Živý plot u rybníka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
farah - (24) - 74.153 (?) 
29.1.2015 15:39, zobrazeno: 17629x

Poradíte mi jaké keře použít k plotu, který je na hrázi rybníka?

Musí to být něco co není nutné pravidelně stříhat, protože tam v podstatě není přístup ideálně aby to ten břeh rychle i zpevnilo, protože se začíná bortit.

Preferuju spíš něco neopadavého aby zbytečně nepadalo listí do rybníka, ale není to úplně nutné, protože pohledy sousedů přes tenhle plot jsou z větší dálky.

A něco co vyroste tak max do 2-3 metrů, aby to rybník zbytečně nestínilo. No a samozřejmě by to mělo snášet mokřejší půdu.

Je to nížina, tak že žádné tuhé mrazy tu nemáme.

Jde o ten plaňkový plot na pravé straně fotky.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 16:01

ono z neopadavého padá stejně, jen to padá až po dvou či třech zimách.

Na břehy rybníků jsou nejlepší Olše. Koření až pod hladinu vody a i tam břeh zpevňují. Po počátečním rychlém růstu se zpomalí a není na ně potřeba 50-90 let sáhnout pilou či jinak. Jenže narosotu do výšky cca 8 m. Koruna je řídká, stín příjemný. V zimě nestíní téměř vůbec - tedy jestli Vám jde o rychlé odtání ledu.

Z dalších opadavých bude možná vhodný Topol osika. Nejmenší z našich topolů dorůstá těch 3 m (bez řezu), koruna je řídká a světlá, drobné listí v rybníce je rychle zužitkováno (na rozdíl od jehličí a listí stálezelených). Množí se dobře řízkováním, pokud ji poznáte v této době, není problém napíchat řízky hned jak půda rozmrzne do potřebné hloubky nebo dokud není zamrzlo.

Poslední možností je vybrat vhodný kultivar vrb, který jenou za pár let zmladíte na pařezinu.

Pro ostatní rostliny, které snesou "nohy ve vodě" si zadejte Měký luh nebo tvrdý luh (lužní les).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
farah - (24) - 74.153 (?), 29.1.2015 16:09

Myslela jsem že topol je strom to fakt nevyroste výš než ty 3 metry? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.16 (?), 29.1.2015 16:21

Topol osika dorůstá 20m výšky... Ten, co nedaleko pokáceli, měl průměr kmene asi metr. Pěkný živý plot... Napíchala bych tam vrbové proutky a občas sestřihla.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
farah - (24) - 74.153 (?), 29.1.2015 16:27

Vrbu určitě ne rychle roste a tam fakt není přístup - sázet se dá tak že stojíte v rybníce, stříhání ve výšce horní hrany plotu pak půjde jen s nůžkama s nástavcem - proto fakt něco k čemu nebudu muset i několik let vůbec lézt a upravovat to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
farah - (24) - 74.153 (?), 29.1.2015 16:24

Ještě doplním, jde mi o stínění v létě - rybník už je nyní stíněn těmi velkými stromy - plot je na jižní straně rybníka tak že vše co tam roste ho stíní. A nechceme ho mít celý ve stínu - není zas tak velký a časem ho chceme upravit na koupání.

Hlavní cíl je zpevnit břeh a zamezit pohledu z dálky - za plotem je asi tak 100metrů vlaková zastávka a hospoda - nechceme aby poznali že jsme u rybníka nazí. :)

Uvažovala jsem i o nějaké popínavce na polot, ale je už takový vachrlatý a nemusel by ji unést - navíc je souseda.

Proto v důsledku zvážení bychom fakt chtěli jen keře.

Radši bych něco co tam zasadím a ideálně k tomu 5 let nebudu muset vůbect lézt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 16:24

Topol osika je spíše keř než strom, ale vzhledově příbuzný Toppl bílý - linda, Topol černý - nigra, japonské a americké kultivary jsou mohutné rychlerostoucí dřeviny. Je pak spousta kříženců..., takže některé kultivary křížené s Lindou dosahují rozměrů lindy, ale mají olistění osikové.

Teď mne ještě napadly břízy ve výšce cca 2 m naroubované smutečním kultivarem (´Youngii', ´Tristis',...), který zastaví růst do výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
farah - (24) - 74.153 (?), 29.1.2015 16:38

Ještě jsem přemášlela o nějakých vysokých trávách - u rybníka by vypadaly přirozeně ale nevím jak moc hrozí že by se rozlezly i do vody (rybník je poměrně mělký) a asi se musí ty staré uschlé části na jaře stříhat, co?

Našla jsem tuhle fotku a to vypadá moc pěkně - ale netuším co to je za rostlinu a jak je náročná....


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 13.156 (?), 29.1.2015 21:01

A což tam napíchat pruty z vrby která se používá na pletení. Když se najde pěkná vrbová babka jsou i 2m dlouhé a hezky žlutá. Zapíchat do země a proplést mezi sebou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 21:46

Jsou i kultivary vrb nizoučké, co bez řezu zbabčí a mají přírůstky jen cca 12-20 cm různými směry jen ne nahoru. budu muset hledat jak se to jmenuje. Mám ji na zahradě vedle vrby jívy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika