Hlohyně a bobkovišeň - choroba nebo jen změna počasí



KatkaM - (3) - 41.216 (?) 
31.5.2020 13:35, zobrazeno: 2531x

Dobrý den, projela jsem všechna témata ohledně těchto dvou rostlin, ale nejsem si úplně jistá, zda jsem našla odpověď. Tak poprosím ještě o radu. Celkem 20 rostlinek zasazeno cca před třemi týdny na živý plot. Bobkovišni žloutnou listy, místy je má i prokousané, někde to vypadá jako možná skvrnitost a nebo lalokonošec, ale nějak se mi to nezdá. Lalokonošce ani slimáka jsem zatím nenašla - nemáme ještě trávník, všude je hlína a jen tyto rostliny. Na některých úplně mladých výhonkách jsou drobné černé tečky a výhonky upadnou, jak se jich dotknu. nejdřív jsem myslela, že to jsou mšice, ale nejsou, nedá se to ani z těch výnoků setřít, leda hodně seškrábnout. Hlohyně je na tom hůř, skoro všeny listy žloutnou na některých zhnědla i poupata a jsou celově povadlé. Některé kvetou, ale listy mají všechny žluté. Dotaz je zda to nemůže být jen tím, že jsou čerstvě zasazené a je počasí jaké je - tedy ostré slunce a v noci dost zima, nebo je něco napadlo? Je možné aby je během tří týdnů něco takto napadlo, když tu nejsou žádné jiné rostliny? Jediné co jsem tu musela řešit jsou mravenci a trochu mšice, ale postříkáno Fast - zkoušela jsem bez chemie, ale neúčinkovalo, teď připravuju nálev z kopřiv, tak uvidíme. Ale momentálně jsou bez mšic a i mravenců je mnohem méně. Moc děkuju za případné zkušenosti, přikládám i fotky.

Bobkovišeň
Bobkovišeň
Bobkovišen 2
Bobkovišen 2
Bobkovišeň 3
Bobkovišeň 3
Hlohyně
Hlohyně
Hlohyně 2
Hlohyně 2
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.177 (?), 31.5.2020 20:34

Jak jste je sázela? Dala jste jim do děr nějaký kompost nebo substrát smíchaný s původní zemí? Zaléváte je? Možná by bylo dobré nad kořeny i trochu zamulčovat. Pokud měly kořeny v kontejnerech omotané kolem dokola balu, rozvolnila jste je? Jinak je také dobré bal před sázením pořádně namočit do vody, rostliny často bývají v rašelinových substrátech, které když přeschnou, špatně sají vodu            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KatkaM - (3) - 41.216 (?), 1.6.2020 0:16
Dobry večer, moc děkuji za reakci. Máme navezenou dost velkou vrstvu ornice, v zahradnictví mi řekli, že nic již přidávat nemam a zasadit přímo do půdy a přihnojit až tak za 8 týdnů. Taky ale přemýšlím zda to nebyla chyba. Zalévám každý den, tak aby nebyla půda přemokřená ani suchá, určitě zamulčuji. V rozmotání kořenů by mohla být taky chyba. Měla jsem strach abych je neponičila. Myslíte, že je mám ještě vykopat, rozvolnit kořeny a dosypat substrát? Nebo raději jen přidat hnojivo? Aby to zas pro ně nebyl další šok, když je vykopu. Moc Vám děkuji za rady! Katka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 1.6.2020 11:08

Katko, vytáhněte je na světlo boží, rozvolněte kořání, pořádně načechrejte výsadbové lože, prolejte vodou, vsaďte keříky, obšlápněte, zalejte a proti popálení ostrým slunce svitem zlehka zakrejte bílou netkanou textilií-cca na 10-14dní. I pak se budete muset obrnit trpělivostí, než se rostliny vylížou z dětských nemocí, bude to pár měsíců trvat... Jo a ten lalokonosec-dospělec je noční tvor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KatkaM - (3) - 41.216 (?), 1.6.2020 15:29

Dobrý den,

moc děkuju za rady. Nerada bych o ně přišla!! Udělám jak píšete a budu trpělivě čekat!! :)

Děkuji

k.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika