Vrbové proutí pro živý plot - kde sehnat Střední Čechy?



host - 248.194 (?)
4.7.2017 8:52

Tak mám úlovek, podle všeho vrbu bílou. Zřejmě stříhaná před dlouhou dobou, takže pruty asi nejsou ideální, ale zkusím to.

Podle rad na netu šly pruty nejdřív do vody zakořenit, když je chci sázet v tohle období roku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 248.194 (?), 3.7.2017 12:00, zobrazeno: 7054x

Zdravím všechny návštěvníky,

sháním vrbové proutí pro živý plot, nemáte prosím tip kde koupit, případně moci ostříhat proutí z vhodné vrby (ale nechci nikde drancovat, muselo by jít o nějaký zapomenutý strom o který nikdo nestojí a kterému to neublíží)?

Střední Čechy, případně i okolo Plzně nebo směr Litoměřice...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.35 (?), 3.7.2017 13:37

Nevim jak u vas, ale ja kdyz se vydam vsemi smery od baraku, tak drive, ci pozdeji, narazim na nejakou vodotec a tam je vrb dostatek, i tech, ktere se obcas seriznou na "hlavu" a maji tedy spoustu cerstvych vyhonu, idealnich na rizkovani. A to jsem take ze strednich Cech (Rakovnicko). Mrknete na mapu, kde u vas tecou v krajine potoky, zkontrolujte i letecky snimky, jestli tam rostou stromy a muzete vyrazit na vylet. Kupovat vrbove prouti mi prijde, omlouvam se za to, smesne :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.7.2017 13:50

Mně to tak úplně směšné nepřipadá. Klasická vrba - Salix alba není pro pletení ideální. Měla by to být buď košíkařská - S. viminalis nebo aspoň mandlovka S. amygdalina. Rostou sice poměrně běžně, neboť staří košíkáři, co je sadili už vymřeli a stromy je přežily,  ale podle mapy je nenajdete. Speciální vrby k pletení (S. americana) už vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 56.35 (?), 3.7.2017 14:44

Ja jsem tedy pochopil, ze tazatel ma kus vlhkeho pozemku, kde chce napichat rizky libovolne vrby a zapestovat zivy plot, o pleteni nebyla nikde rec :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.18 (?), 3.7.2017 17:54

Ano, o pleteni mi nejde, chci zkusit zivy plot :-) Dekuju za tipy, ja si prave u vody muzu voci vykoukat a nic, ale je fakt ze tu v okoli nejsou zadne veletoky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 194.106 (?), 4.7.2017 8:51

Střední Čechy je široký pojem. Košíkářské, už zanedbané vrby máte například u mostu Na Štěpáně u Kelských Vinic přes Labe u Mělníka. Na pravém břehu, prosím, hned za mostem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.194 (?), 4.7.2017 8:52

Tak mám úlovek, podle všeho vrbu bílou. Zřejmě stříhaná před dlouhou dobou, takže pruty asi nejsou ideální, ale zkusím to.

Podle rad na netu šly pruty nejdřív do vody zakořenit, když je chci sázet v tohle období roku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 19.7.2017 21:37

Množit vrbu v tomto ročním období je hovadina.

Vrba je schopná pustit kořeny i ze staršího dřeva. Lze použít i celé pruty jako řízky (samozřejmě v období, kdy nemaj listy).  Vzrostlý 2m vysoký plot můžete mít hned po napíchání řízků. Pruty k tomuto účelu píchám do rýhy pod úhlem cca 60 °a pak je proplítám. Oka plotu jsou kosočtverce.

Řízky obvykle píchám v březnu. Čím je prut silnější, tím je vitálnější. Piplat se se zelenými řízky u rostlin, které jdou dřevitými nemá smysl. Náskok tím nezískáte.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika