Stříhat nebo nestříhat?



janapeterova74 - (13) - 10.37 (?)
11.3.2011 17:13

V současné době je výška kmínku 68 cm a ráda bych dosáhla alespoň metrového kmínku. Co se týče koruny, nemám jasnou představu a vlastně ani nevím jaký je rozdíl mezi kotlovitou a kulovou. Omlouvám se, jsem v tomto směru nováček a vše se učím metodou pokus - omyl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
janapeterova74 - (13) - 10.37 (?), 11.3.2011 13:40, zobrazeno: 6777x

Loni na podzim jsem dostala stromeček broskvoně, kterou vypěstovali ve foliovníku z pecky! Když jsem ji na podzim sázela v podstatě jsem ani nepočítala s tím že přežije zimu. No ale překvapila mě a je živá a obsypaná pupeny. A já teď nevím, jestli bych ji měla ostříhat už letos, nebo to nechat až na příští rok, až trošku zesílí, je to opravdu jen teňoulinký kmínek, takové skoro nic. No a ještě radu, má vůbec cenu pěstovat stromek vyrostlí z pecky, neměla bych si raději koupit pořádný v zahradnictví? Bude plodit? jeho životaschopnost mě mile překvapila a teď by mi ho bylo líto ničit, ale toužím po plodící broskvoni a ne pro ozdobu. děkuji

broskvoň
broskvoň
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.220 (?), 11.3.2011 15:07
Dobrý deň! Semenáč broskyne Vam bude rodiť a ak bola kôstka z veľkého plodu, s vysokou pravdepodobnosťou budete oberať aj veľké plody. Prvé 3 bočné konárky odspodu odstráňte pri kmienku, ostatné bočné treba skrátiť o 1/3 za púčikom smerujúcim von z koruny a zvislý stredník ustrihnite niekoľko centimetrov nad úrovňou navrchnejšieho bočného-budúceho kostrového konára. "Toť vše." Paľo P.S. Prvé 3 roky treba "Hnojiť, hnojiť, hnojiť," najlepšie organickými hnojivami.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
janapeterova74 - (13) - 10.37 (?), 11.3.2011 15:40

Děkuji za odpověď! A ještě prosím, mám střihat teď, nebo počkat až po odkvětu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 11.3.2011 15:42

Já nevím proč střihat právě ty prvé tři spodní konáriky, když neznáme následující údaje :

Výšku současného kmínku, výšku požadovaného kmínku, požadovaný tvar koruny (kotlovitá - kulová). Tyto údaje by ještě měla doplnit paní zadavatelka dotazu. A také by při prvotním střihu budoucí kostry koruny měl být brán důrazný zřetel na vzájemné úhlové postavení bočních větviček v půdorysném směru (pohled shora - dolů), to proto abychom zajistili jejich symerické úhlové nasmněrování a aby nám náhodou na zastřiženém stromu nezůstaly dvě větvičky těsně nad sebou, což se při odstřižení tří spodních větviček přesně stane. A ještě obecná rada : ponechané kosterní větve, které budou tvořit základ budoucí koruny by pokud možno výškově neměly vyrůstat ze stejné ho místa (patra) na kmínku, je vhodné aby byly mezi nimy určité výškové rozestupy. Střihat nejlépe až po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
janapeterova74 - (13) - 10.37 (?), 11.3.2011 17:13

V současné době je výška kmínku 68 cm a ráda bych dosáhla alespoň metrového kmínku. Co se týče koruny, nemám jasnou představu a vlastně ani nevím jaký je rozdíl mezi kotlovitou a kulovou. Omlouvám se, jsem v tomto směru nováček a vše se učím metodou pokus - omyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.220 (?), 11.3.2011 21:17
Pani Jana, dopĺňam radu, ktorú som Vám písal po 15.hod.: Spodné 3 bočné som radil odstrániť preto, aby ste mali vyšší kmienik-cca 80 cm. Aj tak majú spodné konárky veľký úhol odstupu, takže miazga by išla hlavne hore do konárov s ostrejším úhľom. Tie majú na snímke evidentne dostatočné odstupy, takže rozčesnutie kostrových konárov v budúcnosti nehrozí. Ak by ste chcela metrový kmienik, potom budete musieť všetky bočné odstrániť a nechať jednu os, na ktorej v priebehu sezóny vybudujete novú korunku. Stačí Vám 4-5 kostrových konárov. Dutú korunku by ste vypestovala ustrihnutím stredníka za posledným rozvetvením. Osobne mám lepšie skúsenosti s pestovaním prirodzenej koruny so stredníkom. Veľké úhly odstupu vzhľadom ku kmeňu často vedú k vylomeniu konárov vo vetre pod váhou úrody. Strihať môžete v priebehu marca, glejotok už nehrozí, ale tento víkend pre istotu postriekajte korunku napr. 0,8% roztokom Kuprikolu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 11.3.2011 20:01

Nic nestříhejte, broskvoň z pecky vám sama udělá krásnou pravidelnou korunu!

Ano s největší pravděpodobností bude plodit, broskvoně plodí za pár let i z pecky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13:51
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika