Ovocinár zo Smolenice



Stránky: 1,  2,  3,  4   
KORZÁR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (226) - 102.252 (?) 
5.9.2023 11:35, zobrazeno: 6493x

Peter Molda je vynikajúci ovocinár z vedľajšej dediny Smolenice, o návštevnosť nemá núdzu chodia tam záhradkári z celého kraja.Je to aj výťaz jablko roka výstavisko Trenčín. Teraz sa o ňom píše v novinách tak som to tu vložil.

Info
Info










Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 7.9.2023 15:45

Od neděle jsem byl v kuse na zahradě a vrátil jsem se až dnes.Mimo jiný objem prácí jsem také prováděl odlisťování jabloní které zahušťují.Provádím to již mnoho let a na kvalitě a vybarvení plodů to je vidět. Evidentně to jablkům svědčí.Škoda, že jsem nevěděl o tomto příspěvku, vyfotil bych Orion před a po odlistění.Neuvěřitelná proměna stromku a dosažení oslunění plodů uvnitř koruny.Skryté plody zvláště u této odrůdy mívají horší kvalitu.Zatím jsem odlistil vice jak plovinu stromků a budu pokračovat.Pro mě je ale velice zajímavá informace o prospěšnosti této činnosti pro vývoj květních pupenů pro příští rok.To jsem opravdu nevěděl.Užitečná informace.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 7.9.2023 16:45
Nevím jak je to přesně u jabloní, ale u révy zastíněné listy produkují více například kyseliny jablečné. Takže jsem to pochopil tak, že to prosvětlení má kromě vybarvení plodů vliv hlavně na listy a tvorbu kyselin nebo cukrů. Samozřejmě je to dobré i na vyzrávání letorostů a květní pupeny. Nevyrábím ale víno tak tohle neřeším a letošní kvašený mošt i když je z hroznů je hodně ovocný, není to ten utahaný uslazený burčák někde od silnice. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.133 (?), 7.9.2023 18:13

To by mne zajímalo - když tak dejte nějaké foto stromku před a po odlistění. A jak to odlistění provádíte - stříháte stopky listů nůžkami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.239 (?), 8.9.2023 7:16

Zvláštní činnost. Zatím jsem se vždy setkal pouze s informacemi, že listy jsou nutné pro správné vyzrávání dřeva a plodů. Např. fíky při dozrávání, když přijdou o listy, jsou vyloženě hnusné, bez chuti, a takové výhony i snadno vymrzají. Po pravdě - vůbec prospěšnosti odlisťování nevěřím, ani příroda to tak přirozeně nedělá, což by dělala, protože jejím cílem je mít chutné ovoce pro nalákání konzumentů (přenašečů semen).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 8.9.2023 7:56
Tak ono je nutné dodržet určité zásady kolik listové plochy ponechat a kolik odstranit na 1 m2 a na 1 g ovoce a taky aby byly osluněné. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 8.9.2023 7:47
A ještě jeden dotaz pane Mičurine, odstranujete i to co roste ze zálistků nebo je ponecháváte celé, případně zakracujete například na 3 listy? Ponechání několika listů na části zálistku má pomáhat ke zvyšování cukernatosti. Ale opět to neznám od jabloní. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 8.9.2023 9:02

taky bych měl na Vás dotaz, pane Mičurine, při odlistění odlamujete celé listy s řapíky? Nebo je možné i listy jen ustříhnout nůžkami a řapíky ponechat, aby odpadly samy? Děkuji za odpověď, Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.9 (?), 7.9.2023 23:07

Nevím, mně se to nějak nelíbí hrát si na zahradě na Večerníčka Musel bych si nejprve přečíst nějakou vědeckou studii o tom, jaký vliv to má na zdravotní stav stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 8.9.2023 13:43

Porovnání odlistěného a neodlistěného stromku budou nejspíše příští týden.V hicech nemakám a nyní relaksuji po čtyřdenním zápřahu.Polemiky zda tento zásah ohrožuje příští úrodu nebo dokonce celý strom neřeším.To bych musel být dávno bez jablek potažmo bez stromů.Zbytečně se pitváte v drobnostech a teorii.Ovocnařina se dělá na zahradě a žádné teorie ani studie za vás nic nevypěstují.Informací je hodně, je důležité si z nich vypíchnout pro sebe jen důležité věci a realizovat je.Ono to není tak složité je třeba si všímat svých stromů a realizovat pouze důležité základní opatření.Vlastní odlistění dělám instiktivně a rukama dle násady plodů a hustoty olistění jednotlivého stromku.Prostě s citem.Listy většinou rostou ve směru růstu letorostů.Regulaci dělám v protisměru růstu letorostů tedy proti srsti.Je to fofr, ponechané řapíky neřeším, zaschnou a odpadnou.Na rozhraní stopy zakrývají plody malé lístky ty také některé odlisťuji.Znovu zdůrazňuji, nehladám teoretické úvahy a dělám pouze důležitá opatření a odlistění je jedno z nich pro kvalitu plodů.Kdyby to nefungovalo, dávno bych toho zanechal.V příloze zatím některé odlistěné stromky z minulých let.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Beni Shogun po odlistění
Beni Shogun po odlistění
Rozela po odlistění
Rozela po odlistění
Elstar po odlistění
Elstar po odlistění
Orion po odlistění
Orion po odlistění
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika