Uzení masa studeným kouřem



Stránky: 1,  2   
host - 168.116 (?) 
4.3.2017 15:34, zobrazeno: 39398x

Dobry den s uzením masa teplým kouřem zkušenosti mám, ale chtěl bych vyzkoušet vyudit studeným kouřem.Konkrétně by mě zajímalo jak dlouho udit šrůtky masa (bůček, kýta) o váze cca. 1 kg. A jestli udit v jednom kuse nebo dělat přestávky. Děkuji za vaše názory a zkušenosti k danému tématu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 114.253 (?), 5.3.2017 10:49

V tématu A až Z o uzení je pár receptů studeným kouřem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 52.11 (?), 12.3.2019 21:37

Dobrý den, váha masa ve výsledku moc nerozhoduje, protože ve své podstatě maso kouřem sušíte. Rámcová doba uzení studeným kouřem je 5x 12 hodin s 12-ti hodinovými přestávkami. Tzn. že jeden den 10-22 hodin udím a do dalšího dne do 10 hodin maso vysí v chladné místnosti a "Vyvětrává se" - takto 5x dokola s tím že ideálně je maso po vyuzení nechat týden nebo dva (klidně i déle) aby se vyvětralo a dosušilo. Samozřejmě je nezbytné udržovat teplotu v udírně v rozmezí 8-20°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.3.2019 12:59

Pak se vtírá otázka: "Má to smysl trávit poblíž udírny pět celých dní, spotřebovat nemálo dřeva, tablet či štěpky? Na kolik pak takové sušené uzené přijde - připočítáme-li cenu času, masa a topení? To Vám skutečně ten výsledek za to stojí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 32.210 (?), 14.3.2019 9:09

Dobrý den,

Výsledné uzené maso opravdu za to stojí. Já jsem si na to vyrobil generátor dýmu a zakoupil pytel štěpek. Generátor pak stačí naplnit štěpkami, zapálit a víc se o to nemusíte starat. Když po několika hodinách dohoří, nechám maso viset a další den proces opakuji. Takto vyuzená a vyzrálá krkovička, nakrájená na tenké plátky směle konkuruje všem těm Pršutům, Jámonům a Švacvaldům (trochu jsem si to počeštil). Bůček se hodí na všechno.

Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.190 (?), 15.3.2019 7:17

3 den udím klobásy studeným kouřem na teplotu 25°C. Topím nepřetržitě v doma vyrobeném generátoru, který běží v pasivním režimu a v pohodě vydrží hořet 12 hodin. Za 48 hodin se mi odloučil víc jak litr kondenzátu, klobásy mají krásně zlatou barvu a pomaloučku se sesychají. Je to můj první pokus udit tímto způsobem a jsem hrozně zvědavý na výsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.27 (?), 18.3.2019 11:29

Klobásy se udily nepřetržitě 60 hodin na teplotu 25°C a takhle vypadají. Myslím, že se povedly a už se nemohu dočkat až vyschnou.

Uzení masa studeným kouřem
Uzení masa studeným kouřem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 170.183 (?), 18.4.2019 20:10

Dobrý den, naposledy jsem udil klobásy pomocí generátoru v prosinci. Mám poctivou plechovou udírnu venku na zahradě, takže na požadovanou teplotu do cca 25 st. uvnitř udírny jsem musel spirálou mírně přitápět. Po šesti dnech s malými přestávkami byl výsledek perfektní. Na velikonoční svátky bych si to rád zopakoval, avšak mám opačný problém, než v v zimě. Uvnitř v udírně je při venkovní teplotě 20 st. okolo cca 30 stupnů, a to zatím bez kouře, který by určitě také nějaký ten stupen přidal. Nevím, mám-li se do uzení pustit. Udím maso a klobásy několik let horkým kouřem, nedávno jsem začal studeným, ale vůbec nevím jak postupovat s generátorem při např. 40 stupních teploty, která by mi mohla nyní v udírně vzniknout. Předem děkuji za názor i radu. Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.190 (?), 19.4.2019 11:53
Toto období považuji za ideální na studené uzeni. Poctivá udirna nemusí být jen plechová.Ja udim v dřevěné. Venku 20 st, tak uvnitř taky 20 st. Proč by tam mělo být o deset víc. Za 9 h spalim 2,5 l drte na maso do 75 st. Na klobasy za studena Max 30 hod víc není potřeba spalim do 4 litru i méně.Kour jak když hoří velká cigareta. Po tydnu až dvou jsou nejlepší 👍Taky se dá udit v noci vždyť je to automat. Pokud dam 20 st na termostat a je jen 10 tak dotopi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.123 (?), 19.4.2019 21:31

Abych upřesnil termín "poctivá udírna" - je stará min. 40 let, ze silného plechu, 2 m vysoká a natřená na černo. Udírnu mám na zahradě 15 km od domova. Dnes zase velké teplotní výkyvy, ráno 5st. a přes den na slunci kolem 25st. To znamená, že v sluncem rozehřáté udírně bylo uvnitř 37st.Jasně, že bych mohl udit jen přes noc, ale co přes den... Vyndat je do chladu a večer zase zatopit a udit... Můj zásadní problém je, co nevím, jak by klobásy dopadly při denním uzení třeba např, při cca 40st. uvnitř udírny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika