Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Vybíráte krbová kamna? Máme pro vás pár tipůV minulosti naši předkové neznali jiné možnosti nežli topení dřevem případně uhlím. Postupně byla tato paliva nahrazována topením za pomocí plynu či elektřiny. V několika posledních letech se ovšem zájem o topení dřevem, ať už částečně nebo kompletně, opět zvedá.

Prostředkem k tomu jsou nejčastěji samozřejmě krby či krbová kamna. Jak vybrat ta správná a na co si dát při jejich koupi největší pozor se dozvíte z následujících řádků.

Ujasněte si účel

Před samotným výběrem krbových kamen je zapotřebí si ujasnit, za jakým účelem je vlastně pořizujeme. Nejčastější možností dnes je mít krbová kamna jako doplňkový zdroj tepla. Mnoho novostaveb v sobě má také zabudovaná kamna jakožto hlavní zdroj vytápění. Nejmenší procento tvoří třetí možnost, totiž dekorační účel. V takových krbových kamnech se topí opravdu minimálně.


Romotop Alpera G04

Máme-li toto ujasněno, můžeme přejít k samotnému výběru. Pořadí kritérií, dle kterých je vhodné výběr provádět by mělo být následující: typ kamen, jejich výkon a až v třetím sledu jejich design. Rozlišujeme dva základní typy krbových kamen. Jsou to kamna plechová a kachlová. Oboje skrývají základní výhody, které jsou zároveň nevýhodou typu druhého.

Pokud nakupujeme plechová kamna, musíme počítat s tím, že ačkoliv se velmi rychle rozehřejí, jejich akumulační schopnost je menší, tudíž ve vytápěné místnosti vydrží teplo kratší dobu. Na druhé straně leží kamna kachlová. Vzhledem ke svému keramickému obkladu vydrží déle hřát, a to díky lepší akumulační schopnosti. Jejich logickým negativem je fakt, že na vytopení si musíme nějakou tu chvilku počkat.

Kolik prostoru chcete vytápět?

Co se týče výkonu kamen, zde nás zajímá především počet kubických metrů, které chceme krbovými kamny vytápět. Na internetu je k nalezení spousta věrohodných kalkulaček, podle nichž se dá spočítat, jaký výkon pro konkrétní velikost prostoru potřebujeme, nicméně pro představu, 1kW dokáže vytopit až 40 krychlových metrů prostoru. Pozor, to ovšem platí pro novostavby. Je zapotřebí totiž rozlišovat stáří vytápěné stavby. Je-li dům, chalupa apod. starší, množství vytápěného prostoru se může snížit každým kilowatem až o polovinu.

Neodhadneme-li správný výkon, může dojít ke dvěma nepříjemným situacím. Pokud bude výkon menší, hovoříme o tzv. poddimenzovaných kamnech. Zde mohou nastat důsledky v podobě nedostatečného vytopení místnosti či v krajních případech až popraskání krbových kamen z důvodu jejich přetápění. Druhá situace vzniká ve chvíli, kdy výkon kamen bude výrazně vyšší, než je potřeba. Pak dochází ke komplikacím při jejich roztápění a nutnosti častějšího čištění. Tento jev se nazývá předimenzování kamen.


Haas+Sohn Avesta TV

Dřevo, uhlí, pelety?

Další rozhodnutí závisí na druhu paliva. Naprostá většina kamen je uzpůsobena na vytápění dřevem či dřevěnými briketami, na trhu nicméně existuje i menšina v podobně vytápění uhlím či uhelnými briketami. Velmi moderním způsobem jsou tzv. peletová kamna, kde se topí peletami.

Vysokou účinností se pyšní krbová kamna s terciálním spalováním. Jejich unikátnost spočívá v tom, že kromě paliva se spalují i zbytky uvolněných hořlavých plynů, které by jinak odešly nevyužity komínek. Logicky, takováto kamna mají vyšší účinnost.

Teplovodní výměník

Nyní se zaměříme na rozdíl mezi klasickými kamny a krbovými kamny s teplovodním výměníkem. Kamna bez teplovodního výměníku slouží primárně pro vytápění té místnosti, ve které jsou umístěna. Větší efektivnosti se dosahuje například otevřením dveří do jiné místnosti. Tento druh se používá výhradně jako doplňkový způsob vytápění.

Druhým typem jsou, jak již bylo naznačeno, krbová kamna s výměníkem. Jejich využití je hlavně jako hlavní zdroj tepla v domě či bytě. Princip fungování je založen na teplovodním výměníku. Ten se připojí na nový nebo již stávající teplovodní rozvod. Z topeniště je poté ohřívána voda v něm a díky napojení na vytápěcí soustavu distribuuje teplo do celého bytu či domu. Instalace krbových kamen s teplovodním výměníkem se provádí zpravidla současně s plynovým či elektrickým kotlem. Toto propojení zajišťuje, že při zatopení v krbu se kotel vypne a krbová kamna jsou tak v tu chvíli primárním zdrojem tepla.

Mezi hlavní pozitiva krbových kamen s teplovodním výměníkem se řadí rychlý nárůst tepla a především stejnoměrnost tohoto nárůstu.


Haas+Sohn Skive

Nákupem to nekončí

Velmi důležité je vědět, jak se o krbová kamna správně starat. Začíná to již samotnou instalací, kterou je doporučeno ponechat na odbornou firmu. To se týká především kamen s teplovodním výměníkem. Samotnou instalací to ale nekončí. O krbová kamna by se mělo pečovat dále, a to především jejich pravidelným čištěním (skla, popelníku atd.).

Kde si kamna před nákupem prohlédnout?

Prodejců krbových kamen je na trhu celá řada. Většina z nich však má vystaveno pouze pár modelů kamen a výběr je tak značně limitován. Existují však i místa, kde si lze vybrat i z několika desítek modelů. Jedno takové naleznete v Praze 9, v ulici K Žižkovu. Právě tam najdete jeden z největších showroomů na krbová kamna v České republice, který nedávno otevřel internetový prodejce www.give.cz. Na ploše 250 m2 si můžete osobně prohlédnout několik desítek kamen tuzemských značek HAAS+SOHN a Romotop. K dispozici vám bude proškolený odborník, který s vámi projde vaše potřeby a s výběrem vhodných kamen vám poradí.


PR, 22. září 2015Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Máte na zahradě studnu?
Ano
72%
Ne
28%
Předpověď počasí
DNES
DEN 13/17°C
NOC 13/9°C
Podrobná předpověď >  
Vybrané články
Živé ploty - založení a péče
Květen na zahradě
Pěstování rostlin v nádobách
Červen na zahradě
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů