Založení kompostu - trava, hnuj, hlína, sláma



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 215.3 (?), 2.6.2010 22:51, zobrazeno: 34178x

zdravím chtěl semse zeptat na založení nového kompostu

1: na zahradě mám ohradu ze dřeva cca 2m x 1m vejška necelej metr jetam plno bordelu skoušelsem zarejt cotam je a jetam snad všechno možný hlína, umělá hmota, kamení,železo, větve tak nevim jestlito vyhodit nebo prosejt sejtem a něco nechat do nového kompostu?

2: plánuju dávat všechno možný ze zahrady trávu, kytky listy, časem listí ze stromu a další mimo plevele...

3: mam možno sehnat i granulovanej kravskej hnuj i obyč, konskej hnuj obyč, slamu   kolik tam asi dát?

4: mám i nějaký hnojiva tak jestli taky přidat Amofos (fosforečnan + dusík), DAM 380 (dusík), NPK,

asi koupit dusíkate vápno

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 3.6.2010 15:26

Všechno co uvádíte v bodu 2 lze do kompostu dávat (já tam dávám i ty plevele, kromě pýru). Hnůj samozřejmě také v jakémkoliv množství. Pokud budete dávat slámu, potom je k ní třeba dodat dusík (sláma obsahuje především uhlík) - a k tomu by mohla posloužit ta hnojiva. Sláma se bude kompostovat obtížně - nedrží vodu a bude nutno ji promíchat s nějakou zeminou, a jak jsem už uvedla, dodat k ní dusík. Dusík ale nemusí pocházet jen z těch hnojiv, ale slámu můžete smíchat se zelenou trávou, nevyzrálým hnojem nebo s kuchyňskými zbytky. Vápno do kompostu nepřidávejte - může reagovat s dusíkatými sloučeninami a produkty, které tak vzniknou budou z hlediska hnojení k ničemu. Všechny složky kompostu je lepší mezi sebou míchat - netvořit jednotlivé vrstvy. Kompost by se měl také čas od času přehodit, aby se promíchal a provzdušnil. Pokud bude sucho, je kompost nutno občas zalít.

Pokud jde o současný obsah ohrady - zkuste ho prohodit a když nebude obsahovat nic podezřelého (hlavně nádoby, jejichž obsah by mohl zeminu kontaminovat) a prohozenou hlínu postupně přidávat s tím, co budete dávat do kompostu. Kompost se tak jednak zaočkuje půdními mikroorganismy a jednak se v něm stabilizuje vlhkost i teplota. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 31.10.2010 18:01

Dnes jsme na kompost navezli neobyčejně velké množství spadaného listí. Nevím, jestli to nebyla chyba, pálit listí se mi nechce.Nemám to něčím prolít? Další vrstva bude další listí, až spadne. ach jo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 31.10.2010 18:07

Prolít to můžete a nemusíte. v krátké době se to hodně slehne. Posypte povrch velmi slabou vrstvou zeminy. Za tři dny toho bude polovina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 31.10.2010 18:49

PP, děkuji za odpověď. já mám totiž zkušenost, že i v jiných letech mi listí na kompostu tleje ze všeho nejhůř. Zůstává v takových chuchvalcích. I dnes jsem listí průběžně prohazovala odstříhanými trvalkami se zbytky hlíny- zeminy.Jedná se o listí z ovocných a okrasných stromů, ne oechové

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 31.10.2010 21:41

Můžete dát i ořechové, pokud ho promícháte s něčím jiným. Rozloží se.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 217.145 (?), 1.11.2010 10:42

Vyznam v komposte vidim v tom, ze spaja uzitocne s ekonomickym. Zbavim sa odpadu a ziskam kvalitny substrat. Je somarina kupovat nejaky granulovany hnoj ak mate na dusik bohate rastlinne zbytky. Nech to spravite akokolvek, bakterie nakoniec zvitazia. Staci dodrzat urcite elementarne pravidla, nakonic kompost skonci ako kompost, ci po roku, dvoch troch...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.104 (?), 2.11.2010 20:34

Snažte sa lístie zvlhčiť, popolievať-ťažko sa zmáča. Chce to hodne vody, potom sa Vám tam nasťahujú dážďovky a tie listy zlikvidujú aj bez dodania hliny. Najlepšie na jar osiať na site, jemné odobrať a hrubé vrátiť späť do kompostu, len aby bolo vlhko. Je dobré prikryť netkanou čiernou textíliou- nerastie burina na komposte, nevysychá a prepúšťa vodu. Pokiaľ lístie pozbierate kosačkou, je to ešte lepšie, čím menšie čiastočky, tým lepšie. P.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 202.237 (?), 21.11.2010 19:37

1. Na jaře mám ve vrstvě kompostu, kde je z podzimu listí, plno žížal. Asi jim to přes zimu vyhovuje. Na jaře promíchám s dalšími vrstvami, které se přes zimu nahromadily - zbytky z kuchyně, sláma na zakrytí těchto zbytků, nastříhané větvičky z jarního stříhání atd. a tato směs je asi ideální, protože na podzim mám dobrej kompost.

2. Píše se, že vše vložené do kompostu - tedy i hnojiva se v něm spojí a jsou k dispozici při hnojení. Tak jako se doporučuje močovina na rychlejší kompostování a rozklad, myslím že je použitelné i jiné hnojivo (NPK, atd.). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 114.37 (?), 21.11.2010 20:05

Je tady ještě někdo, kdo přidává NPK do kompostu? Opravdu tam patří?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika