Fagus sylvatica Michal Red



host - 161.138 (?)
15.10.2009 22:36

Tak jsem se snažil radit někomu, kdo ví víc než já. To se může stát. Ale pokusím se poptat toho kamaráda. Vídám se s ním ale vzácně.Zdravím! Pavel Skála

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 136.39 (?), 6.10.2009 19:36, zobrazeno: 13948x

Nezná někdo co je tohle za buk? Jaká je barva listů a jak bude velký apod.? Děkuji za informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
skalovi.pís - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 161.138 (?), 14.10.2009 22:40

Teď vám asi nedám vyčerpávající odpověď, ale pokusím se alespoň o něco. Barvě listů červené by napovídala část jména "Red". Kdysi se dotklo mého sluchu, že buk (latinsky Fagus) červený byl vyšlechtěn zámeckým zahradníkem na zámku Sychrov. Od jeho jména by mohla být odvozena část názvu "Michal". Jinak Fagus silvatika je česky Buk lesní. Zkuste tedy zaměřit svoje pátrání tím směrem.

Mám kamaráda, který se zabývá množením různých zakrslých forem okrasných stromků a od něho vím, že vznikají stále nové a nové s novými jmény podle jejich šlechtitelů. Mohl by to být také některý z nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.39 (?), 15.10.2009 17:27

Děkuji za odpověď a za snahu pomoct. Snažím se totiž buky sbírat a mám už jih něco přes 10, včetně různých, méně vzrostlých. O vzniku červenolistého buku na přelomu 19. a 20. století na Sychrově vím, je to vlastně start buků označovaných Rohanii. Na toto téma existuje velmi užitečný článek, který napsal Ing. Karel Hieke s poněkud skromným názvem "Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin". Mohu případně poslat na email. Cosi málo o bucích vím, jen občas chybí informace o novinkách. Pro mne je důležité, jak bude novinka vypadat cca za 20let. Ale o tomto Fagus sylvatica Red Michal na webu ani stopy i když ho u nás nabízí dvě zahradnictví.

Podobné to je s fagus sylvatica Jiroušek. Podle všeho to bude tvarem sloup, list je nažloutlý, částečně podobný jako Dawyck ale stěsnaněji rostoucí. 

Každopádně díky za snahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.138 (?), 15.10.2009 22:36

Tak jsem se snažil radit někomu, kdo ví víc než já. To se může stát. Ale pokusím se poptat toho kamaráda. Vídám se s ním ale vzácně.Zdravím! Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 16.10.2009 0:08

Ano, mutace od buku vznikají a zanikají. Tohle jsem třeba našel v lese.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.68 (?), 16.10.2009 7:12

Tohle by mohl být fagus sylvatica Franken, nebo alespoň jeden z rodičů byl Franken.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 16.10.2009 7:23

To těžko. Je to nejspíš pupenová mutace na jedné větvičce. Franken vypadá uplně jinak. Křížení uprostřed lesa je téměř vyloučeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.68 (?), 16.10.2009 13:52

Pokud to není franken, alespoň jako franken vypadá. Pokud jsou listy "nové", po vyrašení mám je tu víc tu méně jednostranné krémově bílé,  mramorová kresba se objeví až pak, tak se mi alespoň chová.

Rád se zeptám, jak se vlastně buky navzájem ovlivňují? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 16.10.2009 19:36

Při dalším množení - roubování z této větvičky - by se tato variace mohla (anebo taky nemusela) udržovat i dále. Takhle jistě vznikla velká řada různých odrůd. Takže můžete mít třeba vlatní odrůdu buku Fagus sylvatica Vítek.

Někdy se stává, že na panašovaném (bělopestrém) stromu se nějaká větev vrátí k zelené barvě a zpravidla je vitálnější, než pestrolisté části, takže - pokud se neodstraní - přeroste pestrolistou část. (Konkrétně se to často stává u bělolistého javoru mléče - Acer platanoides Drummondii).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.28 (?), 27.10.2009 19:35

Dokázal byste ten buk v tom lese ještě najít. Možná by stálo za to tu mutaci zkusit přeroubovat. Třeba by vznikl nějaký nový kultivar a podle obrázku soudím, že docela pěkný kultivar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika