Dva roky po výsadbě nedrží



Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 23.222 (?) 
20.2.2022 17:38, zobrazeno: 676x
Ahoj teď při aktuálních vichřicích jsem zaregistroval u dva možná tři roky zasazeneho sekvojovce že je vyvráceny. Zjistil jsem že stromek velice špatně zakorenil... Téměř vůbec... Při tahu nahoru se bez větší síly hýbe asi 2 centimetry. A do výkyvu je dost volny. Žádné stopy po hlodavcich každý rok přirostll téměř půl metru po odstranění části zeminy jsem došel k názoru že tenkrát když jsem ho koupil byl to stromek který byl v květináči delší dobu bez přesazení. Už když jsem ho sázel byl bal z květináče doslova plný namotanych kořenů. Bal jsem chtěl nějak rozvolnit ale bylo to nemožné. Tak jsem ho zasadil do zeminy a za ty dva roky mi přijde že část to balu spíše odehnil a část té změti smotanych kořenů tam ještě ještě ale prokoreneni do okolního terénu bude spíše minimální. I přes to že nadzemní část prosperuje kořenový systém bude asi slabý. Četl jsem nějaké info o kořenových vadach a vypadá to že to není asi úplně ok. Řěším co teď udělat? Lze strom nějak revitalizovat má nějakou sanci si do budoucna vytvoří slušný stabilní korenovy systém nebo je to prostě nevratné a stejně pak podlehne nějakému většímu větru. Jelikož má potenciál na obrovský strom a bude poblíž domů řeším zda ho nechat jak je a pouze ho zpevnit a dát tomu čas, nebo ho vykopat pokusit se s tím něco udělat nebo vzít pilku a ukončit marnou snahu. Co by jste mi doporučily... Díky moc
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.66 (?), 20.2.2022 18:47

Vždycky tady píšu, že je nutné při výsadbě z květináče rozvolnit bal, protože z pevného balu nejsou kořínky schopné prorůst ven do okolní zeminy... Teď jedině ho vyndat, poškozené nahnilé kořeny odstranit. Pokud ještě bude bal nějak držet pohromadě, tak třeba špičatým kolíkem roztrhat. Je lepší přijít o pár kořínků, než o stromek. Znovu zasadit, zasypat zemí a prolít. Uvidíte. Buď poroste, nebo ne.   Lída.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 23.222 (?), 20.2.2022 18:58
Tak stromek asi vytáhnout půjde možná že už některé kořeny budou vzrostlé které asi překopnu. Jen tedy nevím jak radikálně ten bal roztrhat popřípadě vystříhat... Jak bezpečně poznat zdrave kořeny od těch mrtvých? Děkuji za reakci. Ještě jeden dotaz ohledně toho zda mám po opětovném vsazeno nedat nějaký vyzrálý kompost nebo nějaký booster pro kořeny? Myslíte že to mohu udělat tady když je pár stupňů nad nulou než čekat na jaro?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 21.2.2022 7:33

Jestli bude práce odsýpat, tak můžete přesadbu provést hned. Já bych ale stromek nevyndával,  jen okolní zeminu-do cca půl metru od vnějšího okraje balu a do hloubky dvou rýčů důkladně prokypřil, vylepšil příslušným substrátem a gr.hnojivem. Stromek mírně obšlápl, lépe zafixoval a zalil. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.61 (?), 21.2.2022 11:52

Co člověk, to názor. Já bych dal kolem sromku tři bytelné kůly a stromek pořádně uvázal.  Přesazoval jsem několik cca 8 letých sromků z důvodu likvidace zahrady a dal k nim   příslušně zkrácené lešenářské trubky. Pevné úvazky, zkrácení větví i kořenů - a stromy rostou a plodí. Kůly bych dal těsně na obvod kořenového balu. Po jejich vnějším obvodu bych   zarazil kolmo celou délku rýče, abych přerušil případné vlasové kořínky a donutil je rozvětvit se a tak podpořil jejich růst. Hlídal zálivku, ale pomocí husího krku ji dostával POD úroveň kořenů. Když zaléváte (a ne moc)  "VRCHEM"  mají kořeny snahu držet se těsně pod povrchem a pak moc nedrží a při prvním přísušku usychají,.

Totˇmůj názor, nikomu ho nenutím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tom28 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 17.40 (?), 25.2.2022 18:02
Ahoj tak jsem ho dnes vykopal... Stromek byl zakořeněný směrem dolů asi třemi hlavními kořeny které ale jelikož byly květináče obtocene dokola byl stromek doslova jak pružina. Ostatní kořeny horizontální byly stočené v balu takže stromek fixovaly jen minimálně... Celý bal jsem rozpletl co šlo. Viz foto... Pak jsem kořeny namočil do hliněné kaše, zatloukl kůlek a stromek doslova stahovací páskou upevnil nad dno jámy abych mohl postupně kořeny rozprostrit trochu naprimit a postupně obsypavat. Pak zakuloval ze třech stran a vyvazal. Nakonec udělal zálivku s lignohumatem... Tak už zbývá jen čekat...






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika