Mám pozemek podsypaný vrstvou škváry a popela



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?)
2.10.2007 16:07
Jednejte dle sedlácké logiky - pokud chcete zasadit strom, prostě mu vyhlubte  díru tak metr padesát v průměru o hloubce dosahující pod úroveň popela a škváry, minimálně 0,5 metru, vyplňte jí běžnou zeminou, přidejte drenážní trubku "husí krk" a sázejte. V minulosti jsem viděl plochu, která byla původně pokryta  homogenním betonem (též dvorek cca 200m2) majitel neměl benzín na to beton zcela zlikvidovat, proto jej na mnoha místech rozrušil, aby jím protékala voda  a pouze v místech stromů  beton zlůikvidoval. Na plochu dal cca 30 mcm zeminy a vysel trávu. Pokud byste viděl dnešní stav, nenapadlo by Vás co se skrývá pod povrchem.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 81.52 (?), 2.10.2007 13:28, zobrazeno: 12599x
Mám před domem zahradu na místě bývalého dvorku. Babička tam v zimě po několik destiletí sypala popel z kamen (pálilo se dřevo a hnědé uhlí). Při pokusném výkopu jsem naměřil cca dvacet centimetrů pod vrstvou nic moc zeminy dalších třicet čísel škváry a popelovin. Je to sice divné, ale tráva roste jak vzteklá (musím to sekat víc než dvakrát častěji než jinde, ale hrušeň neroste a neplodí (pět let na místě, předtím asi dvouletý stromek), z pěti broskvoní dvě rostou a plodí jako o život, ostatní mají tmavé až černé listy. Jediné co tam roste bez problémů jsou irisy, ale ty jsou asi jen v té horní vrstvě. Dá se s tím něco dělat? Jo a ještě tam asi 80 - 100 let běhaly slepice a trousily slepičince. Už jsem zkoušel kde co, ale asi budu muset zůstat u té trávy. Dokonce ani kytky u plotu tam nerostou. Máte někdo nějakou radu? Písek jsem zaryl, zeleného hnojení bylo něurekom, povápnil jsem to dolomitem. Když je sucho, tak je tam sahara, když je vlhko, nebo zalévám, tak roste jen ta zatracená tráva. Možná někdo víte o nějaké luční směsi, která by alespoň kvetla. Speciálně bych se chtěl zepta pana Vysloužila co mi k tomu může poradit. Mimochodem ta tráva je tak hustá, že jsem podobnou ještě neviděl. Pavel
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 2.10.2007 16:07
Jednejte dle sedlácké logiky - pokud chcete zasadit strom, prostě mu vyhlubte  díru tak metr padesát v průměru o hloubce dosahující pod úroveň popela a škváry, minimálně 0,5 metru, vyplňte jí běžnou zeminou, přidejte drenážní trubku "husí krk" a sázejte. V minulosti jsem viděl plochu, která byla původně pokryta  homogenním betonem (též dvorek cca 200m2) majitel neměl benzín na to beton zcela zlikvidovat, proto jej na mnoha místech rozrušil, aby jím protékala voda  a pouze v místech stromů  beton zlůikvidoval. Na plochu dal cca 30 mcm zeminy a vysel trávu. Pokud byste viděl dnešní stav, nenapadlo by Vás co se skrývá pod povrchem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 2.10.2007 17:05
30 centimetrů zeminy nad inertním betonem, který může díramí drénovat, je prakticky to nejlepší, co si může trávník přát. Jinak by se možná tvářily vysazené dřeviny.
   Ale k věci. Kdyby babička na dvorek vynážela pouze dřevěný popel, jednoalo by se po promísení se zeminou o půdu  asi více zásaditou, možná přehnojenou draslíkem, s dobrou sorpční schopností díky zbytkům dřevěného uhlí. Doplněním živin do rovnováhy bude všechno OK.
Se škvárou a popelem z hnědého uhlí je to jiné. Uhlí i škvára obsahují velké množství síry - nyní spíš ve formě siřičitanů. Zkuste si jen čichnout k teplému uhelnému popelu. I když většina z ní  časem na vzduchu vyprchá. Ještě možná víc však vadí obsah těžkých kovů, které jsou kancerogenní a z půdy nejdou odstarnit.
   Jestli babička topila dřevem a jednou týdně přihodila lopatku uhlí, asi bych to řešil promísením s kompostem a zeminou. Pokud však zatápěla dřevem, a halvním topivem bylo hnědé uhlí,nepokoušel bych se zúrodňovat popeloškvárový dvorek. V případě trávníku nebo okrasných keřů bych doporučil navezení zeminy, jako tom psal pan Ali. Pokud chcete pěstovat ovoce či zeleninu, viděl bych za rozumné objednat malý bagr nebo partu Ukrajinců a vrastvu škváry odstranit.
   Co se týče trávníku - o něj asi půjde, poradit neumím, v travních směsích se nevyznám. Nicméně, ornice vzniklá kombinací popela různého druhu, škváry, slepičinců (ani kvočny zřejmě  nekálely rovnoměrně), a zeleného hnojení , bude je strukturou i živinami natolik nesourodá, že trávník nebude jednotný hustotou ani barevně. Proto bych se i v tomto případě klonil k navezení nové zeminy. Myslím, že 10cm vrstva by zřejmě stačila.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.118 (?), 3.10.2007 7:58
Děkuji všem za dobré rady. V podstatě jsem podobné reakce čekal. Pro klid duše jsem vykopal sondu. Po půl metru popela a škváry jsem narazil na zbytky ještě dřívější stodoly než byla ta, kterou jsem zrušil já. Na metru čtverečním jsem nasbíral oůl koleček kousků cihel, kousků tašek a podobného neřádstva. Asi tam bude tráva. Zelená navíc uklidňuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 3.10.2007 7:31
Myslím si, že škvára nemůže vzniknout pálením dřeva v běžných kamnech. Muselo to být uhlí. A nejen to - těmi kamny prošel veškerý jen trochu hořlavý odpad z domácnosti.
Co se týče pěstování ovoce a zeleniny na takovém pozemku - ano, ale až po odvezení škváry a popela.
Pokud chcete stromy, mělo by se tam dařit např. ořešáku. Ale pod ním vám zase neporoste moc tráva.
Pokud chcete zůstat u trávy, asi by to bylo nejjednodušší. Ale v létě to bude chtít zalévat skoro 24hodin denně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.173 (?), 20.4.2017 22:10

Tak pokud tam je 20 cm zeminy a ten bordel až pod ní, a pokud tam nechcete pěstovat něco na jídlo, tak bych se spokojil s trávníkem. Plynné látky dávno ve věšině vyčpěly a těžké kovy nahoru nepujdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika