Kráska, Hargrand, Sylvercot, Sylred



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 210.187 (?)
18.4.2011 11:41

Váš názor ohledně odrůd Pincot, Sylvercot a Kioto je cenný. Většina pisatelů hodnotí tyto odrůdy kladně. Myslím, co se týče chuti. Nevěděl jsem před lety, že se právě tyto odrůdy stanou tak populárními. Bral jsem je jako jedny z mnoha nových odrůd. Budu se muset přesvědšit o jejich kvalitě vlastní výsadbou. Abych pravdu řekl Veselku jsem měl vyhlédnutou už dávno, bohužel tady v okolí je sortiment odrůd rok od roku horší. Já už jsem teď zcela závislý na zasílání stromků z moravských školek a tímto jim za jejich služby velice děkuji. Tady bych už nesehnal nic. Chtěl jsem se zeptat odkud jste Vy pane Boštičko?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 46.80 (?), 21.10.2010 22:07

No to máte nepochybně pravdu, ale co vím, tak nejpozději kvetoucí odrůda meruněk je Bergeron, ale i to je pořád před zmrzlíky, takže to bychom museli mít meruňku kvetoucí v červnu, abychom byli spokojení a mohli klidně spát. Odrůda Pincot má začátek kvetení střední (Velkopavlovická a třeba Maďarská má začátek kvetení brzký) a dokvétá s Bergeronem. Takže šance, pokud nepříjdou ještě nějaké pozdější mrazíky, na plody je. Zajímavostí je, že jistý zahradkář měl o oblasti Františkových Lázní dvě odrůdy a sice Maďarskou a Sylvercot. Já když jsem tam byl na jaře podívat, tak jsem se hrozil jak Maďarka měla už vidět okvětní plátky, prostě všechny květy jen jen se rozevřít. Zatímco sousední meruňka měla tak 6-7 květních poupat zvětšených ostatní ještě menší. Výsledek byl takový, že Maďarská měla nakonec plodů mraky a Sylvercot sem tam dva. Takže někdy je štěstí na raněji kvetoucí odrůdy.

Já osobně bych do Pincotu šel a místo propagovaného Kiota bych vzal třeba Goldrich (přes citlivost ke Gnomonii a kdoví čemu) A jako další např. Harogem či Bergeron. Tím bych měl zajištěnu posloupnost ve sklizni a i částečné opylení odrůd. S vynikajícími chuťovými vlastnostmi. A pro patriotismus bych si na zahradu šoupnul nějakou s předponou Le-.

Závěrem je třeba říci, že meruňka do podmínek České republiky původně nepatří že ano a i Morava je vlastně nejsevernější poloha jejího možného úspěšného pěstování. Takže pro zbytek ČR je pořízení meruňky vždy ale vždy! sázka do loterie, zda vůbec stromek vydrží a pokud vydrží, zda přinese každý rok úrodu. Nabídne se námitka, tak ale proč to ty školky nabízí? No protože to lidi chtějí. Protože to viděli u souseda, že to kvete a plodí. Školky se snaží zařazovat do sortimentu takové odrůdy u nichž je šance pro alespoň uspokojivou úrodu. Né aby to lidem jak se říká nešlo. Triky a intriky hledejte jinde. Triky připouštím možná ve volbě podnoží, kde může být zrada s nedostatečnou afinitou některých odrůd a podnoží a nebo sloupovitý vzrůst.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 21.10.2010 22:36

Postupné nakvétání může mít svůj význam. Například, když v době květu celou dobu prší, tak ani samosprašné druhy se dobře neopylí - nelétá hmyz a navlhlý pyl nemá dobrou klíčivost. A tady může pomoci právě postupné nakvétání. Těm odkvetlým a opyleným květům už déšť neublíží.  Ale mrazům unikne postupně nakvétající odrůda stejně, jako ta, co kvete naráz celá s těmi posledními.
   Marketingových triků je plno. Plody jsou velké, velmi velké, jen výjimečně střední. Ale jsou-li střední, jusou uprostřed, kde jsou ty z druhého konce? Chuť je výborná, velmi dobrá, dobrá.  A ty horší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 22.10.2010 10:38

Dobrý den.Trochu jste mi pomohl pane Kafko.Z jíného vlákna (nejaromatičtější odruda) popisujete Goldrich jako Vaši nejlepší odrudu, kterou jste ochutnal v Lednici.Je ale Váš názor objektivní?Nechci nijak podceňovat, znevažovat Vaš úsudek.ChraňBůh.Ptám se proto, protože jste psal, že stromek byl v květníku.Asi nějaká forma skleníku, nebo pařeniště, tudíš soudím, že nadprůměrné klimatické podmínky.Byla by ale kvalita plodů i v normálních, nebo okrajových podmínkách?Páč nevím jestli máte i vlastní zkušenosti s touto odrudou, nebo jen z návštěvy z Lednického areálu.Trochu se o tuto odrudu zajímám, protože si ji chci pořídit.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 28.10.2010 9:35

Odrůdu Goldrich jsem měl možnost ochutnat na více místech, např. v jihomoravské Slupi, v Plzni atd. Upřímě řečeno v Plzni byla ta v tom květníku. Žádný skleník, zimováno zapuštěné v zemi, odkveteno již vyndané na plochu. Veškerá péče jen denní zálivka a semtam nějaké hnojení na list nebo postřik proti roztočíkům. V Lednici v genofondu odrůd starší stromy bez zálivky, se zatravněným meziřadím, ve Slupi černý úhor, hnojení na list.

Ale pokud si myslíte, že Goldrich není tou pravou, tak zkuste jinou, vždyť těch velmi dobrých je celá řada. Já jen píši to a přiznávám, že neobjektivně, co mi chutnalo. Neboť každému chutná něco jiného. Každý má na své zahradě jiné mikroklima. To nelze globalizovat.  Velkopavovickou nemám rád z již uvedeného, že plod nedozrává stejnoměrně, z jedné strany přezrálý, z druhé strany tvrdý kyselkavý. To Goldrich ani Pincot nemá. Řikám jedl jsem mé chuti lepší odrůdy. Bohužel některé už nevím jak se jmenovaly, ale to podstatné mi utkvělo. Např. odrůda Gvardějskij(foneticky) dozrává velmi pozdně někdy koncem srpna! Plody nic moc, malé, ale v tu dobu jste vděční za každou čerstvou meruňku že ano?

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 210.187 (?), 18.4.2011 11:41

Váš názor ohledně odrůd Pincot, Sylvercot a Kioto je cenný. Většina pisatelů hodnotí tyto odrůdy kladně. Myslím, co se týče chuti. Nevěděl jsem před lety, že se právě tyto odrůdy stanou tak populárními. Bral jsem je jako jedny z mnoha nových odrůd. Budu se muset přesvědšit o jejich kvalitě vlastní výsadbou. Abych pravdu řekl Veselku jsem měl vyhlédnutou už dávno, bohužel tady v okolí je sortiment odrůd rok od roku horší. Já už jsem teď zcela závislý na zasílání stromků z moravských školek a tímto jim za jejich služby velice děkuji. Tady bych už nesehnal nic. Chtěl jsem se zeptat odkud jste Vy pane Boštičko?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 218.134 (?), 31.8.2010 20:42

Ďakujem Vám pán Milan za odpoveď, pomohli ste mi, ja mám BERGERON a prvý rok KIOTO. Fero

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.250 (?), 4.9.2010 8:49

KIOTO na Wavite v druhom roku po vysadbe zarodila ca. 15 velkych krasnych cervenych plodov pevnej, sladkej a stavnatej chuti. Nic podobne chutne a vyrovnane z Vehardy, Velkopavlovickej ci inych neznamych odrod som zatial neochutnal. Nasada obrovska (Bergeron na Montclare rovnako stary nic...), chut super rodina sa sla o plody pobit :) - KIOTO doporucujem.  Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 184.146 (?), 7.7.2013 18:51

Jelikož Sylred zraje stejně s Leskorou, tak na ní budeme mít už větší nároky, než na ranější odrůdy zrající dříve. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 217.52 (?), 7.7.2013 22:02

Zo Sylredu zacinam byt mierne sklamany - sice u mna prva zrela, avsak suchsia konzistencia, malo cukrov. Dalsim minusom je, ze pada pri dozreti zo stromu. Dnes som ju mal moznost zrovnat so sladkou a stavnatou veselskou marhulou u svokra (zial neviem odrodu) a Sylred bola bez sance. Leskory, ktore som jedol minuly rok boli ovela chutnejsie. Sylredu dam este sancu o rok, ak bude rovnaka, zacnem sa obzerat po stepe lepsej odrody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 7.7.2013 23:55

Takže se stavíš ke svým prvním zralým meruňkám kriticky, to se mi líbí. Já bych udělal to samé, ale ten Spring Blush se mi opravdu nezdá špatný, nemůžu si pomoct. Nic nechválím jen pro to, že to mám na zahradě. Pochválím klidně i kupované plody, když si to zaslouží. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika