Jaká je na kmínku nemoc?



Stránky: 1,  2   
host - 13.25 (?) 
1.3.2021 10:27, zobrazeno: 1901x

Dobrý den, na kmínku mladé hrušně jsou vadná místa s rozpraskanou, poškozenou a zhrublou kůrou. Neví někdo o jakou chorobu nebo škůdce jde a co se dá dělat za opatření?

Moc prosím o radu.

Nemocný kmen mladé hrušně
Nemocný kmen mladé hrušně
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 91.196 (?), 1.3.2021 11:51

Je to projev více působků-faktorů. Vláhové a teplotní vlivy-mráz, kůra odumírá, nekrotizuje. Snad i tlak rzi hrušňové... Ještě teď se oplatí kmínek nabílit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.133 (?), 1.3.2021 12:41

Být vámi rány bych ošetřil sadařským balzámem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 1.3.2021 12:59

ano, samozřejmě ošetřit sadařským balzámem. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 1.3.2021 13:20

Váp. nátěr má širší záběr poz.účinků-desinfekční, fyzikální, hnojivý i estetický.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 1.3.2021 14:05

nic proti ničemu. Rány zatřít sadařským stromovým balzámem a potom natřít vápenným nátěrem. Souhlasíte? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 37.33 (?), 1.3.2021 20:37

Jsem naprostý laik, ale tohle mi připadá, že pod kůrou je nějaký Olgoj chorchoj. Vypadá to, jako by měl pod kůrou cestičky a tunely. Nevypadá to dobře.

Jednou jsem dosti podobně napadený stromek (jabloň) likvidoval a uvnitř byli bílí červíci.

Kůra je už tak hodně poškozená, možná by stálo za pokus se na vydulém místě podívat chirurgicky pod ni. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.133 (?), 1.3.2021 21:11

Nemyslim si že by pod kůrou byl drvopleň. Ten dělá dírky a okolo nich jsou piliny tohle vypadá na poškození mrazem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.220 (?), 1.3.2021 21:25

Mně se tam nelíbí spíš takové to odfouknutí / zvlnění kůry, mám pocit, že je to v celém pruhu odspodu až nahoru... Jak se píše nade mnou - asi bych tu odfouknutou kůru odstranila (zřejmě je pod ní stejně lýko hnědé odumřelé, pokud se odchlipuje kůra), očistila, zatřela balzámem... 

Zatřením ve stávajícím stavu to jen "zakonzervujete", ale nevyřešíte.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 2.3.2021 12:56

Moc nadějí takto napadené mladé hrušce moc nedávám.Jsou tam nekrotické ohniska, které jsou zřejmě pod kůrou propojena.Není to klasické hrubnutí kůry hrušní.Je nutné se podívat pod poškozenou kůru a ujistit se, že nejde o nějakého škůdce a odstranit poškozenou kůru.Při postřiku broskvoní důklaně ošetřit poškozená místa měďnatým přípravkem (Champion).Snaha o eliminaci bakteriálnímu nebo houbovému napadení.Nechat stále bez nátěru.Při předjarním postřiku začátkem dubna dle polohy důkladně ošetřit celý stromek přípravkem proti přezimujícím škůdcům (insekticid + smáčedlo).Po zaschnutím ošetřit hojivým balzámem.

Takto jsem zachránil svoji 15 letou hrušeň po nálezu drolící se borky a pod ní dírky do dřeva.Postup nyní opakuji každý rok.Zatím dobrý.Těžko hledat příčinu ale každoroční ošetření stromků proti přezimujícím škůdcům je základ jak předcházet přemnožení škůdcu a napadení stromku, nehladě k tomu je li provedeno nad 15 *C likviduje také květopasa.Ošetření je někdy bagatelizováno ale opak je pravdou.

Vyzkoušejte ale moc šancí ji nedávám.Pro její mládi je napadení dost rozsáhlé.Táké to může být vizitka nekvalitního výpěstku školkaře (necertifikovaný množící materiál).Každý nový vysazený stromek na jaře preventivně ošetřuji mědí.Pro jistotu.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika