Jabloň Zuzana - kde sehnat?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 67.45 (?) 
31.12.2015 19:53

Mám zahradu blízko okresu Uh. Hradiště. Asi před deseti lety jsem koupil odrůdu Zuzanu, v pomologii byla vedena jako jablko dlouho skladovatelné. Již první úroda mne zklamala, už v prosinci slupka zahnědala, dužnina změkla, křenčila a stala se nepoživatelnou. Jablko je to při sklizni krásné, ale jinak škoda místa na kterém roste. Divím se panu Susovi, že v pomologii nejsou popsány její necnosti. Já jsem stromek přerouboval Rubínem.

Václav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 31.12.2015 22:05

Zuzanu bych si hned dal. Před dvěma lety to byla pro mě pochoutka, takové vylepšené Zvonkové, moc dobré. Před rokem to bylo však stejné, jak píšete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.1.2016 9:37

Do extenzivního sadu či stromořadí za účelem moštování je Zuzana použitelná. Silný růst malé nároky, velké plody, žádné choroby.  Jako stolní ovoce už dnes neobstojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 1.1.2016 9:47

frown Právě u pana Vysloužila se Zuzana honosí množstvím velkých plodů, když je tedy někdo musí mít za každou cenu velké. Tu velmi příjemnou chuť připomínající Zvonkové, nemám dostatečně ověřenou, ale schválně, jestli bude na Vysočině stejně chutná jako třeba ten Idared. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.1.2016 9:57

Ty dvě odrůdy - Zuzana, Idared - nelze absolutně srovnávat. Růst je diametrálně odlišný (extrémně bujný x mimořádně slabý), totéž platí o citlivosti ke strupovitosti a padlí, o nárocích na agrotechniku - hnojení, probírku a řez, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 1.1.2016 10:06

Jestli se na Vysočině nějakých plodů Zuzany dočkám, tak jsem zvědavý na jejich kvalitu v porovnání s Idaredem, kterého si tady léta nikdo nevšímá a přesto jeho chuť v této studené poloze překvapuje. Alespoň mě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.1.2016 11:52

Mám kamaráda na Českomoravské vysočině u Nedvědic, kde ve výšce přes 500 m sklízí krásné Idaredy.  Jeho poloha je ale velmi slunečná. Myslím si, že tatgo odrůda (podobně jako třeba švestka Durancie) preferuje váíc slunce než pouhé teplo. Zuzana je, myslím, skromnější

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.1.2016 13:48

Koštoval jsem Zuzanu a je celkově v průměru dobrá, ovšem příchuť oblíbeného Zvonkova byla nepatrná až v samotném závěru. Velmi vzdáleně bych to v Zuzaně přirovnal k chuti vzbuzující svěžest citronové kůry (jen nepatrně). Na ten přeplozený a pozdě sklizený Idared z Vysočiny nemá, jelikož tam je jasná a typická jonathanová příchuť, takže jde o chuťově mnohem výraznější jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 2.1.2016 17:17

Už to vypadá tak, že Zuzana skončí jako okrajová odrůda a školky ji množit přestanou. Zájem o tuto odrůdu je od zahrádkářů minimální a sadaři mají rádi jistotu např. Idared, Golden, Šampion a jiné tržní odrůdy. Kdo ji bude chtít bude si ji muset naroubovat sám. Žádný školkař nebude množit odrůdu kterou neprodá!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.1.2016 11:07

Zuzana svým charakterem patří k odrůdám, které se hodí jako solitérní dlouhověké bezúdržbové stromy s velkými plody někde za humna. Dříve to byly Kardinál žíhaný, Blenheimská, Boskoopské, Strýmka aj.  Takových stromků dnes školky mnoho nemnoží - s výjimkou těch co nabízejí portfolio starých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika