Cypřišky - střih



ivca001 - (2) - 74.115 (?) 
4.8.2017 7:57, zobrazeno: 5892x

Dobrý den, prosím o radu. Zasázela jsem si loni plot z Cypřišků a dočetla jsem se, že je potřeba hned od začátku zastřihovat, aby zhoustli, ale vůbec nevím jak na to. Jsem v tomhle úplný zelenáč a když se dívám na nějaké návody nebo videa tak všude už jsou husté kompaktní ploty, které prostě ostříhají šmahem nůžkami. Jenže já mám malé stromky cca metr a nejsou moc husté, nejsou nijak kompaktní, sem tam větvička. Nevím kam můžu střihnout, ani jak moc daleko, kolik toho z větve můžu ustřihnou a jestli mám třeba stříhat vršky abych je nepoškodila a aby zhoustly. Nikde nejsou návody pro začátečníky, já ani netuším co je to terminální výhon a jak ho poznat.

Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 4.8.2017 8:37

Můžete uplatnit třetinové pravidlo. Pokud se v minulých 2 letech nestříhalo, tak můžete zkrýtit 2/3 z délky výhonu, která je zelená. Pak když už je stříháno, pak zkracujete o 1/3 z délky, která narostla od posledního střihu. Dále se rozlišuje střih v době bylinných letorostů a v době dřevitě-vyzrálých letorostů.

V současné době máte počátek období dřevitě-vyzrálých letorostů. Takže vemte provázek a natáhněte jej rovnoběžně s terénem tak, aby nejnišší keře protínal v úrovni horní 2/3 a nejvyšší někde mezi dolní 1/3 a 1/2.  Čím níže střihnete, tím více se to zahustí.

Pokud máte pochybnosti, tak před stříháním cypřišky s provázkem nafoťte.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 74.115 (?), 4.8.2017 9:46

Děkuji, a to je vše jen do výšky? Co postranách?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 4.8.2017 15:09

... i po stranách uplatníte třetinové pravidlo, akorát nemusíte tak striktně podle provázku. Bez obrázku nelze dávat podrobné rady. Také jste neuvedla druh cypřišku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 4.8.2017 17:37

U cypřišků bych s řezem byl vždy opatrný a bez fotky ani neradil. Čím více se střihne. tím víc se zahustí právě u cypřišků vůbec neplatí. Nemusí už obrůst. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 4.8.2017 17:47

... ano, na rozdíl od Thují a Tisů není vhodné Cypřišky zmlazovat do starého dřeva. Ale podle popisu soudím, že se jedná o loni sázené tříleté keře, kde se jedná o úvodní řez a nikoliv o opravný či dokonce o zmlazování.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 5.8.2017 7:47

Možná ještě poznámka. Tuje se dají strříhat do pravidelného tvaru. U cypřišků to moc dobře nejde. Je lépe je nechat volně růst a upravovat jen omezeně. Jak zasřihnout plot vždy záleží na stavu rostlin, výživě atd. 

Před nedávnem tu byl dotaz co dělat s cypřiškami, které neprospívají v plotě spolu s tujemi. Možná je to i tento problém. Zastřihování cypřišků stejně jako tují. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 5.8.2017 22:34

Thuje je agresivnější v získávání vody a živin, I bez stríhání v konkurenčním boji cypřišek nemá šanci.

Cypřišky jsou různé, ty úzce pyramidální moc možností k tvarování nedávají (cultivary od C. Lawsonův). U těch rozvolněnějších sice tvarování je víceméně možné, ale ty se zase raději volí do výsadeb jako solitery. Pokud se tedy stříhají, mělo by to být pravidelně tak, aby se nikdy nevytvořily holiny nebo tence krytá místa.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika