Poradíte vhodnou podnož na Topaz a Goldstar?



áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.255 (?)
31.3.2012 21:19

Podnož MM106 by měla být vhodná pro obě odrůdy a zatravněnou plochu, u odrůdy Topaz pozor na vysokou spodní vodu, moje zkušenost je, že na slabších podnožích  "odešli" 3 stromky níásledkem choroby, kdy dojde k otevření kmene nad místem roubování ´a stromek odumře, velmi výrazné to je, pokud je místo roubování níže nad zemí.  Tento problém potvrdil i p. Voráček z Fytosu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 0.54 (?), 30.3.2012 17:30, zobrazeno: 5472x

Dobrý den,

vybrali jsme 2 jabloně do naší zahrady. Topaz a Goldstar. Bydlíme v nadm. výšce 440 m, stromy budou umístěny směrem na jih ve spodní části zahrady. Půda je jílová, spodní voda zde je. Pod stromky bude trávník (nebudeme plejt). Chtěli bychom stromy menšího vzrůstu tj. maximálně čtvrtkmeny. Oporu ke stromkům dáme.  Je vhodná podnož M26??  A bohužel jsem nikde nenašla od jaké nadm. výšky je považována poloha za střední nebo vyšší, nevíte někdo jak to je??

děkuji za rady. 

Radka Š.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 17.204 (?), 30.3.2012 23:26

Mám zatravněnou ovocnou zahradu s 60 jabloněmi a nejlépe se mi osvědčily semenáče, na které roubuji ušlechtilý cv z koupených rezistentních odrůd.

Běžné podnože M9, MM106,M26 atd. se mi neosvědčily - jsou příliš choulostivé, v jílovité půdě bych čekal problémy. Beru z nich jen šlechtitelský materiál, trochu občas zarodí.

Vyzrálé plody nechám přezrát a pak vyluštím semena, vyperu ve vodě, za týden je vyseju na záhon, téměř všechny vzejdou, 2. rok je dám na stálé stanoviště, 3.rok očkuji nebo 4.rok roubuji, za 2 roky plodí. Pro snazší sklízení mám volné zákrsky - čtvrtkmeny rozvětvené co nejníže, výšku reguluji zastřižením terminálu.

Hodně zdaru!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.41 (?), 31.3.2012 0:58

Väčšinu rezistentov mám na MM104. Ak chcem pestovať stenu so životnosťou min. 20 rokov, je stredne vzrastný podpník nevyhnutnosťou. MM104 však ženie drevo naštepených odrôd do abnormálnej šírky, najviac u Melodie. Druhá vlastnosť, ktorú som vypozoroval až vlani, je striedavá rodivosť. Vlani zlyhali takmer všetky. V tomto roku nekvitne akurát bujná Rajka, ale tá je na M9. V Plantexe riešia striedavú rodivosť, ako mi dnes napísal kamarát Peter, takým spôsobom, že na MM106 naštepia Golden Delicious a potom až na G.D. odporúčajú štepiť žiadanú sortu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.54 (?), 31.3.2012 17:10

Děkuji moc za rady, ale nejsem z toho vůbec moudrá :-). Uvidíme, co poradí v zahradnictví.  Já jsem bohužel absolutní laik.

Radka š.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.255 (?), 31.3.2012 21:19

Podnož MM106 by měla být vhodná pro obě odrůdy a zatravněnou plochu, u odrůdy Topaz pozor na vysokou spodní vodu, moje zkušenost je, že na slabších podnožích  "odešli" 3 stromky níásledkem choroby, kdy dojde k otevření kmene nad místem roubování ´a stromek odumře, velmi výrazné to je, pokud je místo roubování níže nad zemí.  Tento problém potvrdil i p. Voráček z Fytosu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika