Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Zahrada v předvánočním čase

Je to zvláštní doba, ten předvánoční čas. Nebojte, nemám na mysli ty hektické chvíle, které zažíváme v městech při nákupech či dopravních komplikacích. I pro zahradu je zima totiž obdobím trochu tajemným a zvláštním. Ke konci listopadu na zahradě obvykle už bývá hotovo, alespoň ve smyslu podzimních prací a nezbytných povinností. Zahrada, jakoby se už ukládala k zimnímu spánku a my lidé také často už nemáme ty správné chutě na zahradě v tuto dobu něco tvořit. Zatímco od jara do podzimu pro mnoho z nás bývá zahrada skoro druhým domovem, v zimě ji vnímáme trochu jinak. Naštěstí ovšem, stále ji vnímáme - a to nejčastěji při pohledu z okna, nebo při procházení zahrady cestou do domu nebo ven. Adventní čas kromě svého duchovního poslání znamená také přípravu naších domovů k svátkům největším - k Vánocům.

Zatímco u tepla rodinného krbu je předvánoční tvoření zažitým aktem, na zdobení venkovní zahrady ne vždy zůstane dostatek času, energie i chutě potrápit se venku v pochmurném počasí podzimu. A přece existuje tolik možností, jak vánoční atmosféru přenést z tepla domovů na předzahrádky a zahrady. Zdobení předvánoční zahrady může probíhat v různých úrovních honosnosti. Jestli vám bude záležet třeba na tom, aby jste svoje bydlení vyzdobili světelnými efekty, věřte - doba tomu přeje. Rozvoj technologií LED diod dovoluje pořídit si různé světelné girlandy, které od večerního šera až do ranních hodin rozsvítí zdobené objekty romantickými světýlky. Pro volbu tohoto typu nasvícení mluví jak velmi nízká spotřeba energie, tak také dlouhá životnost tohoto materiálu.

Vánoce na zahradě můžou však mít i celkem jiný rozměr. Někdy kupodivu postačí velmi málo a pěkná vánoční nálada je na světě. Pro navození vánoční atmosféry můžeme použít třeba adventní věnec, který obvykle věšíme na hlavní vchodové dveře. K modernímu bydlení vybíráme pochopitelně odvážnější floristická díla, která svými moderními prvky zvýrazní linie domu. Ke starším domům, chalupám a statkům se lépe hodí věnce vytvořené spíše v rustikálním duchu, aby dobře ladily se stavbou. Není ještě daleko doba, kdy se adventní výzdoba vyráběla výhradně z jehličnatých větviček stromů. Tento tradiční materiál má své kouzlo i dnes, ale přibyla i celá řada dalších předmětů, které vyzní stejně působivě jako chvojí. Můžou to být jak různé suroviny přírodního původu, jako některé plody či zajímavá kůra stromů, ale i materiály umělé a někdy i dost odvážné.

Když už jsme u těch věnců, můžeme si celkem snadno vytvořit ještě jeden, na který jsme příliš zvyklí nebyli. Je to napůl věnec a napůl ptačí krmítko. Když za pomoci tavné pistole oblepíme slámový podklad na věnec celými plody arašídových oříšků, připravíme tím pro drobné ptactvo neuvěřitelnou atrakci. Věnec zavěste tak, aby na něj byl z okna domu hezký výhled. Můžete si potom být jisti, že ptáčci udělají svými nálety opravdové divadlo. Vánoce potom potrvají tak dlouho, dokud bude na věnci co k zobání. Aby to ale celé fungovalo, jedna věc je nesmírně důležitá. Poblíž visícího věnce-krmítka musí být na dolet velký keř nebo nějaký strom. Většina drobných ptáků si svou potravu rychle odnáší do větví, kde se cítí mnohem bezpečněji.

Možnosti vánočního zdobení zahrady ale tímto nekončí. V malých prostorech dvorů, atriových zahrad, ale i při vchodech do domu můžou velkou práci odvést i různá aranžovaná zátiší. Pro tento efekt můžeme stejně dobře použít rostliny trvale pěstované v nádobách, stejně jako různé větve, kusy kůry, usušená stébla trav či některé druhy plodů nasbírané na zahradě. Pro dokreslení atmosféry Vánoc poslouží různé doplňky, které můžeme sami tvořit nebo vybrat si z obrovského sortimentu těchto věcí, které nabízejí zahradnictví i obchodní řetězce.

Vánoce na zahradě můžou mít tisíc tváří, tisíc nálad a můžou ji zajisté tvořit i tisíce různých drobností a doplňků. Nejdůležitější však bude, aby byly opravdu v pohodě a ve zdraví.

Tak šťastné a veselé!

Ing. Pavel Chlouba
www.zahradniknacestach.blog.cz
www.fotoflora.cz

Diskuze k tématu:
Sušení a aranžování
Moje zahrada

1. prosince 2010Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů