Zahradnické nůžky dvojsečné vs. jednosečné



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?) 
28.11.2013 12:38

To, co píše Standa V., bych podepsal.  Snad až na to (což je ovšem moje nešikovnost), že je snadné nabrousit žabku. Rovné ostří roubovacího nože snadno nabrousím na kameni a obtáhnu na řemenu. Což s žabkou nesvedu. To ale není jediný ani hlavní důvod, proč jsem žabku opustil. Je to, samozřejmě, mnohem větší produktivita práce s nůžkami.  I jednosečné nůžky jsou konstruovány tak, že čepel nedopadá doprostřed kovadlinky nýbrž ke kraji, a tak při správném naložení nůžek ke kmínku umějí odstřihnout výhon prakticky na kroužek. Zato u žabky se mi stalo, že současně s odřezáním výhonu se nůž zařízl i do ponechaného hýčkaného terminálu. Druhý důvod je hladký řez "dvouřadých" pilek, který není nutné zahlazovat žabkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 12:57

Ano, pilky s dvouřadými žraločími zuby nemají šraňk vytažený ven a tedy řez je ve dřevě velmi rovný. No ale pokud se má rána co nejdříve zavalit (jako je tomu u přeroubování) začistění kůry a lýka je vždy lepší. Protože ale nechci tahat na zahradu "skoro velkou polní", tak to většinou udělám roubovacím nožem a žabka leží v dílně.

Jak říká jeden můj známý : "Není umění udělat na melouchu svým profi nářadím kvalitní řez, ale udělat řez na návštěvě u kamaráda z vojny s tím, co má on doma."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.11.2013 13:16

...pokud se má rána co nejdříve zavalit (jako je tomu u přeroubování) začistění kůry a lýka je vždy lepší

To je asi pravda, nicméně mám za to, že se význam zahlazení řezné rány trochu přeceňuje. Zejména v případech, kdy ránu zatíráme voskem či balzámem a omezíme tím odpar. Navíc při zahlazování řezu se neubráním stavu, kdy odkrojím jen měkkou kůru po krajích a neuříznu tvrdý dřevní válec. - vznikne "kolenový pahýl". Proto i při roubování za kůru odřezávám pouze viditelně odchlíplé třísky, pokud nějaké jsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 14:00

Pane doktore, to je jen o slovíčkách, asi také jen ořezávám otřepy a říkám tomu zahlazení rány v okolí roubu, aby mi tam vosk dobře přilnul a neměl jsem velkou spotřebu. Dál od roubu už nerovnoměrnosti ve vytváření kalusu stejně neovlivní náchylnost/odolnost nové větve na/proti vylomení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 28.11.2013 13:29

´´Zato u žabky se mi stalo, že současně s odřezáním výhonu se nůž zařízl i do ponechaného hýčkaného terminálu.,,-určite je to menšia škoda ako keď vám takto,,uletí ´´pílka.Stačí to zatrieť, a druhý rok to nenájdete.

Pre Standu-tiež na zahradu netahám,,velkou polní´´,ale na opasku mám vedľa nožníc aj žabku a Biolak na možné,,úlety´´. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.11.2013 13:55

určite je to menšia škoda ako keď vám takto,,uletí ´´pílka.Stačí to zatrieť, a druhý rok to nenájdete.

Ano, pokud současně neuletí i ponechávaný termínál. S pilkou to srovnávat nelze,  pilka není alternativou žabky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 28.11.2013 15:12

Súhlasím že to prirovnanie nie je namieste, bolo to myslené skôr globálne.Asi by to chcelo sa do tej žabky menej zaprieťsmiley Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 12:29

Semidvojsečné nůžky jsou takové, které mají hák (při špatné údržbě supluje kovadlinku) a čepel (při špatném broušení drtí a nestříhá).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.5 (?), 27.11.2013 18:39

Ale ty Rostexky mají dvě ostré čepele, které se těsně míjejí...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.5 (?), 27.11.2013 18:42

...to měla být reakce na příspěvky p.Stanislawa a p.Standy V. blush Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika