Kde sehnat pěkný dřevěný kompostér?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?)
18.12.2014 10:50

Tak, jako téměř vše, co má nebo co napíše paní Lída, se mi líbí, tak ten kompostér, přiznám se, moc ne. Z několika důvodů:
1. Poměrně velký prostor je zastavěný cihlama - 30cm silné stěny, vynásobeno plochou - v menší zahradě bude toho prostoru škoda.
2. Kompostu prospěje, má-li ze všech stran přístup vzduchu. Zdi jsou přeci jen neprodyšné, tak je větší riziko anaerobního hnití.
3. Trvanlivost kompostiště není tak nekonečná, jak by masivnosti stěn odpovídalo. Včetně dřevěné čelní stěny.
4. Kompost nelze v případě potřeby přesunout na jiné místo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.131 (?), 17.12.2014 20:40

Tak se hlásím. Každá z komor kompostéru má vnitřní rozměr 133 x 85 cm, výška od terénu se pohybuje mezi 90 a 100cm (uprostřed vyšší). Ještě jsem posledně zapomněla napsat, že v horním bet.věnci jsou zabetonovány úchyty ze starých pařníkových okem, slouží jako zarážky při položení oken na kompostér (aby okna neujížděla).

Jen to opravdu chce použít vápenopískové (nebo betonové) cihly. Já jich tehdy měla jen pár, bývalý manžel odmítl dokoupit a dal tam všelijaké včetně děrovaných ("to bude dobré") a ty se začínají sypat.           Lída





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 16.12.2014 17:36

Já mám fošny v takových U profilech. A je to docela přijatelné. Až shnijí, dám tam plastové desky z Bohdanče (recyklace.cz).

KOMPOSTER
KOMPOSTER
KOMPOSTER DETAIL
KOMPOSTER DETAIL
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 18.12.2014 10:20

I to by šlo, ale budu se držet toho, co má paní Lída - to vydrží snad téměř na věky a líbí se mi to.

Plast sice taky vydrží, ale do plastových kompostérů jsem se právě nechala uvrtat a hrozně ráda se jich zbavím, čím míň plastů na zahradě, tím líp. "Naštěstí" se po prvním přehazování rozpadly na kusy a už se nikdy nepodařilo je pořádně sestavit... To byl ale samozřejmě jiný systém, než jaký plánujete vy.

Máme malou zahradu a všechno je vidět, pokud to máte někde "za bukem", chápu, že vám to třeba tak nevadí. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 18.12.2014 10:50

Tak, jako téměř vše, co má nebo co napíše paní Lída, se mi líbí, tak ten kompostér, přiznám se, moc ne. Z několika důvodů:
1. Poměrně velký prostor je zastavěný cihlama - 30cm silné stěny, vynásobeno plochou - v menší zahradě bude toho prostoru škoda.
2. Kompostu prospěje, má-li ze všech stran přístup vzduchu. Zdi jsou přeci jen neprodyšné, tak je větší riziko anaerobního hnití.
3. Trvanlivost kompostiště není tak nekonečná, jak by masivnosti stěn odpovídalo. Včetně dřevěné čelní stěny.
4. Kompost nelze v případě potřeby přesunout na jiné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 18.12.2014 11:06

Zdravím, pokud by se pěkně vyzdil z betonových cihel, vypadal by pěkně.Doporučuji mezi cihlama nechávat mezery na třetinu cihly, bude přístup vzduchu a ušetříte namálo cihel.Chce to ale základy do nezamrzné hloubky.Ale stejně bych volil kompostér plastový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 18.12.2014 15:03

Já nevím, jestli jste něco podobného někdy sám používal, ale já ano a už to nechci. Jakmile to JEDNOU otevřete, v životě už to nezavřete, načež se začne kroutit hroutit a deformovat celá konstrukce. Přehazování kompostu (ne, že by to člověk dělal každý týten, ale snad i lenivý zahradník se k tomu 1 za rok odhodlá) je hrozně obtížné až nemožné... leda vyndat přední stěnu s nadějí, že to pak zase složíte, což se však ukáže jako naděje marná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 18.12.2014 15:16

Plastovy na malou zahradku (napr. k radovemu domku) neni uplne spatny. Pokud se rozebere castecne, tak uz se obvykle neslozi a musi se rozebrat kompletne a kompletne slozit. Na zahradu, kde se opravdu neco pestuje, se nehodi. Pokud chcete pekny dreveny komposter podle svych predstav, budete si ho muset vyrobit nebo konstrukcne upravit nejakou kupovanou stavebnici. J.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 18.12.2014 13:25

Pane doktore, zdravím, stěny jsou tlusté jen 15cm (šířka cihly), takže se na ně dá v případě potřeby klidně stoupnout. Měla jsem volbu - buď sklolaminátové vlnky a kovovou konstrukcí jako sousedé nebo dřevo nebo litý beton nebo toto. Sklolaminát jsem nechtěla, šalovaný beton také ne, vyšly z toho cihly (jen měly být původně vápenopískové, které se nerozpadají a nenahazují). Dřevěné fošny vepředu - za 25 let trvání kompostéru mám druhou sadu fošen (tyhle jsou ze starých laviček u pískoviště, původní byly také starší z dřevěných Okal panelů).

Souhlasím s vámi, že zdi jsou neprodyšné, ale zatím nepozoruji, že by to zemině vadilo, materiál se rozkládá pěkně, nic nehnije. Možná by také ško použít místo cihel betonové plotové tvátnice s otvory. Ale já byla ráda, že mi mužský tehdy vůbec něco udělal. Na tohle máte vy chlapi výhodu...

Přesouvat ho nikdy nikam nebudu, jedině pokud by dosloužil a rozpadnul se, mám již jen jedno jediné místo (teď tam mám složený hnůj), takže bych musela kompostér a hnůj navzájem přehodit.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 18.12.2014 12:45

Dobrý levný hezký dřevěný kompostér můžete pořídit skoro v každém supermarketu od baumaxu po tesko. Koupíte 10 až 15 metrových tůjí po 80 Kč. Vysadíte je do řady kousek před obvodem zamýšleného kompostéru. No a za takto vytvořenou pohledovou bariérou můžete založit kompost typu hromada. smiley

PS: Pokud se vám nelíbí tůje, můžete použít libovolnou jinou křovinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 18.12.2014 14:29

Nejhezčí a téměř nezničitelný je z železničních pražců. Komik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika