Cypřišovec Leylandův - sadba a stříhání



host - 213.25 (?) 
6.5.2019 16:36, zobrazeno: 3950x

Dobrý den,

před měsícem jsem zasadil cca 110 kusů po 50ti cm od sebe, aktuální výška asi 50 - 60 cm. Jsou samozřejmě řídké a mají tenké kmínky. 

Záměr je hustý plot od země, výška max 220 cm, nemám problém ho stříhat třeba 4x ročně.

Ale dotaz zní: aby se zahustil spodek, mám teď hned zastříhnout špičky a případně jak? Nebo mám počkat třeba na konec léta?

Díky moc za rady. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 6.5.2019 19:47

Mám jej již cca 15 let. Doroste klidně i 4 - 5 metrů. Vzhledem k tomu, že velmi dobře obrůstá, nebál bych se střihu kromě zimy téměř kdykoliv. Klidně zastřihněte špičky dnes, trochu se rozvětví. Pokud chcete rychle nabrat výšku, klidně nechte řez až na srpen. Důležitá je voda i v zimě.

Mně přerostl před několika lety a syn jej ořezal jen na severní straně - zasahoval přes plot do ulice. Neměl sluníčko a tak na té straně neobrostl. Po dvou letech jsem uřezal již 5 metrů vysoké špičky,  zůstalo jen pár větví na jižní straně. Dnes, po dalších dvou letech z těchto jižních větví obrostl do původní velikosti, naštěstí na severní straně (do ulice) jen málo.

Jen si nedovedu představit, jak je chcete při takovém množství udržet do 2,2 m.

Příjemnou zábavu.

P.S. foto nedávám, jsem líný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.25 (?), 7.5.2019 12:42

Dobrý den,

moc děkuji, s udržením výšky nebude problém, můžu opravdu stříhat tolikrát ročně kolikrát budu chtít :)

Nejsem zahradník, proto jsem se ptal takhle laicky, jde o to, že kmínky jsou spíše proutky jak je to mladá sadba a nerad bych si to střihem zlikvidoval :)

Pokud budu stříhat, tak hlavní kmínek a vždy těsně nad odbočujícími větvemi? A zkrátit řeba o třetinu?

Moc děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 12.5.2019 20:01

Jak jsem psal, nechal bych je přes léto zesílit, na začátku srpna (pokud možno v novu měsíce) bych je zastřihl klidně i o třetinu, není nutné těsně nad odbočujícími větvemi, dobře obráží i výše. Pokud je ale zastřihnete příliš nízko, půjdou hodně do stran, i 2 metry. Proto bych je zastřihl cca 20 cm pod vrcholem a zároveň, pokud budou moc do šířky, trochu i ze stran.

Poté určitě zalít a před zimou také. Až zesílí, budete stříhat pořád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika