Jak se zbavit starých ořešáků



host - 151.203 (?)
16.4.2008 20:00

Soused ve vhodnou dobu může větve odstranit, ale nesmí ho tím výrazně poškodit. S ohledem na skutečnost, že ze zákona je chráněn i estetická hodnota stromu, je ořezán velmi problematické. No a protože se jedná o ořešák, která řez moc nesnáší, tak je to ještě horší.

No já bych si pod ořešákem udělal sezení a každý horký den chválil souseda jak byl prozíravý, že ten ořešák vysadil tak blízko plotu. Nicméně otázka ještě je, kdo tam byl dřív, zda soused nebo vy, jak je starý strom apod. Někdy se titiž stává, že lidi si koupí nový objekt, sousedův strom se jim zdá krásný, ale později když se zabydlí jim překáží

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 39.3 (?), 16.4.2008 12:18

Přiznám se, že mne taky rozčiluje sousedův ořech, který je vysazen cca 1,5 m od plotu a navíc je od mé zahrady jihozápadním směrem, tudíž celé poledne a odpoledne stíní mou zahradu. Co se týče plodů, tak já ořech mám, ale navíc mne obtěžuje listí jehož nadpoloviční většína vzhledem k převažujícím větrům skončí na mé zahradě. Existují nějaké konkrétní odstupové vzdálenosti od hranice pozemku pro takto vzrostlé stromy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 16.4.2008 12:30

Přiznám se, že některé moje velké stromy taky přesahují hranice mého pozemku. Naštěstí to nikdo neřeší. Myslím, že ten komu přesahují větve cizího stromu na jeho pozemek má právo ty větve ořezat. Pokud by se toto udělalo u staré třešně nebo ořechu, což jsou i moje případy, tak by to ty stromy nemusely ani přežít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.92 (?), 16.4.2008 19:24

Odstupové vzdálenosti nejsou definovány (tedy neexistují).

Je dáno, že nikdo by neměl sousedy obtěžovat, ale asi si musíte stěžovat někde na úřadě anebo, když domluva není možná, pak dát souseda k soudu.

Přesahující větve nemáte právo ořezat (a spadané ořechy navíc patří sousedovi - majiteli stromu).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.203 (?), 16.4.2008 20:00

Soused ve vhodnou dobu může větve odstranit, ale nesmí ho tím výrazně poškodit. S ohledem na skutečnost, že ze zákona je chráněn i estetická hodnota stromu, je ořezán velmi problematické. No a protože se jedná o ořešák, která řez moc nesnáší, tak je to ještě horší.

No já bych si pod ořešákem udělal sezení a každý horký den chválil souseda jak byl prozíravý, že ten ořešák vysadil tak blízko plotu. Nicméně otázka ještě je, kdo tam byl dřív, zda soused nebo vy, jak je starý strom apod. Někdy se titiž stává, že lidi si koupí nový objekt, sousedův strom se jim zdá krásný, ale později když se zabydlí jim překáží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.152 (?), 11.11.2008 13:06

Myslím, že nevíte o čem mluvíte. My máme mezi dvorem a zahradou velikánský ořech. Již více jak měsíc je to to jediné, co stíháme. V době, kdy už máme listí plné zuby, je stále ořech ještě plný.  V létě nám ovšem dělá velkou službu, jinak by bylo vše na Jižní Moravě spálené, mimořádně suchá oblast. Ve vzdálenosti asi 5 m se uchytil další. Říkám si, kamaráde, když se máš tak k světu, tak tě nechám žít. Má asi 1,5 m a já si říkám, než vyrosteš, tak tu už nebudu. Pokud by ale ten velký ořech zasahoval od sousedů, tak by se o mě každým rokem v době květu a v době opadu listí pokoušela mrtvice. Stačí mi jejich "třešeň obrovská". Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.8 (?), 16.4.2008 23:27

Doporučená četba: Občanský zákoník, paragraf 127.

Pokud si soused nedá říct a neudělá to sám, můžete přesahující větve ořezat, ale ve vhodném termínu. Každopádně si myslím, že dohoda je lepší než žaloba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.203 (?), 16.4.2008 23:37

Ořezat mohu, ale nesmím nadměrně poškodit. A protože je chráněna zákonem i estetická hodnota dřeviny, tak raději moc neřezat. Navíc ořešáky špatně na řezy zahojují, takže další problém se sousedem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 12.11.2008 14:46

Ořešák je mimořádně vhodný pro posezení neboť odpuzuje hmyz. Tak tvrdí literatura

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.101 (?), 8.6.2009 9:56

Náš ořešák taky vadí sousedce, (je asi 5 m od plotu) a v době, kdy padá listí, jí tam taky vítr část zanese. Poslala mi výhružný dopis. Já jsem jí odpověděla, že moje listí padá měsíc, ale její psi (má chovnou stanici), štěkají celý rok. Od té doby strom stále stojí a psi nadále štěkají...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.17 (?), 27.9.2009 16:45

Mám stejný problém. Se sousedem vycházím dobře, ale je už moc starej a nedokáže se o strom postarat. Zasahuje mi do dvora cca 4 metry od plotu, větve mi leží na střeše i přez to, že je každý rok odřezávám daleko od baráku, sousedovi to už několikrát vytrhalo betonovou podlahu v garáži a ta je asi 3 metry od mýho podsklepenýho baráku!! Takže časem určitě prorazí základy (už sem to jednou viděl co dokáže strom se základama) No a ten co napsal, že odpuzuje hmiz, tak nejspíš psal nějakou sci-fi protože tenhle ořech je plnej komárů, mušek,vos (poměrně dost velkých a sousedi s dětma přez léto nemůžou ani na zahradu)  a spousty další havěti. Nehledě na to, že v tom bordelu co zůstává na zemi a neuklidí se hned je další havěť. Doma mám posledních 5 let docela tmu a majitel ho porazit nemůže, protože by musel mít nějaký povolení či co. Takže ho hubíme různýma chemikáliema a on furt roste a roste!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika