Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

RAKYTNIK RESETLAKOVY ZPRACOVANI PLODU

Sklizene plody se musi nejprve rozdrtit v mixeru pri malych otackach, nebo v odstavnovaci s rotacni planžetou. Drt se da snadno precedit pres sito, kdy se oddeli stava od slupek se semeny. stava se pak dale zpracovava ruznymi zpusoby buď samostatne, nebo v kombinaci s jinymi ovocnymi stavami ci drenemi. Z drti plodu po vylisovani zustanou slupky a semena. Ty je nutno rozprostrit na sito nebo na papir a dobre vysusit. Vysusene se pak mohou ve sklenici uchovavat pro zpracovani na rakytnikovy olej.

Rakytnikovy caj – pripravovany z rakytnikovych listu je vyznamnym zdrojem nutricnich latek.

Rakytnikovy olej – pro domaci potrebu olej ziskavame tak, že se rozdrcene slupky se semeny zaliji stejnym objemem slunecnicoveho oleje. Smes se ponecha ve tme ve sklenene nadobe pri pokojove teplote asi 5 dni za každodenniho promichavani. Behem teto doby se olej zbarvi do oranžova. Po prefiltrovani smesi pres huste platno se na vylisky nalije dalsi dil oleje a stejny proces macerace se muže opakovat i potreti. Vsechny dily se pak smichaji. Olej ziska krome krasne oranžove barvy i rakytnikovou vuni.

Mraženy rakytnik – neprezrale plody dobre vycistime, umyjeme a dame okapat. Osusene bobule vkladame do polyetylenovych sacku a zmrazime na -18°C.

Pasterizovane plody rakytniku – 1kg cistych plodu prosypeme 400g cukru. Zcela zaplnene sklenice uložime na 8 hodin do chladna kde plody slehnou a nasledne je doplnime dalsimi ze založni sklenice. Pasterizujeme v nadobe s varici vodou po dobu
10-15 minut.

Susene plody – lze susit vcetne semen, nejlepe na elektrickych susickach. Ususene plody je vhodne rozemlit, napr. na tristivem kavovem mlynku. Použiva se v množstvi pul až jedna lžicka denne.

Rakytnik s medem – 100-150g prasku z plodu rozmichame v 1 litru medu. Uživa se predevsim pri chorobach žaludku a strev a to
1-3 lžicky denne.

Rakytnik treny s cukrem – ciste bobule rakytniku smichame v pomeru 1:1 s cukrem, castecne pomackame (vetsina bobuli by mela zustat cela) a dame do sklenic. Navrch jeste zasypeme cukrem a sklenice pevne uzavreme. Na chladnem miste tak vydrži až do pristiho roku, pouze postupem casu trochu ztrati na chuti. Dalsi variantou je zasypani plodu stejnym množstvim cukru, sklenice se uzavrou a daji se na chladne a temne misto. Po každem odebrani plodu musime obnovit horni vrstvu cukru.

Sterilovane plody rakytniku – umyte a osusene plody nasypeme do zavarovaci sklenice a zalijeme nalevem, ktery muže tvorit pouze cista voda (vhodne pro diabetiky), prip. cukerny ci medovy roztok. Steriluje se 25 minut pri teplote 85°C. Konzumuji se
1-3 lžicky plodu denne.
Neslazena stava – vylisovanou stavu ohrejeme na 65-70°C, ihned rozlijeme do horkych lahvi, pasterizujeme 15-20 minut a potom hermeticky zazatkujeme. Uchovava se pri teplote nejvyse 15°C. U prirodni stavy s dužninou dochazi v nadobach po urcite dobe k rozdeleni na dve frakce. Na povrchu se vytvari cervenohneda pastovita hmota, ktera obsahuje olej a drt z dužniny. Pod touto vrstvou je cira zlatave zbarvena stava. Pred konzumaci je treba lahev radne protrepat a pastovitou hmotu rozptylit nebo ji rovnou z lahve odstranit.

Oslazena stava – vymackame stavu a vylisky zalijeme teplou prevarenou vodou v množstvi 0,2-0,5 l na 1kg. Peclive promichame, ponechame 2 hodiny stat, znovu vymackame a pridame 650-800g cukru na 1 litr. Ziskanou smes rychle uvedeme do varu, odfiltrujeme, nalijeme do pripravene nadoby pasterizujeme a hermeticky uzavreme.

Priprava stavy za studena – na 1 litr pomletych plodu pridame 1 litr vody a nechame 24 hodin odstat. Po precezeni na litr takto ziskane stavy pridame 1 kg cukru a zahrejeme pouze na 30-40°C pro dosaženi rychlejsiho rozpusteni cukru. Za tepla plnime do lahvi.

Marmelada – smes rakytnikove stavy (65%) a jablecneho pyre (35%)vyvarime do tretiny objemu a podle chuti pridame cukr.

Surovy džem – vymackanou prirodni stavu smichame v pomeru 1:1 s cukrem, ohrejeme na 85°C, rozmichame do uplneho rozpusteni cukru, rozlijeme do lahvi, pasterizujeme 10minut, zazatkujeme a ochladime.

Džem bez tepelne upravy - prebrane, oprane a prosusene plody rozetreme s dvojnasobnym množstvim cukru. V temnem a chladnem miste vydrži takovy džem i nekolik let.

Rakytnikove vino – k jeho ziskani je treba stavu zredit vodou a doplnit cukrem a to v nekolika davkach. Rakytnikovou stavu (1litr) doplnime na 1,6 litru vodou a pridame 0,5kg cukru Cukr potom doplnujeme v množstvi po 0,1 kg ctvrty, sedmy a desaty den. Po vykvaseni by melo mit vino 13% cukru, 0,7% kyselin a 13% alkoholu. Takto ziskane vino je velmi aromaticke a ma velmi jemnou chut.

Rakytnikovy extrakt – pripravime jej louhovanim 1 hmotnostniho dilu rakytnikoveho prasku ve 3 dilech alespon 40% etanolu, napriklad vodky, po dobu 2-3 tydnu. Obsah obcas protrepeme, potom zcedime prefiltrujeme a takto ziskany extrakt uskladnime v tmave lahvi. Uživa se 1-3x denne 15-20 kapek. Extrakt je vsak vhodny do koupeli, k masažim, obkladum a podobne.

Marinovany rakytnik –sklenice naplnime neprezralymi a dobre umytymi plody rakytniku. Pripravime si marinadu tak, že do
0,45 litru pridame 0,4 kg cukru, nekolik plodu cerneho pepre, hrebicku a kousek skorice. Nalev uvedeme do varu a nechame vychladnout, pote precedime doplnime 0,1 litrem jablecneho nebo vinneho octa. Po uzavreni sklenice pasterizujeme v nadobe s vodou, kterou uvedeme do varu asi na 3-4 minuty. Marinovany rakytnik slouži jako priloha k masitym, rybim a zeleninovym jidlum.

Rakytnikova stava s cesnekem – do litru stavy s dužninou pridame 50g treneho cesneku, ktery navic pusobi konzervacne. Ziskame tak velmi pikantni doplnek k masitym, rybim a zeleninovym jidlum. Sul, pripadne cukr pridame až pred vlastnim použitim.


cerpano z knihy: Rostliny pro posileni organismu a zdravi
Ivan Jablonsky, Jiri Bajer

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika