Podzimní termín výsadby broskvoní



   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
                     
host - 10.43 (?) 
28.11.2021 19:12

Posledních cca 10 až 20 let je lepší zasadit broskvoně a nektarinky na podzim. Musí ale být vyorané po 20.10, aby byly vyzrálé. Totiž průběh zimy se změnil, prosinec leden a únor jsou poměrně teplé a broskvoně naraší. Vyořou se třeba začátkem dubna a koncem dubna nebo začátkem května zmrznou pupeny. Ono to vypadá jako by jim nic nebylo ale očka nevyraší a sazenice odejdou (vypadá to jako by uschly). Stalo se mi to asi před pěti lety, stromky jsem si přivezl na jaře asi před pěti lety z Valtic (byly ten den vykopané). Pokud tedy sázet na jaře tak doporučuji stromky vykopané na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 236.1 (?), 29.11.2021 15:48

To jako že půl roku vykopané stromky se ujímají líp než čerstvě vyorané?
Silná káva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.43 (?), 29.11.2021 16:28

No myslím si že v ČR je 95% broskvoní prodaných na jaře jsou vyorané na podzim.

Mám vyzkoušené že takové sazenice se ujímají dobře ať jsou vysazeny na podzim nebo i na jaře.

Kdo chce sázet na jaře vyorané a narašené ať to klidně dělá (ale měl by si zjistit krerá školka neprodává broskvoně na podzim ale na jaře). Může to ale dopadnout tak jak jsem popsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.11.2021 18:15

může to tak dopadnout, ale nemusí. Stejně tak můžete zasadit na podzim a na jaře už vám broskvoň nevyraší. Koneckonců za dobu tohoto diskuzního fóra se tu objevilo možná několik desítek dotazů drobných pěstitelů, které tento neúspěch postihl a kteří se tázali, kde udělali chybu. Za sebe nemohu posuzovat, která doba výsadby je lepší, když podzimní jsem nikdy nezkoušel a všech několik desítek vysazených broskvoní jsem sázel na jaře vycházejíc přitom z doporučení profesionálů. Všechny se mi ujaly. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.11.2021 18:29

je zde ovšem ještě další okolnost, a to, že školkaři mají zájem prodat všechno své zboží a tak začínají na podzim s distribucí i stromků, pro které je vhodnější doba k výsadbě jaro. Nelze se jim divit, když je tahle práce živí. Jen vzpomeňte na letošní jaro s lockdownem právě v okamžiku doby vhodné k nákupu a výsadbě stromků. Pak se ovšem může lehce stát, že na jaře už není takový výběr odrůd, jako na podzim. No a jde samozřejmě i o to, jak kvalitní je vlastní výsadba stromků, když jaro chyby ve výsadbě odpustí spíš, než zima. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 29.11.2021 18:05

Vyorané a přes zimu založené na jaře vykazují vyyšší životaschopnost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 247.187 (?), 29.11.2021 18:14

Při rozmnožování listnáčů řízkama se doporučuje nařezat řízky před mrazy, založit je a pak až na jaře nasázet. Stromky se chovají podobně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.12.2021 16:06

Sázel teda někdo něco? Nabídka je široká, takže je z čeho vybírat. V posledních letech podzimní výsadba broskvoní vychází dobře. Spoléhám, že i přicházející zima bude "rozumná". Co si tak vzpomínám, tak nedávná zima s chladným prosincem byla už dále od ledna teplá. Kmeny zasazených stromků je dobré před příchodem větších mrazů obalit nějakým materiálem, například bublinkovou fólií. Nakonec se na jaře úspěšně ujala na podzim zasazená Elberta na údajně teplomilné podnoži Rubira. Vyrašila ale znatelně déle než Springbelle na GF-677. Oba stromky zasené na podzim ve stejnou dobu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 29.12.2021 16:44

Letošní podzimní výsadba broskvoní:

SUNCREST               (GF-677)
SPRINGCREST         (GF-677)
SRG                        (B.S.M.)  ???  nový stromek pro ověření pravosti toho původního
RELIANCE                  (B.S.M)   ???  (otazníky ohledně druhu podnože)
HARBELLE                  (semenáč)       (starší odrůda z kanadského Harrowu)
HARROW DIAMOND  (Rakoniewická)
ELBERTA                     (GF-677)          (velmi stará odrůda pocházející z 19. století)
NECTARED 4               (Adesoto)         (stará odrůda z New Jersey z roku 1948)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.12.2021 17:14

tak gratuluji a ať vám to roste. U mě nic nového, v centrální části mám zahradu malou, tam už se nic nevejde a na zahradu na okraji města nemá cenu broskvoně sázet, nejsou tam vhodné podmínky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika