Založení kompostu - trava, hnuj, hlína, sláma



Karel196 - (25) - 32.80 (?)
24.11.2010 18:50

Spadané listí bych prohodil zeminou, trochu hnoje a postupně kuchynský odpad. Tolik listí jako je v tomto videu, jistě nemáte.

Listí do kompostu
Listí do kompostu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 42.212 (?), 21.11.2010 22:46
NPK do kompostu nepřidávám, ale osvědčily se mi piliny po řezání dřeva. A co je super urychlovač? Obyčejné králikářské pletivo, které stočené do postaveného válce slouží jako prvotní kompostér. Po celý rok do něj můžete odhazovat posekanou trávu, listí i to z ořešáku, zbytky z kuchyně - slupky, košťály, skořápky od vajec. Je vzdušný a tráva v něm zavadne rychleji než v nějaké vybetonované díře. Dvakrát do roka jej můžete vyprázdnit a napolovic rozložený kompost šoupnout do té vaší vybetonované díry. A jak jsem psala už jinde Ke slimákům s láskou a ne s klacekem, dávám tam i všechny, na zahradě posbírané slimáky, kteří tak mají pletivový panelák, nikam nezdrhnou, protože tam mají háfo krmení. Teplota uvnitř válce dosahuje až 55 supňů, což v zemi dosáhnete jen velice stěží. Potěšíte tím teplým stanovištěm i ještěrky, které se tam určitě i u vás budou rády chodit hřát a pomáhat vám s likvidací slimáků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.11.2010 23:09

NPK do kompostu nepřidávám, ale určitě mu neublíží.Piliny mají přesně opačný účinek jako NPK. Dusík nepřidávají, nýbrž ubírají.
   Myšlenka, že slimáci nebudou žrát zeleninu, když mají krmení v kompostu je bláhová. Stejně jako ta, že s jejich likvidací pomáhají ještěrky. Nicméně souhlasím, že čím víc vzduchu do kompostu, tím lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 22.11.2010 9:06

...kralikove pletivo a valec z neho je super na travu a listie. Inak je to dobre vo vseobecnosti na jemne veci, ktore v komposte maju problemy s pristupom vzduchu. Inak klasicky kompost v takomto pletive by mohol mat problemy s vysychanim, najma v lete. Zaklad je miesat rozne materialy. Ked zberam kosackou listie to je trochu zmiesane s posekanou travou, i ked jej prirastok teraz je minimalny. I ked je jej malo, hreje ako diva a urychluje tlenie aj listia... i napriek tejto zime co je teraz vonku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 22.11.2010 12:55

Já přidávám močovinu, pokud se mi zdá, že je poměr dusíku a uhlíku vychýlen moc ve prospěch uhlíku, tj. když je v kompostu "moc dřeva", nebo při přehazování, když vidím, že kompost není tak zralý, jak už by měl být. NPK bude fungovat podobně a navíc se tak obohatí půdy s nízkým obsahem fosforu a draslíku. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Karel196 - (25) - 32.80 (?), 24.11.2010 18:50

Spadané listí bych prohodil zeminou, trochu hnoje a postupně kuchynský odpad. Tolik listí jako je v tomto videu, jistě nemáte.

Listí do kompostu
Listí do kompostu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 20.8.2018 15:23

Nevím, zda Karel 196 mi odpoví,  proč má ty kůly uprostřed kompostu, jak na svém snímku! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.130 (?), 15.1.2020 21:42

Po 8 letech už je Karel v trapu a Pepo nevím jestli ty taky, ale podle mě je to na provzdušnění, s listím mě ale připadne mnohem lepší ho nadrtit sekačkou a promíchat s dalším materiálem (hnůj, tráva, piliny, sláma, půda, biouhel) a pak na vysoké hromadě rychle zkompostovat.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 16.1.2020 12:13

listí promíchat s dalším materiálem (hnůj, tráva, piliny, sláma, půda, biouhel) a pak na vysoké hromadě rychle zkompostovat.

1. Kde berete v době hrabání listí trávu?
2. Proč rychle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3238) - 135.247 (?), 16.1.2020 12:50

Co je na tom divného? Já na podzim sekám trávu až je listí spadlé. V koši sekačky se to promíchá.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 16.1.2020 13:26

Samozřejmě, to já také. Nikoli však v zimě. Přečtěte si vlákno o bokashi, je to tam rozvedené více... wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika