Sloupovitý ostružiník Navaho



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 155.12 (?) 
11.4.2010 20:19
Já jsem ho měl chvíli ale on rostl jen do výšky a až jsem při obírání plodů nedošáhl už ani z dvojáku žebříku, tak jsem zavolal plošinu, ale taková sklizeň přijde moc draho. Lidi neblbněte!!! Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 242.33 (?), 24.8.2010 11:25

Dobrý den, já mám tento ostružiník přes 3 roky. Když měl 3 metry, tak jsem ho zastřihla v terminálu, což jsem asi udělala chybu, protože od té doby vyráží šlahouny i do stran asi 1 m., což by nemělo. Jinak rodí dobře a je sloupový jen tenkrát, když ho svážu do "sloupu". Obchodníci si z nás dělají srandu, protože uvádí, že není bujný. Ten můj tedy bujný je. Chtěla jsem si koupit ještě sloupové jablko, ale už se neodvažuji (taky vzhledem k ceně rostliny) a někde jsem četla, že zkrácením do výšky zruším "sloupový růst",ale nelze mít v malé zahrádce několikametrovou rostlinu. Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.8.2010 11:48

Sloupovitý ostružiník je, podle mě, blbost. Když ho vyvážete ke sloupu a budete vše, co roste mimo něj odstřihávat či přivazovat, budete mít sloupovitý. Jinak je to šlahounovitá rostlina jako každý jiný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.65 (?), 24.8.2010 13:04

Je to šlahounovitá rostlina, ale roste rozhodně více nahoru než klasický beztrnný ostružiník, takže zabírá méně místa.  Plodí bych řekl trochu méně a plody jsou trochu tvrdší (ale to má i svoje výhody).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.106 (?), 26.1.2015 17:43

sused má už viac rokov   navaho..ano su stllpovité kolmo hore až do 3 metrov, žiadne šlahune,, rovno hore, ostatne čo píšete su tahavé ine odrody,,ešte raz,,,,,,  navaho,,,, hrubé ako palec kolmo hore bez opory,,,,su v trsoch stačí zviazat dokopy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.71 (?), 7.9.2010 10:55

Ostružiník Navaho mám teprv 1 rok. Sázel jsem ho na podzim a z jara vyhnal jeden šlahoun, který má ted neco málo přes 2 m a stále roste. Ze spoda už mi taky začíná vyhánět do šířky takže počítám že příští rok toho bude mnohem víc. Na internetu jsem se dočetl poměrně z objektivních zahraničních stránek, že má plody středně velké (takže ne obrovské jak uvadějí prodejci) ale za to má zvýšený obsah cukru oproti jiným odrůdám takže by měl bý sladký a chutný. Jinak plodí na dvouletých výhonech, které se na zimu odstřihnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.82 (?), 24.9.2016 19:33

Podkrkonoší, červená jílovačka a mrazová kotlinka, asi 430 mnm (ostružiny jsou choulostivější než maliny) a Navaho byl před několika málo lety vůbec mým prvním pokusem s ostružinami.

Praktickým plusem je ta vzpřímenost se silnými pruty, které ovšem se zrající úrodou i přes sestřih vršku plus sestřih bočních výhonů stejně začnou se naklánět až poléhat. Takže nějaká dílčí opora přece jen je vhodná. No a že ostružina nemá trny.

První plodný rok: ostružina v pohodě přečkala zimu a byl jsem potom nadšený. Chuťově, s velikostí plodů no a vůbec. Natolik nadšený, že jsem další Navaho potom dokoupil a navíc, opět na zkoušku, dalších asi 5 odrůd ostružin.

Jenže ouha. V dalších letech jsem zjistil, že v porovnání s tím ostatním je Navaho citlivější na nějakou tu potvoru ehm houbovou chorobu, tj. výhony které mají plodit začnou postupně i s malými třeba již ostružinami zasychat.

To byl případ hodně loňska a částečně i letos.  Snažil jsem se napadené pruty včas odstraňovat, stejně byla úroda z Navaho jen symbolická. Ten první rok a když jsem byl z Navaho nadšený se už nezopakoval.

Počkám ještě příští rok... a uvidím a případně se rozhodnu minimálně tak, že počet Navaho zredukuji. Abych ještě "něčím" musel stříkat ostružiny... tak to opravdu nééé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.203 (?), 26.9.2010 11:25

Kupuji ho příští týden.Pokud má někdo nějaké nové info, tak dejte vědět.Díky Zdenek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J_Vosa - (1) - 31.3 (?), 29.9.2010 10:39
Dobrý den, prosila bych o radu zkušené: Jak ostříhat tento ostružiník. Mám ho zasazený od letošního dubna. Hlavní šlahoun, který vede vzhůru je dlouhý cca 2,5 m. Z tohoto šlahounu do výšky 0,5 m vyrůstá 6 šlahouny do strany cca 1 m dlouhé. U země je další šlahoun(1 m dlouhý), který letos plodil, ale ostružiny byly malinkaté. Jak tento ostružiník ostříhat. Děkuji za radu. Jsem zahradník začátečník. :) Přikládám foto. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 61.65 (?), 1.10.2010 21:25
Na jaře vždycky odplozené šlahouny ustřihnout u země a nové (pokud jsou hodně dlouhé) trochu zkrátit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika