Rozdělení zahrady plotem



host - 159.149 (?) 
18.4.2019 20:30, zobrazeno: 5225x
Potřebuju poradit z čeho vysázet živý plot, kterým chci rozdělit zahradu na část užitkovou a část okrasnou. Na užitkové budou zejména ovocné stromky a částečně malé políčko na zeleninu. Živý plot na tuto část bude bezprostředně navazovat.Orientace je na jih.Na okrasné bude tráva a rostliny pro relax. Živý plot chci i kvůli hlučným sousedům, kteří jsou na vyvýšenině tak potřebuji aby byl plot vysoký min.3m. Optimal 5m.Takže něco vyššího. Kvůli sousedům potřebuji aby byl neopadavý/stálezelený po celý rok. Najde se pro takovýto případ vhodný živý plot?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.210 (?), 18.4.2019 21:53

Jen upozornění: pokud budete mít na jihu živý plot výšky 5m, tak vám v pásu š.5m za plotem poroste tak akorát mech...

na své zahradě jsem užitkovou a okrasnou/obytnou část oddělila záhonem s keři, trávami a trvalkami.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.146 (?), 19.4.2019 22:46
Oddelila jsem take okrasnou od uzitkove plotem z Muchovniku, Hlosiny a Aronii, jsou to jedle bobuloviny a Hlosina je i neopadava.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 20.4.2019 7:57

Proti hluku špunty do uší, žádný plot nezabrání tomu, abyste sousedy neslyšeli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.8.2019 17:06

Já mám nejradši plot z ptačího zobu neopadavého. Při větších mrazech sice stejně opadá, ale je docela dekorativní. V příznivých podmínkách dorůstá i značné výšky. Na druhou stranu, pokud jste ubral na nárocích (na základě příspěvků), můžete zkusit i jinou rostlinu. Teď v létě vídám pěkně kvetoucí ploty ze syrského ibišku. Množí se velmi snadno a levně semeny. Je sice opadavý a nedosahuje až takové výšky, ale dlouho kvete. Jižní expozice by mu vyhovovala.

Živý plot z ibišku
Živý plot z ibišku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.2 (?), 27.8.2019 9:38

Ostružiny, na zimu si drží listy. Méně náročné na vyvazování a údržbu jsou relativně vzpřímené Navaho. Ale do 5 m nedorostou a jak říká paní Lída, před takovým plotem vám poroste akorát mech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 27.8.2019 10:31

5 m vysoký prales musíte sázet 5 m od plotu, takže si zaberete celou zahradu plotem. Něco co při 5 m výšky má šířku řekněme 50 cm musí být z železobetonu a ukotvené. Odstěhujte se k jiným sousedům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 230.210 (?), 27.8.2019 13:34

Požadavek 5m a stálozelenost splní například bambus. Sám jich mám asi 14 druhů. Od půdokryvných až po vysoké 5 i více metrů. Musíte mít ale k bambusům vztah, na internetu a v diskuzích je plno negativních reakci k pěstování bambusů. Hlavní kritika je směřováná k jejich rozrůstavosti. Výběžkaté druhy (ty vyšší) vyžadují kořenovou bariéru z HDPE fólie hluboko 60-70cm. Jinak se může šířit bez jakékoliv kontroly i 2m za rok. Trsnaté (chovají se jako okrasné traviny, jen se na jaro neseřezávají) nepotřebují bariéru, ale bude zapotřebi více sazenic aby vytvořili cca po 3 letech plnohodnotný plot. U trsnatých je většinou výška 3-4m, dál výška moc nejde. U výběžkatých jsou druhy, které u nás dorůstají 7-8metrů cca po deseti letech pěstování.

Sazenice nekupujte v supermarketech, ale u českých pěstitelů. Zrovna jeden na foru nabízí za odvoz a vykopání 5x3m (plocha). Můžete si je samozřejmě rozsadit do lajny o šíři 1m, méně bych nedoporučil.

O bambusech se dočtete spoustu informací na bambusy-tečka-info

Zmíňku najdete i ve Ferdinandových zahradách, nějaký předposlední díl. Nebo Česká televize viz obrázek.

ferdinandovy zahrady na ivysilani
ferdinandovy zahrady na ivysilani
naleznete na ivysilani
naleznete na ivysilani
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.31 (?), 27.8.2019 19:31
Thuje brabant, právě jsem je seřezával na polovinu-na 2.5m
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika