Skladování brambor



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 37.63 (?) 
8.8.2014 15:18

No nevim, maloktera domacnost spotrebuje 8-15 pytlů brambor rocne. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 8.8.2014 15:26

Vařené jídlo každý den.Knedlíky skoro vůbec, rýži občas, těstoviny 3x/rok, k čočce chleba.Jsme z goralie, jídelníček na bramborách.Letos cca 10-12pytlů vlastních vykopaných brambor, na podzim někdy dokoupíme, a na pomezí jara léta kupujeme z konzumu,protože staré brambory je třeba nechat předklíčit na vlastní sadbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.8.2014 15:27

porce brambor je cca 200 g při předpokladu konzumace dvou porcí jedním člověkem každý den je to pro dvoučlenou domácnost 2 kg denně, 14 kg týdně, 50 kg měsíc... Bez konzumace rýže a těstovin se dá těch x pytlů zvládnout, ale jinak je to 1/3 až 1/6...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 37.63 (?), 8.8.2014 16:24

Verim, ze nekdo spotrebuje 50 kg mesicne, ale je to podle mne vyjimka, obvykle je pro 2 clennou domacnost spis cca 10 kg mesicne (i mene, kdo ma rad knedliky). Takze 1/2 sni pani tazatelka do Vanoc a 1/2 pulku bude mit problem v mrazech uskladnit. V mistnosti (napr. kotelna), kde neni vhodna vlhkost, brambory podle mne vyrazne vadnou a nejsou ke konzumaci nic moc. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 8.8.2014 17:03

No, když to tady letmo pročítám, poradil bych paní tazatelce, která si s láskou vypěstovala vlastní brambory, mnohem chutnější, než ty kupované a nemá je kde solidně uskladnit, aby se poptala u dobrých sousedů, jestli by jí nemohli ty necelé dva pytle brambor ve vlastním sklepě přes zimu uložit. A zajít si tam zhruba 1 x za 14 dnů s košíkem by taky snad nemusel být takový problém. Připadá mi to jednodušší, než kutat nějaké jámy, krechty, či stloukat nějaké izolační bedny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.8.2014 15:17

mám výhodu, mám stodolu.

po vykopání jednotlivé odrůdy hlízy rozložím v jedné vrstvě na mlat, aby do druhého dne povrchově zcela oschly a do tří dnů z nich opadalo i případné nalepené bláto. Když potřebuji mlat na další odrůdu, tak brambory přeberu na poškozené, nepoškozené a malé do lísek nebo rašlových pytlů. V lískách nebo pytlech jdou do nejtemnějšího kouta stodoly, kde vydýchávají další měsíc/dva. Jsou tam i při prvních ranních mrazech (venku), jen je přehodím celtou proti průvanu a ony si udrží po celý den průměrnou teplotu kolem 5°C. Nakonec někdy na přelomu října a listopadu jdou do sklepa. Z hlediska tmy je lepší, když stínící celta neleží přímo na bramborách, ale je pod ní odvětrávaná mezera.

No v kůlně je nechte asi dokud budete mít zajištěnu teplotu nad 2°C. Pokud je v kůlně v září a říjnu teplo, není od věci nechat brambory u severní fasády domu či kůlny v lískách a přikryté celtou (nebo 3 vrstvy lněného prostěradla stačí, aby RedAnna nezezelenala).

I v plynové kotelně není všude stejná teplota, na styku venkovní zdi a podlahy bude nejchladněji...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.212 (?), 8.8.2014 15:37

Doporučil bych knihu Root cellaring od Mike and Nancy Bubel. Je tam spousta nápadů, jak uskladňovat zeleninu. Přikládám pár obrázků.

Skladovani1
Skladovani1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.212 (?), 8.8.2014 15:38

Další.

Skladovani2
Skladovani2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.8.2014 15:53

oprásky to jsou heské, lidská vynalézavost je bezbřehá, ale nejlépe se v našich zahrádkářských podmínkách zakládá krecht ve vyházeném pařníku.

1) pletivo proti hlodavcům pod "dnem" je tam stále i pro dobu používání jako pařník

2) jámu musíte stejně vykopat, aby jste tam dali novou organickou hmotu

3) slámu pod i nad skladovanou zeleninou využijete při zakládání pařníku

4) když něco schnije, hodíte to na druhý konec kde není krecht a je "uklizeno"

5)...

x) nemusíte každý rok přemýšlet "kam s ním"

Přesto všechno považuji krecht za poslední možné řešení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.54 (?), 8.8.2014 17:50

Pane Stando, vehementně jste doporučoval tu vaši kysnu, já jako jednu z možností krecht. Jasně jsem psala, že se tak brambory i konzumní skladovaly! Naše další diskuze už nebyla o doporučení, ale byla to diskuze o věci. Nedalo mi to a zavolala jsem třem pamětníkům, jestli si to pamatuji dobře. A! - při větším množství brambor se udělal rygol asi 60 cm hluboký, metr široký, sláma, na to brambory, sláma a zemina. Vždy se obebralo množství tak na tři týdny a zas se to zakrylo. Pokud se skladovalo tak nějak kolem dvou až tří metráků, do krechtu se dávaly s příchodem mrazů (předtím uskladněny v kůlně, ve dne přikryté, na noc se odkrývaly), dělala se díra tak metr na metr, hloubka kolem 60 cm a dál stejný postup. Stejně skladovali brambory jezeďáci a to přímo na poli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika