Čačanská lepotica



Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.152 (?)
14.8.2014 21:40

Kolik procent průměrně obsahuje dobře vyzrálá lepotice cukrů?Dá se s úspěchem použít na slivovici?Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 13.8.2014 8:19

Tomu nerozumím. Já měl Katinky i Opály zralé ještě před lepoticí. Poslední lepotice jsou dokonce ještě na stromě.  
    Lepotica má dvě dobré vlastbosti. 1. tuhou dužinu, takže se dobře přepravuje a neotlačuje. Proto je oblíbená na trzích. 2. Je relativně odolná proti letos řádící monilii. V chuti mi ale chybí víc cukru i vůně. V lepších polohách to může být jinak.
   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.253 (?), 13.8.2014 10:09

Záměrně jsem napsal "než začnou rodit" - stromky jsou zatím mladé, neplodné. Normálně u nás lepotice zraje tak o 10-14 dní později, čili než mi začnou rodit Katinka a Opál, jsem rád, že už takhle brzy můžu mít v puse slívu. Zdraví Mitt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.152 (?), 14.8.2014 21:40

Kolik procent průměrně obsahuje dobře vyzrálá lepotice cukrů?Dá se s úspěchem použít na slivovici?Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 15.8.2014 14:03

Dneska jsem měřil Zelenou ringli, výborná sladká chuť, naměřil jsem 24 - 25 % Brix. Čekám na Toptasty, jsem zvědav jestli dosáhou na těch 30% a více jak uvádí literatura.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.240 (?), 28.8.2014 20:27

Po prve po x letech mne zklamala Lepotice.Prvni plody byly chutne, jak jsem byl zvykly, ale dele trvajici deste ze zbytku urody udelaly podprumer.

To je přesně ono. Čačanská lepotica asi stejně jako Topfive dozraje prakticky všude, ale vlivem počasí se kvalita může silně zhoršit. Konkrétně u Č.lepotice jsem to už několikrát zažil. Zde první plody dozrávaly už začátkem srpna, takže zhoršené počasí jí ještě minulo a na kvalitě plodů se neprojevilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.240 (?), 9.6.2015 20:04

Žádný aplaus pro Čačanskou lepotici nezazní? Já se na ní těším každý rok velice pro její specifickou chuť, dobu zrání i vysokou atraktivitu plodů. Zvláštní je, že neposloužila pro další křížení, tak jako Čačanská najbolja. Jediný známější kříženec je KALIPSO (Čačanská.lepotica x Opál).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 10.6.2015 8:26

Ale coby ne. Tady u nás na Opavsku má sice neblahou pověst, jakožto podřadnější švestak, ale já ji mám rád. Ten názor na ni je ovlivněn nesmyslným srovnáváním s Domácí, což je zcestné už kvůli době zrání a pak taky tím, že lidé si myslím, že je zralá když je modrá. Já vždy lehce zatřesu stromem a pochutnávám si na těch, které spadnou. Doba zrání Lepotic je u mě dobou švestkového blaha, v tu dobu zraje i Nancyská- tady u mě mirabelka herrenhausenska a krátce nato Althanova- ta tedy loni prakticky celá shnila... Dalšéch asi 30 odrůd je zatím ve stadiu narůstu- letos první úroda čeká Čačanskou rodnou, Ontario, Stanley, Wazonovu, nebo Hamanovu...

         Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 10.6.2015 10:07

Čačanská lepotica je dobrý plnič úrod a jak píše Ing. Fidla, ublížilo jí chuťové srovnávání s pravými švestkami, které jsou k jídlu i když nejsou úplně vybarvené. Zato ne úplně zralé lepotice jsou zcela modré a jíst se prakticky nedají. Skutečně dobré jsou poměrně krátkou dobu, úplně přezrálé někdy ztrácí sladkost. 
   Nicméně, když přemýšlím o nejlahodnějších plodech slivoní, na lepotici si obvykle nevzpomenu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 70.240 (?), 10.6.2015 21:33

Čačanskou lepotici vůbec nechci srovnávat s Domácí švestkou, Gabrovskou, Hanitou, nebo "švestkou pana Procházky". Plus mínus 10.8. ovšem kraluje. Velikostí, silnou, pevnou dužninou a zajímavou osvěžující chutí. Velká škoda, když se v některých letech nepovede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 196.17 (?), 1.8.2015 23:15

Vybarvuje i ČAČANSKÁ LEPOTICA. Stejně jako Kukymu, tak i mně se už "sbíhají sliny". Kdo by se netěšil na tu natrpkle sladkou chuť a pevnou dužninu vzhlených a velkých plodů. Snažím se zavlažovat, aby v tomhle ukrutném suchu na St.Julien moc netrpěla.

Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika