Křovinořez - zadřený motor



Drumpy - (2) - 5.113 (?) 
19.7.2022 9:56, zobrazeno: 2713x
Dobrý den, začátkem roku jsem zakoupil křovinořez Patriot. Při vyzvednutí mi bylo řečeno, že mám míchat směs benzínu a oleje v poměru 50:1 (tento poměr mám i vyznačen v dodacím listě). Křovinořez jsem použil celkově 2x, poprvé přibližně 30 minut bez problému, podruhé došlo ani ne po 10 minutách k zastavení motoru. Křovinořez jsem sundal z popruhu a byl zjevně přehřátý a dokonce mírně spáleně smrděl. Když jsem si pak pročítal návod ohledně možných závad, tak jsem zjistil, že výrobce uvádí míchání směsi benzín: olej v poměru 40:1 a ne 50:1. Jsem v této problematice dost neznalý a jedná se o moji první zahradní techniku se spalovacím motorem, tak případně odpusťte hloupý dotaz. Mohlo tato změna poměru vést k zadření motoru? Když jsem zavezl křovinořez na reklamaci, tak mi potvrdili, že je motor zadřený → špatný poměr benzínu a oleje. Poté jsem se zeptal, že jsem namíchal směs jak mi bylo řečeno a jak mám i napsáno v dodacím listě (50:1), ale výrobce uvádí jiný poměr (40:1), zda to nemůže být příčina a řekli mi že to je jedno jestli dám poměr 40:1 nebo 50:1. Nakonec si křovinořez vzali k reklamaci, i když v první chvílí jsem myslel, že mě otočí ve dveřích. Ale pochopil jsem, že moc šancí, že reklamaci uznají není. Chci se tedy zeptat, zda je skutečně jedno poměr 40:1 nebo 50:1. Mě přijde, že ten rozdíl je už celkem výrazný (navíc 25% benzínu), ale jak říkám, vůbec se v problematice nevyznám. Děkuji všem za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 19.7.2022 10:08

Je to poměrně složitý. V servisu nemají pravdu v tom, že 1:50 a 1:40 je jedno.  Dnes běžně užívaný mísicí poměr je 1:50 u správných olejů. Je vhodné při záběhu - nějakých 5 nádrží - používat směs mastnější, třeba těch 1:40. V návodech se obvykle píše 20 stran o bezpečnosti a výstrah a jedna - dvě o provozu, kde stejně není popsané to důležité. Příčinou zadření může být i přetížení při prvním použití, přece jen 30 minut je dost, měly být přestávky. Celkově o tom všem víme tak málo, že se nedá nic posuzovat. Třeba nevíme, zda jste správně namíchal směs. A už vůbec ne to, jak dopadne reklamace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 19.7.2022 10:35

asi to bude v tom namíchání směsi. Nechci se tazatele nijak dotknout, ale opravdu použil směs oleje do dvoutaktů a benzínu? A smíchal 1 díl oleje a 50 dílů benzinu? Tedy např. 20 ml, resp. 25 ml oleje do litru benzínu? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Drumpy - (2) - 5.113 (?), 19.7.2022 10:38
Nijak jste se mě nedotkl. Na míchání směsi jsem si koupil v daném obchodě "blbuvzdornou" nádobku pro namichani směsi. Tedy do 0,5 litru benzínu jsem dal 10 ml oleje, který jsem také zakoupil v daném obchodě a je určený pro 2T motory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.158 (?), 19.7.2022 15:36
Tipuju, že reklamaci neuznaji protože nemůžete dokázat, co jste tam nalil. Navíc obvinění ze špatně namíchané směsi je jejich nejčastější výmluva. Obecně u nových strojů je lépe mazat víc a respektovat dobu zabehu. No poučení je drahé, už to neuděláte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.41 (?), 19.7.2022 22:53

U TBC 261D, 331D, 431D je uvedeno: Palivo směs (benzín 40 : olej 1). Palivová směs v jiném poměru než 40:1 může způsobit poškození motoru. Zajistěte, aby vždy byla použita palivová směs ve správném poměru.
Já osobně dávám první nádrž 25:1, druhou 33:1 až pak 40:1. První 2 nádrže mírná zátěž, přestávky i chod na volnoběh. Mám různých strojků na benzín asi 20 a ani jeden se mi nepodařilo zadřít.
Jestli máte v dodacím listě 50:1, je to v přímém rozporu s návodem a dle mne by Vám reklamaci mali uznat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 20.7.2022 15:04

K zadření může kromě špatného poměru pomoct i to, že nenecháte motor po delší práci chvilku povrčet na volnoběh a po použití v plném záběru ho okamžitě vypnete. Pak se vám může zapéct taky. Vše umocněno venkovními vysokými teplotami na slunci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 139.149 (?), 22.7.2022 15:33

Doporučených 1:50 je v přímém rozporu s požadavkem výrobce a drž se tvrzení že to je příčina zadření, pokud ti neprokážou tvoje zavinění tak reklamaci musí uznat. Pro tvrzení špatné směsi by museli mít rozbor toho co bylo v nádrži, to prodejce nedělá protože je to dražší než stroj. Bez rozboru to jsou jen kecy a na reklamaci nemaj vliv. To by musel být benzín bez oleje kde to jde poznat i bez rozboru podle barvy. Olej v moderních motorech umí umazat i 1:50, ale Patriot je pravěký motor který vyžaduje oleje víc. Jde o materiály a provozní vůle (přesnost výroby)

Zadření jsi ale pomohl i ty, půl hodiny provozu je nezaběhlý motor a dát mu pohulit ve vedru je přímá žádost o zadření. Dá se ale říct, že s poměrem 1:40 bys to s velkou pravděpodobností nezadřel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 88.38 (?), 15.8.2022 15:59
Dobrý den, nakonec to dopadlo dobře, reklamace byla uznána. Servisní technik uvedl, že došlo k rozpadnutí ojničního ložiska klikové hřídele a došlo k poškození pístu a válce. Křovinořez by měl být tedy opravený, dnes jsem jej vyzvedl, takže jsem ještě neměl možnost vyzkoušet. Ještě jednou jsem se ptal na poměr míchání směsi, zda když teď prakticky vyměnili skoro celý motor a budu jej zabíhat, jestli nemichat více oleje. Opět mi bylo řečeno, ikdyz jsem se zmínil, že výrobce uvádí poměr 40:1, že klidně mam rovnou použít poměr 50:1. Přesto raději dam na Vaše rady a budu míchat alespoň 40:1 a ze začátku budu s dobou v plných otáčkách opatrný. Každopádně děkuji všem za rady a tipy. Pro příště jsem už poučený.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika