Založil jsem kompost



Roman007 - (35) - 119.228 (?) 
4.6.2015 9:25, zobrazeno: 6391x

Dobrý den,

Hned z jara jsem z fošen udělal kompostér se dvěma komorami. Každá komora má 1,2 x 1,2 x 1,2 m. První sekání trávy naplnilo jednu komoru asi z poloviny.

Za dva dny jsem přijel, tráva byla sedlá a ve vnitř bylo neskutečné horko. Šel jsem pro teploměr který je do 50 stupňů a zarazil se o konec.

Když to trošku rozhrábnu, je to takové mazlavé a horké. Vůni bych specifikoval jako když jste u dobytka.

Je to tak správně nebo je třeba něco změnit. Je mi jasné, že to chce jiný materiál než je jen tráva.

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 166.77 (?), 9.6.2015 18:54

Treba tam pridať aj iný materiál.Rozdrvené konáre napr. A hlavne trávu prehadzovať. Musí sa to miešať aby to nezhnilo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 13.65 (?), 9.6.2015 20:06

Jako první vrstvu je dobré naházet na zem něco méně zmačkavého, např. slabé větičky, ostříhané tůje, slámu atd.Pak trávu. Taky prohodit trochou zeminy. Když prohodíte vrstvy trávy trochou slámy, tím lépe. Mezi fošnama jste nechal mezery nebo udělal uzavřenou bednu? A když jdete okolo tak počůrat wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.6.2015 20:26

Ano, vše, co píšou, je pravda. Jen bych nenapsal  " Musí sa to..."  jak píše Marián, nýbrž  "...je dobré..." jako Mr.Fazole.
   Víte to sám, p. Romane, dobře. "Je mi jasné, že to chce jiný materiál..." Jenže co když ho nemám?
   Kompost někdy vyschne, někdy zetleje, jindy místy hnije, či kvasí. Proto se má časem přehodit, tím se promísí, provzdušní a zhomogenizuje. Kdyby měl kompost ideální složení, správný přístup vzduchu, optimální teplotu a vlhkost, přehazovat by se nemusel.
    Je jasné, že hromada čerstvě posečené trávy je uvnitř smradlavá, černá, horká, hnijící. Nechcete-li mít kyprý kompost do tří týdnů, tak to neřešte.  Ani neshánějte rozdrcené větve, ostříhané tůje, slámu. Časem přibudou zbytky ovoce, výlisky, shrabané listí. Jestli vám hnijící tráva v kompostu nedá spát, usušte ji na ne zcela suché seno a to zkompostujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 9.6.2015 20:42

Chybou by bylo, kdyby zakladatel komp.-chca nechca-vědomě nevědomě dno zabetonoval, natěsno vydláždil. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.212 (?), 9.6.2015 20:43

Máte-li na zahradě stromy, tak je obryjte - udělejte kolem nich mísy a drny hodte do kompostu. Část posekane trávy můžete příště dávat do těch mis kolem stromů. Rovněž do kompostu přihazujte rostlinne zbytky z kuchyně, lepenku, koňské bobky... Větve tlejí dlouho, kdybyste chtěl kompost brzy používat, musel byste ho prosívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.82 (?), 9.6.2015 21:22

Já myslím, že velmi důležité pro kompost je mít čas a být v klidu. Mně trvá vyrobení kompostu tři roky, než skutečně zmineralizuje.

Důležité je každý rok přeházení, proto jsem opustil koje, bedny apod. a kompost mám jako dlouhou 10 m nudli cca 1 m širokou a 60-70 cm vysokou, prostě hrob, ale dlouhej. Mám naštěstí velkou zahradu.

Kompost mám majoritně sekanou trávu, už jsem prošel i fázemi hnilobné smradlavé černé napůl zesilážované trávy apod ono to nakonec ale dopadne dobře. Dobrá rada je, posekat viz výše již uvedeno trávu a alespoň část jí napůl nasušit jako jakési poloseno a střídat s úplně čerstvou posekanou trávou, pak to nehnije, ale hezky tleje.

Když to smrdí a je to horké, jak krávě pod nohama (zadníma), to je dobře,  vlastně se částečně v kompostu děje to co krávě v zadku a má to stejný milý zápach jak ve stáji, jen kráva to prostě umí rychleji a výrazně kvalitněji.

Přidávám trochu hlíny, záměrně říkám hlíny, ne zeminy, tu nemám a starého kompostu a jednou za rok přehazuji. Piliny od cirkulárky, hobliny, větve nedrtím a nedávám, za tři roky ani štěpka najemno v kompostu nezetlí a větve, ty ani náhodou. Když nevím roupama co, jedu v zimě na hráz a nahrabu pod silnicí dubové listí, to je panečku materiál a přidávám do trávy, tedy navrch.

Jinak vše od šlupek z buřtů po šupiny z kapra, neřeším jestli jsou semínka plevelů v kompostu, to jsou takové teoretické rady. Nedávám jen košťály z brukvovitých a listí z kadeřavých broskví, to pálím v kotli.

 Alfa a omega je klídek a čas, každoroční přeházení a v létě někdy, ale opravdu jen někdy poleju vodou.

Dělat kompost, to je lepší, než rybaření, dá se u něj taky v klidu přemýšlet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika