Neúrodná suchá půda - jaký keř vybrat?



dolin79 - (6) - 198.2 (?) 
11.3.2017 11:29, zobrazeno: 7740x

Dobrý den, prosím o radu. Na zahradě máme velký problém s velice neúrodnou půdou, je to v severním svahu po úpravě terénu. Hlína je neúrodná, kamenitá a špatně propustná, v létě vysychající tak, že nevydržela ani tráva a tato část pozemku porostla jetelem rolním (zaječí ocásky). Zrovna zde bych však nutně potřeboval nechat vyrůst co možná nejvyšší živý plot (sousedé). Může to být jakékoliv křoví, nachceme udržovaný zastřihovaný plot, jen nějakou libovolnou zeleň. Již jsem zkoušel zde zasadit mnoho keřů, ale vždy jsem je zase musel vykopat a přesadit jinam, protože chcípaly (rododendron, šeřík, motýlí keř, veigelie), jedině se tam nějak obstojně daří dřišťálu, ale ten je moc malý a řídký, potřebovali bychom v dospělosti tak 3-4m husté keře. Špatně se tam daří i zasazenému třešňovému stromku. Až budu mít čas, hodím sem fotky pozemku.. Potřeboval bych poradit, jaké druhy keřů by mohly v takovéto půdě prosperovat, zda máme vůbec přemýšlet o zasazení např. tují či turkestánského brestu, o kterých teď aktuálně přemýšlíme. Křoví může být klidně mnohodruhové - byli bychom raději. Ale již jsme ve fázi, že je nám to úplně jedno, hlavně aby tam už něco rostlo!!! Moc děkuji za odpovědi a rady.   H.

Náš úhor
Náš úhor
Náš úhor 2
Náš úhor 2
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 77.142 (?), 11.3.2017 13:13

Líska, růže svraskalá, růže šípková, ptačí zob, možná pámelník? Zkrátka nějaký plevel, keře co často rostou jako náletové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.142 (?), 11.3.2017 13:16

P.S. ještě mě napadl pustoryl.

Rododendron chudák na takovém místě opravdu neměl šanci :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 11.3.2017 14:12

Netvařec křovitý a hlošina úzkolistá (nebo jiné druhy). Jsou to dřeviny, které se používají k osazování neplodné půdy, nejenže tam přežijí, ale ještě půdu vylepšují, protože jejich kořeny vážou vzdušný dusík - jako ten jetel,  který vám tam vyrostl sám od sebe. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 11.3.2017 16:22

Svídu krvavou (divokou), roste i na kamenitých půdách, v opuštěných lomech, samovolně odnožuje, je to nezmar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.2 (?), 12.3.2017 18:55

Děkuji mnohokrát, vyzkouším, poreferuji :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 12.3.2017 19:15

Když kouknu na fotky, tak asi budete mít na výběr mezi svídou a akátem. Pokud nepůjde ani ta svída, pak zbývá jen ten akát.

V případě, že by jste sázel do jam, kam dáte tak 70-150 litrů kvalitní zeminy na jednu sazenici, pak by možná šly líska, nebo botanické druhy růží.

Na jilmy a thuje zapomeňte... ty potřebují dost vody.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
dolin79 - (6) - 33.155 (?), 8.4.2017 23:13
Nakonec jsem objednal bagr, vyhloubil podél plotu široký a asi 50cm hluboký záhon, do kterého jsem nechal navézt kvalitnější hlínu a zasadil méně náročné keře, které jste tu doporučovali, neodolal jsem a nasadil i nějaké dle sebe (hortenzie latnatá, muchovník, pusoryl), ještě to zamulčuji přes fólii a děj se vůle boží ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mila Sedlakova - (1) - 119.40 (?), 7.5.2017 16:25

Dobrý den,

už jste si poradil... tak držím palce, ať se všemu zasazenému daří. Jen doporučuji z vlastních zkušeností pro trochu oživení zapojit do výsadby třeba tavoly kalinolisté (Dart´s Gold, Lady in Red atd.). Jsou krásné, kvetou a jsou to absolutní nezmaři - mohou a nemusí se stříhat (a když se ostříhají špatně, tak stejně pěkně obrostou znovu), snesou sucho, mráz a netrpí na škůdce. Na zahradě mám velké množství různých keřů a na tavoly nenechám dopustit. M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.114 (?), 7.5.2017 18:19

Pokud je tam aspoň trochu slunce tak dřín. Jinak šípky nebo trnky. Raději nějaké šlechtěné kultivary. Kvůli všeobecnému užitku.
A možná to kvůli absolutní neprostupnosti "oživit" divokými ostružinami.
Ale ty můžou časem zdivočet a vymknout se kontrole.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika