Zubožená hrušeň, prosím o radu



host - 49.39 (?)
25.7.2011 19:40

Napsal jsem svůj příspěvek sice trochu zkratkovitě, ale podle mého názoru žádná ze jmenovaných 5 příčin, kromě 3.-okusu hryzci a 4.-jíl (a možná vápno) nezpůsobí tak razantní zakrsnutí a neduživost stromku (naprosto žádné přírůstky, jakoby ani neměl listy...). Ve všech případech ale může pomoci jeho přesazení na lepší místo a do lepší půdy.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 177.218 (?), 25.7.2011 10:56, zobrazeno: 9282x

Dobrý den, prosím o radu, loni na jaře jsme zasadili hrušeň Dicolor, ale nemá téměř žádné přírůstky. Navíc vypadá příšerně, lístky na jaře byly svinuté, ale žádný škůdce nebyl vidět, listy jsou hrozně malé a jakoby suché, sice jsou zelené, ale snadno praskají a lámou se, ne jako normální zdravé listy. Listy jsou tak malé, že hrušeň z dálky vypadá, jako by ani žádné neměla. Navíc jsou na listech tmavé skvrnky, rez a od něčeho vyžrané dírky. Prostě katastrofa. Rez hrušeň napadla i přesto, že jsme ji na jaře proti rzi ošetřovali. Prosím poraďte co máme s hrušní provést a co by mohlo způsobovat svinutí lístků a jejich miniaturní velikost. Je možné, že by ji nevyhovovalo stávající stanoviště? Mohlo by pomoct přesazení? Už jsem ze stavu stromku zoufalá. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.7.2011 11:53

Vážená paní, určitě vám budou chtít zdejší ochotní znalci poradit a pomoci. Ale bez fotografie to budou jenom dohady typu "co by - kdyby". S fotkami by bylo možno diagnózu stanovit mnohem snáze a přesněji. Máte možnost svůj stromek vyfotit? Pokud ano, chtělo by to nejméně dvě fotografie : celek stromku + detail listu(ů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.130 (?), 25.7.2011 14:03

Určitě to chce fotku, ale: byla pro ni připravená jáma s dobrou zemí? Byly při sázení zastřihnuté kořeny do živého (bílého)? Byly při sázení na jaře dost zastřiženy kořeny? Jinak to může být i stanovištěm, mně stačilo hrušeň posunout o 60cm a začala růst. Tmavé droboučké skvrnky tvořící plochy na listech podél střední žilky může být vlnovník, tmavé větší skvrnky po celém listě strupovitost hrušně. Ale fakt to chce foto.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 25.7.2011 14:05

Cybička se vloudila - ve třetí větě se otázka týká větviček .   L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.130 (?), 25.7.2011 14:06

...chybička...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 177.218 (?), 25.7.2011 14:45

Děkuji za rady. Momentálně máme nefunkční foťák, proto nemohu přiložit foto. Ale listy už jsou natolik napadeny rzí, že už nic jiného moc vidět není, ale mám za to, že podle popisů vlnovníkem hrušeň napadena není, ale odborník nejsem, tak nevím. Je možné, že jáma při sázení nebyla dostatečně velká, ale už si to přesně nepamatuji:-(Větvičky jsem zasřihávala, kořeny také, ale nevím zda dostatečně. Pomohlo by hrušeň přesadit a ještě razantněji předtím zastřihnout kořeny nebo to už nelze? Popřípadě ještě více zkrátit větvičky? Protože tvar sromku po zastřihnutí se od výsadby stejně téměř nezměnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 25.7.2011 18:21

Nevím o Vaší hrušni nic víc, než přechozí přispěvatelé, ale domnívám se (jako někteří z nich), že je problém u kořenů. Vzhledem ke stavu Vaší hrušně určitě nic nezkazíte, když ji neprodleně vykopete, zkontrolujete kořeny a zasadíte na nové místo do pěkné kypré, vzdušné země. jsou dvě možnosti: buď zajde úplně (a přestanete se s ní trápit), anebo to "rozchodí" a budete mít vyhráno. Do výsadbové jámy přidejte "půdní mykorhizu" Symbivit a třeba ještě Polyversum, kterým můžete postříkat i celý stromeček.
Samozřejmě Vám přeji druhou variantu i když si myslím, že je pravděpodobnější varianta č. 1.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.38 (?), 25.7.2011 18:41

To, že hrušeň nemá přírustky může být zpusobeno více činiteli.

1- odruda sama o sobě je slabě rostoucí

2-je-li štěpena na kdouli, tím se růst oslabuje oproti štěpené na hruš.semenáči.

3-stromek je napadán hryzci.provádět ochranu, likvidovat hryzce, sadit stromky do pletiva.

4-jílovitá, nebo půda s nadbytkem vápna.Je-li stromek naštěpován na kdouli, kdoule nesnáší nadbytek vápniku, oproti semenáči.

5-deficit dusíku, jiného hnojiva.Pohnojit průmysl.,nebo statkovými hnojivy, nebo i zakvašenými slepičinci.

Mám taky vysazenu tuto odrudu od roku 2009 na jaře na kdouli, a až letos má větší přírustky.Příštím rokem taky plánuji ošetřovat mladé hrušně proti vlnovníkovi, každý stromek jim trpí.Během roku nalévám ředěnou hnojůvku ke kořenům.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 25.7.2011 19:40

Napsal jsem svůj příspěvek sice trochu zkratkovitě, ale podle mého názoru žádná ze jmenovaných 5 příčin, kromě 3.-okusu hryzci a 4.-jíl (a možná vápno) nezpůsobí tak razantní zakrsnutí a neduživost stromku (naprosto žádné přírůstky, jakoby ani neměl listy...). Ve všech případech ale může pomoci jeho přesazení na lepší místo a do lepší půdy.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 25.7.2011 20:37

Nereagoval jsem na Váš přízpěvek, jen jsem napsal svůj výčet možných příčin, a případné nápravy.Rozhodně nedoporučuji vykopání, a přesazování v tuto pozdní dobu.Stávající lístečky opadnou, a do podzimu by po přesazení zesláblý stromek nové nevygeneroval.Zkusil bych přihnojit slepičincem, pravidelnou zálivkou, a pakli-že by se stromek nevzpamatoval, bych na podzim vykopal, a zjístil stav kořenů, případně zastřihl, zlepšil zeminu, učinil ochranu proti hryzci, přidal malé množství hnojiva, nebo podle potřeby.Na jaře postřik proti přezimujicím škůdcům, houbovým chorobám.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika