 tak je to jinými slovy popsáno, že průměrná hmotnost plodu je 25 g... a minimální hmotnost plodu je pojem jiný, tady může být klidně 20 g (či jiné číslo menší než je průměrná hmotnost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 11.9.2014 19:15

Zřejmě máte své zdroje, mohl by jste uvést kde je lze najít?

Kterou definici máte na mysli... tu kterou uvádíte nyní, nebo tu dřívější?Já jsem se domníval, že je platný vážený průměr 20g na jeden plod do 50ks/1kg po tři roky sklizní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 11.9.2014 19:24

hmm asi budu muset zalistovat ve starých, ručně psaných poznámkách a "luštit hyeroglyF".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 10.9.2014 8:36

Gabrovská má kompaktnější tvar (hustší korunu) a listy jsou více "slivoňové". Ale můžete mít pravdu, snímky nemusí být zcela reprezentativní a hlavně jsem neochutnal konkrétní plody posuzované odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 10.9.2014 11:52

Před osmi lety většina školek nemívala tak velký výběr jako je teď k sehnání a e shopy na stromky taktéž nebyly.Osm let není zase tak dlouhá doba, aby školka Vám nedokázala přibližně říct, cože za odrůdy prodávala.Porovnáním by bylo jistější odrůdu "trefit".Ale Gabrovskou a Domácí prodávaly pomalu všechny školky.

Podle mě to však Domácí nebude.U plodů mi chybí spodní špička(nemusí vždy být, ale tyto plody jsou ve spodní části zaoblené docela dost),postavení větví se mi taky na Domácí nepozdává a list taktéž.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.58 (?), 10.9.2014 18:19

Tak já teda nevím, co to mám vlastně za odrůdu. Koupil jsem dva stromky před osmi léty v Kauflandu. Já vím, řeknete si, proč zrovna tam. Neměl jsem se zahradou žádné zkušenosti, to až teď mě to začalo velice zajímat. Prvních pár let toho moc neměly, ale každým rokem víc a víc. Udělal jsem loni zkoušku, bylo toho cca 70 kg a zkusil jsem vše vypeckovat a dát kvasit. Byl jsem překvapený, v palírně tekla místy i 85 %. Vše jsem nechal naředit na 55 % a bylo celkem 11 litrů. Letos mám cca 150 litrů kvasu, tak jsem zvědavý, kolik toho bude letos. Plody jsou velmi chutné. Bylo tak 30 - 40 plodů do kila. Loni plodily cca 17.9., letos sklizeno vše do 9.9., jsem 230 m.n.m. na Hané u Olomouce. Tak nevím, co ještě bližšího napsát pro přesné určení. ž jsem byl rád, že vím, že je to Grabovská, ale teď jsem rozpacích. Ještě si vzpomínám, že stromky byli z Polska.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika