Pěstování datlovníku z pecky datle



host - 150.122 (?) 
28.12.2023 13:33, zobrazeno: 1039x

Dobré odpoledne, zkoušel jste někdo vypěstovat datlovou palmu z pecky zakoupených sušených datlí ze supermarketu? Jako pokojovku? Jak se vám pěstováná dařilo a je to vlastně za odrůdu palmy? Na intertnetu jsem nalezla dle obrázků, že by ty plody mohli být odrůda Deglet. Ale nedaří se mi najít bližší informace, jaká je mrazuvdornost, jak zimovat. Nejčastěji se ve forech o palmách mluví o odrůdách datlovník kanárský, obecný, převyslý a roebelenův. Díky za sdílení zkušeností

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 212.219 (?), 28.12.2023 17:50

Palma se dá vypěstovat z pecky jakékoliv odrůdy, třeba i z těch levných vaniček z marketu, nemusí to být přímo Deglet, třeba i Medjool se prodávají s peckama nebo levné Kenta. Vždy vyroste datlovník pravý. S klíčením to je obtížnější, většinou semeno shnije - na youtube je návod jak postupovat - How to grow date palm from seed? Nebo tak nějak se to jmenuje... Dají pecky do vlhkých ubrousků a po 3 týdnech v teple vyklíčené přesadí do květináčů, kvetináčový substrát by měl být aspoň na povrchu sterilní, ten kořen - klíček je první dny citlivý a může zhnít. Asi za 2 měsíce palma vyraší na povrch, až 2-3 rok tvoří první klasické vějířové palmové listy. Mrazy snáší špatně nebo jen suché mrazy v kombinaci se slunečnými dny kdy se,,dobíjí", v kombinaci s vodou nebo podzimníma mlhama listy hnědnou zničí se. Mráz pod -8°C zničí i kmínek i s kořenem. Pokud teploty padají pod cca +7°C přes den a 0°C v noci tak květináče je třeba zazimovat kde je přes okno světlo někde ve sklepě a nižší teploty, to je tak půlka listopadu a ven vytáhnout v březnu/dubnu případně chránit proti mrazu na jaře. Jako pokojovka se dá asi taky pěstovat. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.109 (?), 28.12.2023 18:14

Kdysi jsem jich pár vyloupla z koupených datlí, zasadila do květináčů a z pěti vyrostly čtyři. Jednu jsem si nechala, ostatní rozdala. Ta moje skončila nakonec v dětském pokoji, protože dcera se již odstěhovala a bylo tam nejvíc volného místa, navíc tam přes zimu netopím - má tam tak 17°C... Ona totiž ta mrška docela solidně vyroste - teď odhaduji, že od květináče se listy rozkládají minimálně 1,25m na každou stranu (stáří cca 20 let).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.109 (?), 28.12.2023 18:15

ps - zapomněla jsem se podepsat - Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 28.12.2023 19:01

Přidám taky pár svých zkušeností. V minulosti jsem palem z pecky napěstoval docela dost. Stačilo ty pecky uložit někde v místnosti do sklenice s vodou. po týdnu promnout, aby se uvolnily zbytky slupek na peckách, zejména v zářezu a na koncích, ty na peckách zahnívají a vyměnit vodu.Dále asi týdně vodu vyměnit. Naklíčení pecek trvá dlouho, odhaduji 3 týdny-2 měsíce, někdy i déle. Časem si všimnete, že z pecky začne vylézat klíček, je v místě patrném už teď na pecce, na snímku vlevo uprostřed malá prohlubeň. Klíček vylézá vždy z tohoto místa. Až bude klíček dlouhý asi přes půl centimetru, vsaďte pecku naplocho do hlíny asi 1-2cm hluboko, klíček ať směřuje směrem ke dnu květníku, je to zárodek kořenu. Než vyleze palma ven ze země, musí udělat poměrně dlouhý kořen a tak je vhodné zasadit pecku do hlubokého květináče. Já jsem užíval místo květináčů průhledné plastové obaly na točené pivo, v nich byl dobře vidět kořínek, když doputoval z pecky na dno.

datle
datle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 28.12.2023 19:08

Upřímně jsem byl překvapený, jaký rozdíl ve velikosti pěstovaných datlí může být, na snímku větší původem z Izraele a menší z Tuniska. Přitom velikost pecky je stejná u obou druhů. Walter

datle
datle
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 2.164 (?), 28.12.2023 23:39

Z pecky to není žádný problém. Problém je v tom, že je pravý datlovník i v místnosti velmi vzrůstný. Metr a půl dlouhé listy jsou běžné. Narostou brzy, přímo z květináče, bez kmínku. Pozor při přesazování semenáčků. Nedělá jim dobře, když se rozsype kořenový bal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika