Carpatin



host - 97.44 (?) 
19.10.2008 11:31, zobrazeno: 11105x

Dobrý den,

dostal jsem od kamaráda malý stromek slivoně "Carpatin" (podnož Myrobel), tak jsem ho včera zasadil na zahradě. Prosím o bližší info o této odrůdě, případně se prosím podělte o své zkušenosti.

Děkuji

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 19.10.2008 19:57

Dobrý večer.Je to pološvestka vyšlechtěná v Rumunsku a proto že je jedním z rodičů výborná švestka Tuleu Gras(chuťově),je po ní chuťově nadprůměrná.Je vysoce tolerantní k šarce a mrazuvzdorná.Je však cizosprašná a dobře ji opylí např.Stanley.Zraje začátkem srpna, několik dnů před Čač.lepoticí.Při přeplození potřebuje probírku, jinak plody dle mých skušeností rády hnijí.Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 97.44 (?), 19.10.2008 20:16

Pane Zavřel,

děkuji za reakci, odrůdu slivoní Stanley pěstuje otec v dosahu cca 40m od nově vysazeného Carpatinu tak doufám, že si vítr s pylem hezky "pohraje".

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 19.10.2008 22:39

S pylem švetk si nepohrává vítr, nýbrýž hmyz, najmě včely.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 97.44 (?), 20.10.2008 18:31

A ještě jedna otázka k zodpovězení, středový výhon koruny mám na jaře zakrátit, aby se začali tvořit větve koruny, nebo ponechat šlahoun v celé délce. Zatím korunu "tvoří" pouze středový prut a jedna postranní větývka.

Děkuji za reakci

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.167 (?), 21.10.2008 7:29

Možná se mnou nebudou odborníci souhlasit, ale nejlépe se mi dává žebřík do koruny stromů s dlouhým kmenem. Pokud se jedná o vzrůstný strom, snažím se mít tuto svou zkušenost na paměti při zakládání korunky malých stromků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 21.10.2008 8:59

Žebřík se k vyššímu kmeni staví, pravda, lépe. Je otázkou, jestli se z něj taky lépe češou plody. Zejména ty na koncích větví, mírně svěšených, které se u nízkokmene snadno oberou ze země nebo z dvojáku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 21.10.2008 10:54
proto píši "vzrůstný strom". Pokud i v dospělém věku stromu stačí k očesání štafle, není co řešit. Ale u velkých stromů se mi obecně lépe češou vyšší štíhlé tvary než široké rozložité koruny. A také setřesení plodů je rychlejší, pokud stačí třást kmenem z jednoho místa.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 25.8.2015 19:23

První plody Milošova oblíbeného "karlátka" s názvem Carpatin, přinesly nasládlou, mírně aromatickou chuť.

Carpatin
Carpatin
Carpatin
Carpatin
Carpatin
Carpatin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.8.2015 20:10

Carpatin ani letos nezklamal. Velké plody, harmonická sladká chuť. Kvalitní pokračovatel Čačanské rané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika