Rez štíhlej hrušky



Stránky: 1,  2   
host - 145.123 (?) 
5.3.2022 19:29, zobrazeno: 2766x

Mám hrušku zasadenú minulú jar. Bola ostrihaná na "pahýľ". Čakal som, že vyženie viacero vetiev, ale narástli len 3 konáre smerujúce všetky dohora a pod nimi malé 10cm dlhé konáriky. Ak teda ponechám jeden ako hlavný sťažen, tak zostanú iba 2 kostrové konáre. Mám dúfať, že tie malé zakrpatené konáriky ešte zosilnejú a stanú sa z nich kostrové konáre? Resp. ako by ste teraz na jar zastrihli túto hrušku? Viac napovedajú fotky.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 145.123 (?), 5.3.2022 19:30

Ďalší pohľad na korunu hrušky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.195 (?), 5.3.2022 22:37

Nevím, co poradí ostatní. Kdyby byla moje, postupovala bych následovně:

2.výhon shora (konkurenční) bych odtranila úplně.

3.výhon shora bych zakrátila na první pupen směřující z korunky ven.

1.výhon shora (terminál) bych zakrátila 5-6 pupenů nad původním řezem tak, aby poslední ponechaný pupen byl nad loňským řezem (vyrovnával růst).

Malé výhonky bych nechala jako listovou plochu, kostrní větve z nich nebudou.

Sice se tím posune vytvoření korunky o rok, ale je šance na vznik normální korunky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 6.3.2022 6:45

Já bych odstranil celý střední výhon-ten vlevo se mi z fotky jeví do budoucna jako vhodnější terminál. V dalším shoda s p. Lídou. Ještě bych stromek lépe uvázal na osmičku. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 6.3.2022 10:20

Řeším letos stejný problém.Kamoš mě sehnal Admirála od maloškolkaře.Buhužel dovezl přesně to co máte na snímcích.Řešit budu následovně viz.příloha.Pokud stromek málo rozvětvuje ponechám obě již narostlé kosterní větve.Jinak se po jejich úplném odstranění můžete za rok dočkat stejného problému jako letos.Terminál vyšší o 5÷6 pupenů nad řezem obvodových větví.Na terminálu vybrat vhodný pupen a udělat nad ním v půli přezna zářez až do dřeva (červená šipka).Volte pupen směřující do prázdného prostoru.Měl by se aktivovat a vytvořit slušný letorost.Slabý obrost odstraňte.Kosterní větve z nich nebudou.

Zahradě zdar -  Mičurin II (470 m)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 145.123 (?), 6.3.2022 13:53
Dakujem za odpoved. Kolko pupenov mam nechat na tych 2 kosternych vetvach? Este k tomu zarezu (cervena sipka). Nad vonkajsom pupienkom mam prerezat koru? V akom rozsahu z kruhu 90, 180 stpnov?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.195 (?), 6.3.2022 18:12

Zářezy pro růst


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 210.195 (?), 7.3.2022 0:28

Já bych to střihnul klasicky, ale na vnitřní pupen a ty letorosty bych příští rok odstranil. Spodní větve jsou plodonosné a kosterní větve z nich nebudou. Ze zastřiženého terminálu určitě vyrazí nejedna větev na dokončení korunky. Hrušky nemám a nikdy neměl wink. Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 7.3.2022 11:37

Kolega zde uveřejnil obrázek kde se zářez dělá.Je to asi 1 cm nad pupenem který chceme použít.Při zářezu nestačí naříznout kůru.Je nutné proříznout i kambium pod kůrou až na dřevo.Pod mírným úhlem provádím řez až na dřevo.Druhým řezem provedu řez pod mírným úhlem k prvnímu řezu.Zjednodušeně řečeno, vyřízneme ostrý klín a odstraníme jej ze zářezu.Cílem je přerušit tok mízy nad pupenem k vrcholu.Proto se zářez dělá v předjaří.Zářez se během vegetace pozdějí zacelí.

Zahradě zdar -  Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 3.4.2022 11:55

Tazatel nesdělil pro jakou variantu řezu hrušně se rozhodl.Jak jsem psal řešil jsem stejný problém s vysazeným Admirálem.V půli března proveden povýsadbový řez se zářezem nad vybraným pupenem terminálu.Jak to dopadlo zveřejním.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika