Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Tak včera jsem se konečně dostal k orání. Dnes mě bolí ramena a vlastně celé tělo, přesto si myslím, že to bylo lepší, než vloni a předloni. Oral jsem 2 záhony jeden asi 200m2 s pováleným zeleným hnojením asi 15cm ječmene a druhý asi 100m2 zapleveleného častečně zadrněného záhonu po rajčatech. Zahradu máme členitou, kamenou zeď na okraji záhonů keře a stromy, sem tam zachytnu i za kořeny v záhonech. Sestavu mám starý oboustranný pluh se starým nastavovacím tělesem převodovku DSK317 a pohonou jednotku s Hondou GCV160. Na rozdíl od předchozích roků jsem požíval obě strany pluhu. Zelené hnojení se mě podařilo zaorat tak ze 60-70%, mohlo to být lepší, bylo dost vlhko. Druhý zadrněný roudapovaný záhon vypadá po orbě lépe. Proč píši. Podle návodu a videí na Vari se mě ani opakovaně nepodařilo pluh nastavit, ani po přečtení této diskuze a najetí na 18cm špalek jsem pluh nenastavil, tak, abych se nenadřel a bylo to podle mých představ Levý pluh mám už přivařený (štelování šroubem je tedy nefunkční), takže lze štelovat pouze nastavovacím tělesem, pravý pluh lze navíc nastavit po uvolnění šroubu. Nastavovacím tělesem šroubem vpředu otáčením doprava nastavuji pluh doprava, šroubem vzadu otáčením doprava jde pluh na špici. V brázdě jsem tedy levý pruh seřídil nastavovacím tělesem a pravý pluh pak šroubem tak aby byly svislé nosníky +/- kolmo k povrchu záhonu. Dodržel jsem další doporučení, jako vyvážení, řídítka ve výšce pasu, vůle nastavovacího tělesa vůči závěsu, používání západek kol a západky převodovky pro 1 a Z, jen pluhy jsem neleštil (v místě styku dolní část lesklý kov, horní rez), nalepenou půdu jsem čistil špachtlí. Po záběru se asi posečítáním vůlí svislý nosič pluhu vychýlil doprava, nebo doleva, znovu jsem provedl dílččí seřízení v brázdě, zcela nakolmo jsem seřídit nezvládl. Zadním šroubem jsem ubíral postupně hloubku. Pořád to není, ale ono je potřeba za řídítka trochu nadlehčovat a udržovat směr. Půdu mám teď lepší než před lety, v letošním suchu to byl popel, teď vlivem vlhka to bylo hutnější, ale jíl to není. Končil jsem již po tmě, navíc se mě podařilo ulomit přední madlo pohonné jednotky, nešla vytáhnout z převodovky. Určitě je chyba mezi řídítky a zemi, možná starý pluh a nastavovací těleso mají velké vůle (nové nasazovat zatím nebudu již kvůli zachytávání kořenů v záhonech). Protože mě čeká ještě poorat dalších asi 200m2 s ječmenem 20-25cm a pak několik menších záhonů uvítám reakce pro ulehčení a zkvalitnění orby.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika