Stará jabloň



Stránky: 1,  2   
host - 12.169 (?) 
18.2.2013 15:22, zobrazeno: 12440x

zdravím Vás, poradíte mi, co s touto jabloní? je jí cca 20 let a z části je napadená různými škůdci.

V loni jsem provedl omlazovací řez, ale letos vypadá, že jabloň zčásti umrzla.

jablon
jablon
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 18.2.2013 15:31

Já bych ji netrápil a podťal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.143 (?), 18.2.2013 16:54

Když je to vzácna odrůda, tak v této době odebrat rouby a poté jak praví pan Michal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.119 (?), 18.2.2013 16:56

Korová nekróza a minimálně dva druhy dřevokazných hub. Při ceně nové sazenice 120 kč bych ji vykopal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 18.2.2013 20:21

Myslím, že je jen otázka času, jestli ji sundáte vy, nebo jestli se rozlomí sama. S tímhle už nic neuděláte - vykopat.  Ale pokud budete chtít po jabloni zasadit novou jabloň nebo hrušeň, musíte v tom místě vyměnit zeminu. Pokud nějakou peckovinu, stačí do jámy pak přidat kompost.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 18.2.2013 21:59

"Péče" o tuto jabloň byla ostudná. Ano, likvidace stromu bude pro pana majitele tím nejjednodušším řešením a v jeho případě, vzhledem k tomu co vidíme na fotce, pravděpodobně i nejlepším řešením. Na druhou stranu, myslím si, že s tím stromem by se ještě dalo pracovat. Dřevokazné houby zatím (podle té jediné fotky) napadly pouze levý pahýl. Kořeny ale ještě budou zdravé a čilé, neboť stále zajišťují dobrou vitalitu zbylého torza stromu - viz bohatý mladý obrost v celé dolní části. A to je právě ona šance...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.2 (?), 18.2.2013 22:27

Myslíte nejspíše na kolonizaci toho torza hlívou, že. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.2.2013 22:54

Uhnívající pahýl je důkazem, že i při řezu jádrovin je dobré ctít pravidla Zahnova řezu. Nevím, co znamena ta větev či kmínek vpravo rostoucí snad přímo ze země. Co ho tak narovnat a použít jako nový strom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 18.2.2013 22:55

Pane Ivane z okénka, tak na toto jsem zrovna nepomyslel, neb nemám zkušenosti s mykotickou injektáží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.3 (?), 19.2.2013 13:35

Lepší vykopat, ale pokud by měl stromek posloužit jako hostitel hlívy, tak bych odřízl ten mrtvý kus, ostaní větve silné zakrátil na 0,8-1m pak bych vrtačkou udělal díry do míst řezu aby se do nich vešly špalíčky s podhoubím a zamázl je potom voskem, aby nevysychaly. S houbou pracujte v rukavicích. Vlky bych odřezal ihned, nové odstraňoval průběžně. Možná už na podzim by se mohly objevit první plodnice. Ale udělal bych to jen jestli jsou v zahradě samé pěkně rostoucí stromy. pokud tam jsou stromy s ramani po řezu, s mrazovými deskami, řezané podobně jako tento strom, neriskoval bych, že mi hlíva (pokud zapomenu sklízet před tvorbou spór) napadne i další oslabené stromy. Očkoval jsem i mladý ořech, který byl na špatném místě a byl určený na likvidaci (řez mert nad zemí), za rok na jaře začala sklizeň.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika