Pracná, avšak levná a účinná ochrana jahod před slimáky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?) 
13.6.2014 10:33

Položené prkno v blízkosti jahodníků, kde se mohou plži na valné hromadě mnnožit,pít šampaňské, klást vejce do času kdy se povedený večírek končí ve sběrném kbelíku sběrače plžů,a rovněž růvek Ferramolu festovně sypaný okolo celého záhonu jahod je určitě učinné řešení.Navíc je Ferramol svou povahou spíše hnojivo.Já tento způsob nevyužívám, mám mezi jahodníky načechranou hrubou vrstvu pichlavých dřevěných pilin, nikoli hoblin, protože hobliny svými jemnými oblinkami by slimákům nebránily v přístupu, což řažovité piliny ano.Plže nemám na okraji, ani vevnitř pilinových polštářů.

Už jste se setkali se zablácenými jahodami po dešti?Pilinový polštář těsně obepíná jahodníky, a rovněž zespoda se dotýká čepiček jahod.Tady vidím výhodu v dlouhodobých deštivých dní, kdy mi jahody tolik nehnijí.Dešťové kapky dopadající na povrch zeminy neodrážejí vlhkou zeminu na čepičky jahod, proto je většina jahod zdravá bez hniloby, a čistá.Proto můžu jahody hned po utržení konzumovat,aniž bych se obával komplikací ze znečištěného ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 13.6.2014 10:51

jakýpak růvek ferramolu? Když aplikujete ve správnou dobu, stačí 60 granulek na m2. (letos to bylo v dubnu). To je cca 1 kg na 200-400 m2/rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 13.6.2014 11:05

Za rok spotřebuju max. kilovku Ferramolu na těch 400 m2. Hobliny a piliny jsem dřív dával také, ale dělám u jahod dvouřádek a v druhém roce ho zahušťují do středu novými odnožemi. V pilinách, hoblinách, v borce, ale i ve slámě nové odnože buď úplně nebo dosti špatně koření. Spíše než slimáci mě vadí mnohonožky. Ty kolikrát na jahodě neuvidíte a uvnitř mají nehlášenou "slezinu". A kousnout do takové jahody je brrr...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 13.6.2014 12:28

Feramol letos dvakrát nezabral, vloni také ne, předloni ano. Musel bohužel na řadu přijít Vanish.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 13.6.2014 12:37

podle čeho soudíte, že nezabral?

Mesurol a Vanish způsobují slimákům dehydrataci tak že nejsou schopni utéct nebo zalézt (najdete je na místě položení nástrahy). U Feramolu je to naopak, dokud nezalezou pod zem tak se způsobeným otokem nezadusí. Proto používám M nebo V jako indikaci, jestli F zabral (cca 2-5 granulí na m2 cca 14 dní po aplikaci F).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.26 (?), 13.6.2014 21:07

Poslední aplikace F byla před více než 4 týdny (košťáloviny, jahody, fazole...) - žádné viditelné omezení ožeru jsem nepozoroval - slimáci rostliny neustále decimovali (možná i ty granule F, ale rostliny zřjmě upřednostňovali). Po aplikaci V sice všude "vysliněno", ale rostliny jsou netknuté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 14.6.2014 22:29

mám otázku, o kolik dní předcházela aplikace F výsadbě/výsevu a jestli jste F dával už v době kvetení jahod.

Ano, nepříznivou vlastností V a M je, že dokud není slimák dokonale dehydrován, snaží se doplnit tekutiny žírem. Protože však už nemá sil dolézt na mladé šťavnaté lístky, často žere hned u země - tedy kořenové krčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.26 (?), 15.6.2014 19:28

Záleží na předpovědi počasí - u košťálovin dávám F pár dní před výsadbou, u jahod jsem dával ve fázi zelených plodů, protože bylo deštivo a slimáci začali ožírat listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.6.2014 13:42

Dalším,neméně zajimavým materiálem,který lze s úspěchem využít pro mulčování mezi vašími jahodníky je sláma.U ní vidím pramalou ochrannou funkci před slimáky a plži, ale ochrání vaše jahodové čepičky alespoň před znečištěním zeminou při silnějších deštích,potažmo před hnilobou plodů.Vytváří pro ně suchší mikroklíma, kde se tolik nedaří mikroorganismům.Sláma je důležitý zdroj organické hmoty v půdě.Neméně důležitý přínos vidím v estetickém úhlu pohledu, kdy vlastní zahradní jahodová plantáž namulčovaná slámou,nebo řezankou zaručeně vyvolá obdivné pohledy sousedů a kolemjdoucích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.99 (?), 13.6.2014 23:28

Slama je opravdu esteticky velmi pekna, ale po sklizni se musi odklidit, drzely by se v ni hrabosi a nezetleje v primerene dobe ani nahodou. Piliny bych take radsi poklidil a prisypal ke kanadskym boruvkam. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika