Přezimování cibulí lilií



host - 204.18 (?) 
14.10.2011 7:50, zobrazeno: 21403x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koupila jsem cibule lilií od pěstitele a ráda bych je věnovala k Vánocům. Nevím,  co s nimi mám dělat, aby mi vydržely. Kam je mám umístit?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 40.226 (?), 16.10.2011 20:44

Věnování lilií k vánocům je velmi pěkný počín, ale nemůže být předán formou nevysazených cibulí. Cibule lilií v této době by měly být obecně vzato jíž vysazeny. Je možné je uložit do rašeliny nebo substrátu a v nádobě je přechovat ve sklepě alespoň do února a pak vysadit do půdy při první jarní oblevě. Je dobré jednou za měsíc zkontrolovat zdravotní stav. Samozřejmostí je, aby substrát byl přiměřeně vlhký. Teplota by neměla stoupnout nad 8 st. C, jinak cibule předčasně vyraší a vznikne problém.  Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.254 (?), 16.10.2011 20:52

Cibule lilií je možné vysazovat kromě některých vyjímek na podzim i na jaře, dokonce i v zimě, pokud je půda rozmrzlá i když to není ten nejlepší termín.Použít liliové cibule jako vánoční dar je trochu neobvyklé, ale budiž.Pak je ale musíte alespoň provizorně zasadit do nějakých kořenáčů do lehčího substrátu a uložit do chladna do sklepa.Podarovaný pak by měl tyto kořenáče stejně ponechat v chladnu do jara a vysadit ven, jakmile to podmínky dovolí.Substrát by neměl úlpně vyschnout, ale ani nesmí být přemokřený.Také by bylo možné cibule dát do mikroténových sáčků s přídavkem mírně vlhkých hoblin, nebo rašeliny.Uložení v chladu je podmínkou také pro obdarovaného.Přeji, aby dárek udělal radost. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.112 (?), 2.1.2014 10:17

Objednal jsem si lilie, ale protože nejsem znalec a firma, u které jse si je objednal mi nenapsala, že je mám ihned vysadit, nechal jsem je v pytlíku, ve kterém přišli ve sklepě. Když jse potom náhodou mluvil se synovcem mé ženy, tak ten mi řekl, že je mám okamžitě zasadit do substrátu, mírně navlhčeného a na jaře zasadit. Řekl mi také, že pokud už budou cibule měkké, pak je pravděpodobné, že už z nich nebude nic. Cibule měly kořeny, které jserm jim při zakládání do substrátu nechal. Já se ptám, zda jsem je měl odstranit či ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.1.2014 10:32

Nemrzne, tak šup šup s nimi rovnou ven do půdy. Taky jsem před pár dny vysazoval nějaké cibulky, které jsem na podzim dostal a zapomněl jsem na ně a včil jsem je objevil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.43 (?), 2.1.2014 12:41

Kořeny se neodstraňují. Jinak souhlas s Ferdou. Při takto pozdní výsadbě by asi bylo dobré přes místo výsadby dát trochu chvojí, mají ještě přijít mrazy.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.79 (?), 2.1.2014 18:54

Tento problém řeším každoročně. Pokud se to stalo, tak lilie uložít do květináče a zasypat substrátem. Uložit je s nádobou do chladné místností kolem 2-8 st.C. Zásadně nyní je nevysazovat, protože nové kořínky by nadcházející zimu nepřežily. Vysadit bychom měli cibulky až začátkem března a pokud nevyrašily npř. OT, pak je držet až konce bezna.  Pokud jste nakoupia Ah nebo LA, pak může být problém s vyrášením cibulí. V každém případě nádobu uržovat v chladnu. Určitě ještě přijdou silné holomrazy a cibuloviny pozdě vysazené to nemají rády. Předchozí doporučení jsou taky správná, ale musí být 100%  ochrana proti mrazu.

Mimochodem každoročně vykopávám dražší cibule a uchovávám je v nádobách v chladném sklepě. 100% to u mně platí u malých cibulek, které jsou v půdě mělce umístěné a lehce vymrzají.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika