Propaření zeminy



Stránky: 1,  2   
host 
18.1.2006 7:40, zobrazeno: 63981x

Dobrý den,
prosím, poradíte mi, jak se má v praxi provádět propaření zeminy před výsevem?
Děkuji Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 39.203 (?), 27.2.2008 8:18

Dobrý den, podělím s s Vámi o zkušenost s propařováním zeminy před výsevem semínek např. paprik, rajčat apod. Kupuji zásedaně výsevní substrát AGRO, s kterým mám dobré zkušeosti, k propařeí používám vysoký zavařovací hrnec a síťovinu do oken proti mouchám, z které udělám jakýsi vak do hrnce, pod děrovaný rošt naleji vodu, vložím síťovinu a upevním ji zavázáním kolem "ušů hrnce, nasypu zeminu (naráz nejvýš deset litrů, přiklopím poklicí a na sporáku propařuji cca 20 minut. Podle rad zkušenějších má se prý propařovat 14 dní před použitím, někdy to nestihnu. Ale je pravda, že mi v takto ošetřené zemině rostlinky dobře prospívají.         Ať se Vám daří. D.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.136 (?), 27.2.2008 12:11

Malé množství zeminy lze propařit v mikrovlnné troubě. Do uzavíratelné nádoby do mikrovlnné trouby dáte zeminu /1 kg/ a několik lžic vody. Na plný výkon uzavřené /ale musí odcházet pára/ 5 - 8 minut a uzavřené nechat vychladnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.2.2008 13:22

Díky za radu, to je dobrý nápad. Nepoužívaných nádob do mikrovlnky máme všichni plno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.133 (?), 29.2.2008 18:20

Propaření se provádí pomocí propařovací kolony. Na valník se dá rošt z navrtaných trubek a z kolony se do nich pustí ostrá pára. Valník je přikryt plachtou.

Kvalitní výsevní substráty by měly být rovnou připraveny k použití. O substrátech od firmy Agro jsem slyšel nepěkné věci. Zahradníci, kteří pěstují kontejnerované rostliny a nechtěj to pořád plejt dávají přednost jiným. Možná se Agro polepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 181.5 (?), 30.4.2008 9:19

no to jsou rady pro zemědělce já dám pytel s koupenou zeminou prostě na sluníčko a propaří se sám. když slunce nesvítí tak na radiátor. když nesvítí slunce a netopíme tak na to kašlu a roste mi vše pěkně. nic se nemá přehánět. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 30.4.2008 12:16

Myslím, že to dělat nemusíte. Zemina koupená v pytlích (alespoň ta pro výsev dozajista) by měla být již propařená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 159.24 (?), 6.4.2010 23:27

Několik let jsem používala substrát pro množení a výsev o fy Agro, výborně mi všechno rostlo, letos mám novou šarži, prvně mi shnila semena paprik, potom špatně vzcházely okurky, byť bylo semeno mořené a nakonec mi podehnily dvě již hotové vlastnoručně roubované okurky na tykvi. Vše přičítám kontaminovanému substrátu nějakou agresivní patogenní plísní. Letos již nic vysévat nebudu, substrát mi zbývá, se strukturou jsem spokojená, zvažuju sterilizaci v tlakovém hrnci pro výsevy příští rok.       Jiřina 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 6.4.2010 23:30

Prý se dá i po částech v mikrovlnce. Já přepekla v troubě. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.20 (?), 7.4.2010 10:11
V mikrovlnce, byť po částech, je to nejrychlejší. Stačí dát vlhkou zeminu do mikrotenových sáčků (nejsou třeba žádné extra nádoby) a pustit naplno tak na 5 až 10 minut (podle velikosti dávky). V sáčcích můžete zeminu i skladovat a dávkovat podle potřeby.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika