Vliv doby na dopad letního řezu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?)
8.6.2012 21:47

Pozdně letním řezem v srpnu už příliš tvorbu květních pupenů neovlivníte Tento řez slouží spíš k lepšímu oslunění ponechaných plodů, příp.jejich redukci.
   Pokud Vám při brzkém letním řezu vyraší z koncového pupenu výhon, můžete ho zaštípnout za prvním očkem znovu. Obvykle pak na konci vydiferencuje květní pupen.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 245.219 (?), 8.6.2012 9:47, zobrazeno: 4721x

Zdravím Vás!

Je mi známo, že letní řez pomáhá tvorbě pupenů na příští rok a k omezení růstu stromů. Kdy je nejlepší doba letního řezu?  Některé zdroje říkají červen, jiné červenec, některé až konec srpna. Pokud budu řezat brzo, pouze omezím růst letorostů, které se budou dále prodlužovat posledním očkem a tvorbu pupenů nepodpořím. Tomáš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 0.75 (?), 8.6.2012 19:01

Ale podpoříte!

Já zaštipuji letorosty u menších stromků jakmile vidím potřebu omezit růst a nasměrovat je jinam. Současně se na zastavených letorostech vyvíjejí květné pupeny. Zaštípnutí vrcholu je jemným zásahem, který nemusí být následován prorůstáním nižších oček - to je ovšem u různých cv různé.

Velmi účinné je ohýbání letorostů do vodorovné polohy - následuje vývoj květných pupenů. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?), 8.6.2012 21:47

Pozdně letním řezem v srpnu už příliš tvorbu květních pupenů neovlivníte Tento řez slouží spíš k lepšímu oslunění ponechaných plodů, příp.jejich redukci.
   Pokud Vám při brzkém letním řezu vyraší z koncového pupenu výhon, můžete ho zaštípnout za prvním očkem znovu. Obvykle pak na konci vydiferencuje květní pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 245.219 (?), 9.6.2012 9:12

Děkuji za reakce. Moje otázka směřovala na dobu řezu (řez myslím pouze zkracování letošních přírůstků nebo likvidace nepotřebných vlků). Po zimním řezu mám ke konci května i 50 cm přírůstky. Kdybych neprováděl letní řez,  tak mám přírůstky i metr. Jinak pro zajímavost, některé letorosty už mají (8.6.) vyvinutý koncový pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 23.37 (?), 9.6.2012 11:01

Upřesňuji - zaštipování vrcholků provádím už koncem května, v červnu a dále průběžně.

Raný zásah ovlivní násadu květných pupenů pozitivně.

Možná ještě větší efekt má ohýbání delších letorostů do vodorovné polohy

Nevhodné vlky se nejlépe likvidují vylomením v červnu v kůře větve, z které vyrůstají - obvykle se zabrání rozvoji štětky dalších vlků.

Unáhlená likvidace letorostů v létě a ještě více v zimě má obvykle za následek ještě silnější přírůstky. Stromu je třeba vyhovět - čím víc se řeže - tím víc (obvykle) přirůstá. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.219 (?), 10.6.2012 8:21

Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika