Žloutnutí listů odspoda + půdní rozbor



centor - (23) - 126.159 (?) 
16.7.2012 21:22, zobrazeno: 9634x

Dobrý den,

druhým rokem mám na zahradě vysazeno 20 keřů Tramínu a Kernera. Zpočátku července začaly listy u Tramínu žloutnout od okrajů, u Kernera se ale toto neprojevuje. Kraus v literatuře popisuje, že Tramín nemá rád moc vápníku v půdě, ale loni toto nedělal. Jako správný nadšenec amatér jsem si nechal udělat v laboratoři půdní rozbor, ke kterému jsem postupně pátral a nalézal optimální hodnoty pro vinnou révu a můj druh půdy (spíše těžká jílovitohlinitá). Vím, že mám opravdu více vápníku a málo humusu jako asi i dusíku. Žloutnutí listů mi ale připomíná nedostatek hořčíku, tak teď nevím...

Rád bych někoho zkušenějšího poprosil o radu, jak správně zasáhnout. Na chlorózu diskutovanou níže to nevypadá. Plánuji postříkat listy hořkou solí + zálivku ke kořenům, později doplnit dusík síranem amonným. Co myslíte, zabere to?

Tramín - asi nedostatek Mg
Tramín - asi nedostatek Mg
Asi nedostatek Mg - detail
Asi nedostatek Mg - detail
Půdní rozbor
Půdní rozbor
Celkový pohled
Celkový pohled
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.6 (?), 17.7.2012 9:54

Zdravím Vás Pavle! Aj keď sa nepokladám za skúsenejšieho, dovolím si Vám poradiť: Chlorózu rozhodne nemáte, tá začína na mladých listoch. Váš Tramín je náročný na obsah horčíka v pôde. Vaša snímka je dôkazom jeho nedostatku. Prihnojenie síranom horečnatým odporúčam. Pozor však na hnojenie dusíkom, najmä teraz- v druhej polovici sezóny. Tramín oveľa lepšie využíva dusík na svôj rast, podobne ako napr. Neuburg, Sauvignon či Veltlín červený. Ide o to, aby Vám kvalitne pred zimou vyzrelo drevo. Dávky pre jarné hnojenie dusíkom: "Při nízké potřebě dusíku (bujné odrůdy, vododržná půda) dávkujeme zjara 30 kg N na 1 ha (tj. 10 kg ledku amonného s vápencem na 1000 m2 vinice). Při střední a vyšší potřebě dusíku dáváme 45 – 60 kg N na 1 ha zjara (tj. 15 – 20 kg ledku amonného s vápencem na 1000 m2 vinice). Druhá dávka dusíku se dává v době před kvetením révy, tak aby se účinek dusíku projevil po nasazení bobulí. Většinou se doporučuje paušální dávka 20 kg na 1 ha (tj. 10 kg ledku vápenatého na 1000 m2 vinice), která se dává ve formě rychle působícího ledku vápenatého. Protože se obsah dusíku v půdě rychle mění, nemůžeme se opírat o půdní rozbor a dávky musíme volit do značné míry podle pozorování růstu a úrodnosti. Kdybychom se chtěli blíže informovat o správnosti postupu, museli bychom kontrolovat příjem dusíku pomocí listové diagnostiky."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
centor - (23) - 126.159 (?), 17.7.2012 21:26

Palo, moc děkuji za reakci. Postříkal jsem listy síranem hořečnatým a zároveň jím zalil keře ke kořenům (rýčem jsem odhrnul cca 15 cm jamku a nalil tam 5 l naředěného roztoku. Po vsáknutí zahrnul zpátky.) Snad to pomůže, aby se žloutenka nerozšiřovala dál. Předpokládám, že nažloutlé listy se už znovu nezazelenají...smiley

Dusík zatím tedy neřeším, na podzim rozhodím kolem keřů chlévský hnůj a příští jaro trochu ledku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 235.63 (?), 19.7.2012 9:00

Staré listy bez chlorofylu už, Pavle, Tramínu moc neposlúžia, ale listová plocha je dostatočná na vyzretie strapcov. Ďalšie listy po prihnojení horčíkom by nemali ochorieť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 22.7.2012 8:15

Zálivka síranem hořečnatým, resp. jeho heptahydrátem je velmi málo účinná. Efektivnější je opakovaný postřik (2x -3x) 2-3% roztokem na list. Pokud budete dávat na podzim hnůj, ledek vynechte. S dusíkem problém nemáte, keře rostou dobře. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 75.164 (?), 22.7.2012 8:35

počkat, a co ten bazén??? to jste si toho nikdo nevšimnul? vždyť je tam i skluzavka do vody...

předpokládám, že do vody dáváte dost chemie, aby byla takhle krásná, takže i chlór atd... a ta vody jednoznačně musí pří dovádění děti stříkat a cákat možná i ve velkých šplouchancích na révu a půdu pod ní!

nebude problém i tam???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 22.7.2012 19:46

Chemie v koncentracích v bazénové vodě nevadí, co by mohlo vadit by bylo velké množství vyšplouchané vody, které by způsobovalo přednostní příjem Ca před Mg. To by ovšem ty šplouchance musely být opravdu heavy. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
centor - (23) - 129.10 (?), 25.7.2012 13:35

Ne ne, voda není chemicky upravovaná, filtrace je mechanická písková + ionizační, bezchlorová. Šplouchance občas jsou, ale ne nějak velké, děti jsou celkem malé a pod dozorem... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 89.172 (?), 7.9.2012 18:07

Můžete sdělit kde jste si nechal rozbor půdy udělat? Jak dlouho to trvá a kolik Vás rozbor stál. Děkuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
centor - (23) - 129.10 (?), 10.9.2012 9:55

Rozbor půd provádí Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i., Žabovřeská 250 156 27 Praha 5 - Zbraslav.
Cena byla okolo 800 Kč, už si nepamatuju přesně. Dojel jsem tam osobně se zavařovací sklenicí odebrané půdy. Měli to hotové cca za 3 týdny, výsledky poslali emailem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika