Znesie Magnolia Grandiflora a Javor Dlanolisty stanoviste s priamym slnkom?



Stránky: 1,  2   
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 28.7 (?) 
6.7.2016 9:00, zobrazeno: 5990x
Ahoj, kupil som si v zahradnictve cca 50 cm stalezelenu Magnoliu Grandiflora a cca 1m velky Javor Dlanoilisty.. Kedze mi v zahradnictve povedali ze rastiny znesu stanoviste so stalym, priamym slnkom vysadil som ich asi asi pred 6 tyzdami. Magnolia zacala vyhanat nove listy, su vsak pokrutene a 2 stare, velke listy su z velkej casti zcasti hnede.Vrchne listy javoru sa zafarbia do sytej zelenej zcasti opadavaju, spoden su sytozelene. Magnolia aj javor su pravidelne zavlazovane kvapkovou závlahou. Chcem sa spytat, nevadi magnolii a javoru priame slnko, ktore je na stanovisti od cca 10-tej do 17-tej? Mam ich presadit? J
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.7.2016 9:20

Rostliny nemuseli být zvyklé ze zahradnictví na plné slunce. Obvykle se proto nechávají před výsadbou cca 3 týdny v polostínu.

Nevím jak javor (těm se nevěnuji), ale u grandiflory je vhodné slunečné stanoviště jen přes léto. Přes zimu ji vyhovuje stín, aby nedocházelo k popálení zimním sluncem. Stejně dobře ale i kvete v polostínu. V prvních letech je přes zimu vhodné ji chránit před větrem (např. pavučinovkou).

Pokroucené mladé listy grandiflor jsou typickým znakem nedostatečné zálivky (může být i rest ze zahradnictví). V prvních letech po výsadbě je kapková závlaha nedostatečná a je nutné doplňovat vodu jednorázovou zálivkou dle potřeby (s dostatečným množstvím hnojiva pro kyselomilné rostliny). Vhodná je vysoká vrstva mulče kolem rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 28.7 (?), 6.7.2016 9:40

dakujem za radu, takze magnoliu presadzovat nebudem ale vzdy ju polejem, ako casto, kazde rano jednou konvi?  A hnojit ako casto? Moze byt hnojivo na rododendrony? J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.14 (?), 6.7.2016 16:29

Konva pre 50 cm magnolienku je asi vela.

Mam magnoliu v polotieni a je nesumerna, taha sa za svetlom. Resp. neviem ci nejaka rastlina to nerobi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.7.2016 23:14

Přesné množství doplňkové závlahy nelze stanovit. Je to příliž závislé na půdním profilu a provedení výsadbové jámy. Pokud se ale nejedná o čistý jíl, doporučoval bych v horkých dnech 10 litrů konev každé dva dny (první dva roky po výsadbě), na plném slunci. Hnojivo každých 14 dní (pokud bude po týdnu, nic se nestane). Pouze hnojivo na rododendrony, na jaře (březen - duben) silné dávky Krystalon Start a nebo Gold. Zalévat spíše večer.

Je to i závislé na druhu grandiflory, loni jsem takto zoufale bojoval s Altou. Přes silné zalévání se listy stále kroutily (je to jedna z nejchoulostivějších). A to jsem měl dojem, že ji přelévám...

Grandiflory koření po výsadbě cca 3 roky, pak jsou již odolnější...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 7.7.2016 7:37

Pane Beny, je vidět, že máte lehkou, propustnou půdu. Řídil bych se však pravidlem, že přílišné vlhko nadělá větší škody než případné sucho. Jestli má rostlina po kapkové závlaze sucho nebo mokro přeci stačí u rostliny, třeba pod kačírkem atd.rýpnout do země a zeminu v ruce promnout.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 7.7.2016 8:36

Právě naopak, já mám na zahradě čistý jíl, takže musím vytvářet široké výsadbové jámy s odvodněním.

Přílišné vlhko, přirozeně, také škodí. Chtěl jsem ale poukázat na fakt, že většinou se zalévá nedostatečně, protože je nutné, aby byl půdní profil stejnoměrně provlhlý až do hloubky. Z povrchu se to zjišťuje špatně. Jednak je kolem rostliny vysoká vrstva mulče a pod ní mulčovací plachta. Ale hlavně grandiflory nesnášejí "rýpání do země".

Časem si každý najde svůj rytmus zalévání podle počasí. Jak jsem již psal, u mě se kapkovací hadice (průměr 16 mm, rozteč 30 cm, 2l/hod.) vedená přes kořenový bal, ukázala jako nedostatečná (loni ale také byla extrémní sezóna).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 28.7 (?), 8.7.2016 8:00
Ešte foto javora
Javor Dlanolisty
Javor Dlanolisty
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 28.7 (?), 8.7.2016 8:13
Foto Magnólie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 8.7.2016 9:10

Listy na magnolce, jsou ještě docela v pořádku. Poškození vlivem přeschnutí vypadá následovně.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika