Hlušina



host - 142.14 (?) 
21.4.2011 14:12, zobrazeno: 14169x

Dobrý den, dá se zúrodnit hlušina? Nechala jsem si jí navézt na zahradu pro vyrovnání terénu. Pak že si nechám přivézt "lepší" hlínu. Dostala jsem se s manželem do drobného sporu, když nejspíš v rámci úspor mě začal přesvědčovat, že se hlušina dá zúrodnit. Nejsem si až tak jistá, spíš se přikláním že ne.

Poradíte mi, prosím, někdo?

Děkuji.

Iveta

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 190.202 (?), 21.4.2011 14:55
když tam budete pár let rvát zelené hnojení, tak úrodná bude... ale moc práce na moc dlouho
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 190.202 (?), 21.4.2011 15:00
resp. první se musí dodat živiny, tj ideální hnůj a pak chybí humus, to je to zelené hnojení. Za 2 roky by to mohla být hlína k užitku, zatím je to jen médium něco jako vata pro naklíčení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.208 (?), 21.4.2011 20:50

Ten, kdo vám radí, že se hlušina dá zůrodnit to dělá to ze své naprosté neznalosti nebo účelově. Celý profesní život jsem s tím pracoval a vím, jak je to nemožné. Do hlušiny můžete nanejvýš posadit lesní stromky a to ještě s 50 % úmrtností. Vždy jde o inertní odpad, který se musí prekrýt minimálně 120 cm vrstvou zeminy pro pro zemědělské využití. Hlušin je několík druhů podle místa odběru. Pokud jde o hlušinový kámen, tak ten se rozpadá jako kámen v horách. Hlušiny z prádla jou jemnější, ale za to jsou kontaminované olejovou složkou, která by se měla za několík let na haldě očistit.

Pokud máte možnost navezenou haldu odstranit, tak velmi rychle spěchejte. Za váš život se na zeminu neropadne ani nezůdní.  Pokud se nedá s tím nic dělat, tak ji překryjte lepší ornici a vysadťe ovocné stromky, se zatrávněním. Na hezkou zahrádku zapomeňte.      Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.246 (?), 21.4.2011 21:50

Není hlušina jako hlušina. Myslím, že zde jde o nedorozumění.

Vladislave, vy asi hovoříte o hlušině v pojetí geologickém, jako odpadu při těžbě kamene, uhlí, rud apod.

Tazetelka Iveta a host xxx.xxx.190.202 (to je ale jméno!) mají jistě na mysli spíše "spodinu" - spodní podorniční zemitou (někdy jílovitou, někdy třeba písčitou)  nezúrodněnou část půdního profilu; to, co zbyude, když se na pozemku udělá skrývka ornice (obvykle cca 30 cm humusová tmavší vrstva).

Jsem také přesvědčen, že se zúrodnit dá, ale bude to několik let trvat, než budou mít Iveta s manželem kolem domu trávník (natožpak, má-li ten trávník být pěkný).

Jak na zelené hnojení? "Hlušinu" zpracovat - nakypřit, urovnat a osít vhodnou rostlinou či směsí na zelené hnojení: svazenky, peluška, hořčice, luskovinoobilné směsky, případně jeteloviny - jetel, štírovník, úročník, vojtěška, inkarnát apod. Nechat několik měsíců vyrůst, posekat - rozdrtit, rozmulčovat a tuto hmotu zapravit do půdy - celý pozemek zrýt, zrotavátorovat apod. A takhle bych doporučil během dvou let udělat cca 4 cykly.

Třetí rok by se snad dala vysít tráva. (Pokkud by se letos plocha řádně vyhnojila hnojem, kompostem, odplozeným žampi´´onovým substrátem či podobnými organickými hnojivy, pak by se snad jeden rok dal ušetřit.)

Co říkáte Iveto? Je to dobrá perspektiva?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.208 (?), 22.4.2011 20:42

Pane Josefe, máte pravdu. Pokud tazatelka má na mysli podornici, pak je to v pořádku. Problém je ale ve skladbě půdní hmoty a její zařazení do kategorií typu jíl, hlína, slín. Pokud je to zemina jílovitá nebo hlinitojílovitá, tak zůrodnění je možne, ale s obrovskýma náklady. Na zahrádku se to moc nehodí. Skoro všechny kulturní plodiny vyřadují půdu lehčí hlinitého typu. Jinák nerostou a trpí chorobama. Půdní typ se nedá přeměnit hnojením. Je pak lepší si úrodu koupit a plochu využívat jen jako okrasnou.             Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.3 (?), 30.5.2012 10:15

Ja mam taky dotaz k hlusine, ale takove co se vykope kvuli zakladum na dum. Je takova hlina taky ochuzena o ziviny? Da se pouzivat na zahony, pripadne jeji zurodneni bude stejne jako u dotazu od Ivet. Dekuji Vera

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 43.188 (?), 30.5.2012 21:11

Vzhledem k vágnosti termínu "hlušina" a neznalosti konkrétních půdních podmínek na Vašem pozemku bych se domníval, že má předchozí odpověď může platit i pro Váš případ, paní Věro.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 32.42 (?), 24.4.2011 10:44

Dobrý den,

moc Vám všem děkuji za Váš názor a pomoc. Ta hlína, kterou jsem si nechala navézt, je velmi sypká, připadá mi mnohem lepší, než ta jílovitá, kterou jsme tu měli původně. Rostou na ní krásně pampelišky:-). Hlína nevypadá špatně, jen je plná drobných kamínků. Někdo mi také radil, že jí mám urovnat, zasypat pískem nechat si přivézt hotový trávník. Jenže já bych ráda nějaké záhonky, tak si koupím ornou půdu už z tohoto důvodu.

Ještě jednou moc děkuji a přeji krásné Velikonoce!

Iveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika