Jaký živý plot na úzkou terasu



Stránky: 1,  2   
DenyKr - (7) - 205.74 (?) 
22.3.2017 11:42, zobrazeno: 7953x

Dobrý den/ahoj všem,

již delší dobu si lámu hlavu s tím, jaký si pořídit živý plot a pořád si nevím rady.
Žiju v horské oblasti v novostavbě, k níž náleží také terasa o výměře cca 35m2. Je 12 metrů dlouhá, ale na šířku má v nejširší části asi 3 - 4 metry v nejužší ale ani ne 2. Už jen kvůli soukromí i vzhledu potřebuji živý plot po obvodu k mému dřevenému laťkovému plotu, no právě kvůli malé šířce terasy nevím, jaký. Primárně bych nejradši nějaký jehličnan, no nebudeli zbytí, samozřejmě i listnatý keř je lepší, než nic. Ptačí zob by mi nevadil, no ten má rovněž udávanou šířku až 2 metry, což je pro terasu likvidační.

Potřeboval bych něco do metru šířky (či přesněji hloubky), na výšku budu plot kvůli výhledu na hory řezat do dvou metrů, cca kolem 1,5m.  Zasazení by proběhlo do půdy, její kvalita je mi neznámá, cypřiše mi ale na terase léta rostou bez potíží. Nadmořská výška je 430 metrů, většinou spíše polostín až stín (ráno cca do 13-té hodiny postupně ustupující slunce, zbytek dne stín). Srážky jsou zde celkem četné, díky hadici ale není problém plot zalévat.

Děkuji předem za každou pomoc!
Denis

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.66 (?), 22.3.2017 11:56

Prakticky cokoliv, na š.cca 70cm lze přistřihnout skoro vše, kromě hodně vzrůstných keřů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
DenyKr - (7) - 205.74 (?), 22.3.2017 12:27

Děkuji za odpověď Lído, potěšila jste mě.

Měla byste prosím nějaký tip? Jsem muž, příliš se v tom nevyznám a internet je plný hloupostí. Nevím, čemu by se v mých podmínkách mohlo dařit a co nevyžaduje přílišnou péči. Zároveň pokud existuje něco, co je známé možností prožerání opravdu na minimální hloubku, třeba ještě pod 70cm, velmi byste mi doporučením pomohla.

Děkuji,
Denis

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.3.2017 13:20

Tak optimistický bych v tom výběru nebyl. Na stříhaný živý plot se opravdu hodí jen málo rostlin (aby se z toho člověk nezbláznil). Snad jen ta výška 70 cm možnost trochu rozšiřuje. Bylo by vhodné se docela určitě vyvarovat pichlavých rostlin.

I tak mě z toho vychází jen tis. Buxus už asi nemá smysl doporučovat, jestli se ta housenková epidemie rozšíří plně i k nám.

 Oprava: teď jsem si všiml, že 70 cm je hloubka, na výšku 150 cm, takže by šel použít ještě Thuja o. Smaragd.  Tis i Smaragd se dají udržovat v hloubce několika decimetrů. Všechno ostatní se musí často a pravidelně stříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
DenyKr - (7) - 205.74 (?), 22.3.2017 13:35

Děkuji za odpověď.

Kolik byste toho doporučil na každý metr tak, aby se jednalo o "nepropustnou stěnu"? A jak rychle toto roste?

Případně mi bylo dnes známým posláno v odkazu něco podobného: Thuja Occidentalis Brabant. Šlo by to použít stejně jako Vámi doporučený Smaragd?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.66 (?), 22.3.2017 20:06

Brabant je řidší a víc rozvětvený, Smaragd je víc kompaktní a zachovává si pěknou zeleň i celou zimu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.3.2017 20:15

Ono to funguje tak, že čím pomaleji to roste, tím méně často se to musí stříhat. Horor jsou právě listnaté rostliny (buk, habr), které je nutné pro hezký vzhled stříhat cca 6x ročně.

Pokud použijete Tis a nebo Smaragd můžete si lajznout i jednu sezónu stříhání úplně vypustit a pořád to bude zvládnutelné. Jenom to ze začátku roste pomaleji a tím pádem jsou větší rostliny dražší. Z tisů je nejvhodnější sloupový kultivar Hidcote.

Rozteč cca 60 cm, aby měli rostliny dost prostoru i po vzrůstu. I tak trvá několik let, než se to kompletně zapojí. Brabant se docela dost vzrůstná odrůda (je nejběžnější) a musí se pravidelně hodně stříhat. Používá se hlavně na vyšší a širší ploty. A je úplně nejlevnější. Ale Smaragd je mnohem hustější. Doporučuji, i ve vašem případě, k celému plotu vést kapkovou závlahu. Pravidelné zavlažování dělá strašně moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 59.88 (?), 22.3.2017 20:52
Děkuji oběma za cenné rady, pomohli jste mi! Teď už se jen odhodlat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.71 (?), 23.3.2017 9:54

No, když tak si udělám představu, že třetinu terasy zabere živý plot, tak asi radši žádný. Podle mne je řešením buď paraván popnutý nějakou popínavkou, a nebo konstrukce v poslední době propagovaných "vertikálních zahrad".

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
DenyKr - (7) - 59.88 (?), 23.3.2017 16:34

To zase ne. Ona se postupně zužuje a v nejuzším místě jsou navíc stromky. Využitelné místo je široké cca 2,5-4 metry, což po vysazení plotu znamená necelé 2 metry - skoro 3 a půl. To je na využití posezení a grilování dostačující a ani bez plotu velikost zahrady terasa nemá. 

To z obrázku by mělo několik nevýhod - hlavně vysoké náklady, velká pracnost, nutnost péče a nedostatečné zajištění soukromí, to navíc jen do výšky nízkého plotu. Navíc s podivným vzhledem. Živý plot určitě chci a že bude na úkor prostoru? Proto jsem hledal něco, co nemá 2 metry, to by bylo opravdu k ničemu, ale něco do 70cm je myslím úplně bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika