Hlohyně



Stránky: 1,  2   
frenkie - (1) 
25.7.2007 14:14, zobrazeno: 50779x

Dobrý den, chtěl bych založit nový živý plot. Byla mi doporučena Hlohyně. Má někdo zkušenosti se sázením? (jak daleko od sebe, jestli hned zastřihnout apod)? Délka plotu 6m a rád bych zastřihl do jeden metr vysokého obdelníku. Je možné zaměnit hlohyni s krásně červeným dřišťálem??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 1.3 (?), 7.8.2007 9:51
Obojí, jak hlohyně i dřišťál jsou trnité keře, hlohyně je stálezelená narozdíl od dřišťálu, takže živý plot je celoročně olistěný, hlohyně vytváří krásné plodenství barvy žluté, oranžové a červené (podobné jako u jeřábu), dřišťál má červené bobulky a dorůstá do 1,5 m výšky. Na 1 m živého plotu bych nedávala víc jak dvě sazenice, u hlohyně bych vysadila pouze 1 sazenici. Chválím, že jste se rozhodl pro tyto druhy a že nerozšiřujete řady milovníků plotů z tují.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaraz - (17), 7.8.2007 10:55
Plot je opravdu stálezelený, překrásný když kvete a hlavně trnitý. Při stříhání musíte všechen "odpad" pečlivě uklidit,protože vyschnutím se z kousků větví stávají trnití ježci a to doslovně. Šlápnout si bosou nohou na kousek vyschnuté větvičky 14 dní po ostříhání je opravdu zážitek, navíc trny jsou velice snadno lámavé, takže zůstávají uvnitř. Takže stříhání 2x ročně u nás vypadá tak,že se plot za jeden den ostříhá (25 m dlouhý), potom 2 dny nechají trny v rukou zanítit a dalšího půl dne je dolují ven. (Přece nebudu nosit rukavice-v nich se špatně dělá a tak jsem nepoučitelný.) A určitě je hezčí než tůjovo-cypřišovské běsnění.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.3 (?), 7.8.2007 12:09
Zase bych to tak černě neviděla s těmi trny, majitel nesmí ke keřím přistupovat bez klobouku bos, pokud by se jednalo o dříšťál, tak ten by se ani nemusel stříhat, vypadá pěkně i volně rostoucí, nedorůstá do  závratné výšky a tvoří kompaktní vzhled.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.228 (?), 9.8.2007 10:28

Vážení, nikdo z vás nezmínil nejdůležitější "mínus" dřeviny zvané Hlohyně, a sice to, že dosti často a snadno je napadána houbovou chorobou! Ano, je to keř především svými plody (zvláště ty oranžové - Hlohyně šarlatová) nesmírně zajímavý a svými hustými a hodně trnitými větvemi i užitečný (ideální živý plot od ulice - žádný člověk a ani pes si netroufne přes až 2 m vysoké keře přelézt), ale co z toho, když máte místo krásných oranžových či žlutých (podle odrůdy) kuliček plodů keř v pozdním létě obalený jen černo-tmavě zelenými odpudivými bobulemi. Tato choroba postihuje z části i listy. Bojovat se proti tomu samozřejmě dá fungicidy, ale zvláště u delších, hustších a vyšších hlohyňových plotů je velmi častý postřik zážitek (jinak se pěkných bobulí nedočkáte).

Pokud se nenecháte tímto od pěstování hlohyně odradit (i já mám krásný keř na zahradě 2m v prům.), tak vám rozhodně doporučuji při stříhání dobré rukavice a tlusté dlouhé rukávy (To jen pan Jaraz je extrémista a rád si vytahuje s rukou, nohou a bůhví čeho ještě zanícené trny) a pro časté postřiky rozhodně použít těsnící brýle a filtr na ústa (Počítám, že pan Jaraz si při postřiku vzduchem letící fungicidní aerosol vdechováním vychutnává jako vodní dýmku). :-) Jo, a na boso choďte raději jen doma v obýváku! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.3 (?), 9.8.2007 11:19
Mám v zahrádkce tři keře pyracanthy a už mají krásně oranžové plodenství a zatím bez houbové infekce, ničím jsem nestříkala. Zřejmě teprve dorazí, ale zatím se kochám. Doporučuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.42 (?), 1.4.2019 13:59

Já jsem dlouho bojovala, ale nakonec jsem se dočkala krásných oranžových bobulí. Chce to stříkat.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaraz - (17), 10.8.2007 15:12
Faktem je to, že nějakou chorobu keře mají, opravdu jsou plodenství černozelené místo krásně oranžové nebo žluté, ale protože stěnu průběžně stříhám, (mám ji totiž účelovou - odclonění k veřejné komunikaci) ani mi to nevadí, protože bobulí moc nezůstane - stačí mi pohled na ni, když kvete. K původnímu dotazu - takto vypadá po čerstvém ostříhání.
25 metrů na délku,160 cm vysoká a asi 50 cm široká
25 metrů na délku,160 cm vysoká a asi 50 cm široká
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.218 (?), 25.9.2007 16:47
Je to moc hezké! Jak dlouho roste do 180 cm? Děkuji Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.108 (?), 26.10.2007 13:41
Jak dlouho roste takový plot?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika