Břečťan - rád by se plazil po zemi, ale na fasádu nechce



host - 4.206 (?)
18.7.2010 22:42

Fakt jsem se pobavila a než jsem se dočetla šťastného konce, chtěla jsem Vám poradit, abyste mu vynadal, jako psovi do koryta. Máme břečťan, vloni ho manžel prostě uřezal téměř u země (je u zdi z kdysi bílých cihel, asi tak dva metry vysoké a sedm metrů dlouhé), byla to jedna obrovská tlustá deka prorostlých šlahounů, krásně obrazil, a po zdi se dál plazí jako Adéla. Před nějakým tím rokem jsem potřebovala zakrýt další část zdi, napíchala jsem jen tak ulomené kousky do země a naprosto bez problémů, bez jakýchkoliv podpor, vyrazil směrem vzhůru a nestříhat ho, byl by zřejmě v celé zahradě, která je nad tou zdí. Zřejmě jsme trefili na spořádaný břečťan. Jen jestli to není výchovou...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 230.197 (?), 10.5.2009 13:46

.Zkuste postavit okolo rohož z rákosu, trochu zastínit a zalít odpoledne studenou vodou, kdy je mu teplo.Dejte mu šok, třeba zblbne.opatřete si ještě jiný břečťan a vysaďte jej jako kokurenční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.195 (?), 14.5.2009 9:08

Břečťanem mám porostlou celou fasádu velkého domu. První výhony jsem musel na zeď navádět a upevňovat pomocí klasických skobiček. Přestože fasáda není úplně hladká, stávalo se mi po velkém větru, že se odchlipovaly celé velké plochy rostliny. Natahal jsem tedy po celém domě vodorovné vedení z vázacího drátu v asi třiceticentimetrových odstupech a za ně navádím šlahouny. Výhony z již porostlé plochy, které rostou do prostoru, stříhám.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.50 (?), 18.6.2009 22:21

A co to omlátit na cihlu? :-)) Angláni žádné fasády neřeší, je to i tepelná izolace. Ale vážně... Já mám stejný problém, nechce se chytit k takovému tomu prefabrikovanému dřevěnému plotu. Postavil ho soused, který nepoužil žádná měřidla a je to dost fuj. Sháním právě něco, co mu dát na oporu. Na to nainpregnované dřevo taky háže bobek... Ale něco, co bych na to matloukl a ono to neshnilo... Nějakou síť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 17.5.2010 6:15

Tak k tomu sousedovu prefabrikovanému plotu : údržbu plotu má za povinnost jeho vlastník.Nemyslím si, že uděláte dobře, když se o ni budete starat.Mám ze strany souseda jeho odrabanou nevzhlednou zeď a myslím si, že kdybych ji nechal něčím porůst, tak bych narazil a ještě bych hradil škodu na odrabané omítce. Fasádu do ulice, kde chodí lidé, bedlivě udržuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 17.5.2010 4:10

Zacal jsem tuto diskusi, tak bych asi mel napsat sve postrehy po nejakem roce.

Tedy: jeden z brectanu se vzpamatoval a krasne zacal rust po fasade, dela mi velkou radost :-). Vsechno je mnozene ze stejne materske rostliny, predpokladam, ze jednou se vzprimi i ten zbytek.

Doporucuji nejaky slahoun privazat (nebo takovou tou tavnou hmotou prilepit) k fasade a pak jen cekat a cekat...

Dale k otazce pro/proti rostlinam na fasade. Pokud je fasada dobre udelana, brectan ji dle meho nazoru nijak neublizi. Stejne tak prisavnik, akorat je to vec natrvalo-zanecha ty sve "korinky" a nejde to nicim dolu. Jinak je to moc prima, sice v tom je spousta hmyzu, na stranu druhou to chrani fasadu pred slunickem/destem a mozna i trochu teplo. Navic to je hezke a alespon se nejak zuzitkuje energie ze slunicka.

A clovek nesmi zapomenout dat pozor na to, aby popinavka nevrostla do strechy nebo jinam kam nepatri a ma skuliny, kterymi muze neco znicit. Brectan je v tom expert, vleze si uplne vsude. Ja jsem jej napr. zcela u zakladu ostrihal, aby se nesnazil lezt do domu.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.70 (?), 18.7.2010 22:15

mně řekla známá, že břečtan roste vždycky k severu..pokud je prý zed na jinou stranu, plazí se... tak nevím...:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.206 (?), 18.7.2010 22:42

Fakt jsem se pobavila a než jsem se dočetla šťastného konce, chtěla jsem Vám poradit, abyste mu vynadal, jako psovi do koryta. Máme břečťan, vloni ho manžel prostě uřezal téměř u země (je u zdi z kdysi bílých cihel, asi tak dva metry vysoké a sedm metrů dlouhé), byla to jedna obrovská tlustá deka prorostlých šlahounů, krásně obrazil, a po zdi se dál plazí jako Adéla. Před nějakým tím rokem jsem potřebovala zakrýt další část zdi, napíchala jsem jen tak ulomené kousky do země a naprosto bez problémů, bez jakýchkoliv podpor, vyrazil směrem vzhůru a nestříhat ho, byl by zřejmě v celé zahradě, která je nad tou zdí. Zřejmě jsme trefili na spořádaný břečťan. Jen jestli to není výchovou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.59 (?), 19.6.2011 16:03

Také jsem se pobavila - téměř všemi příspěvky. Myslím, že důležitá je otázka, z jakého materiálu jsou fasády. Mám břečťan u neomítnuté zítky z pálených cihel na severní straně domu a nestačím ho omezovat, jak bujně roste. Totéž dělám s břečťanem na plotu z běžného pletiva na západní straně domu. Domnívám se, že pokud je zeď domu z přírodních materiálů, neměl by být pro břečťan problém se jí přirozeně přichytit. Ale zřejmě budete mít problém i s pnoucí hortenzií či jinými popínavými dřevinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.95 (?), 17.7.2011 18:21

Mám zkušenost, že břečťan nesnáší vápenné omítky. Na holém zdivu roste perfektně - prvních pár let se plazí po zemi, pak leze do výšky. Na vápenné omítce jsme mu pomohli kari sítí a už se taky drží pěkně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika