Co patří a co ne do kompostu



P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?)
15.7.2013 12:06

A kompost si radsej kupit. Samozrejme "nenakazeny"...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 15.7.2013 12:06

A kompost si radsej kupit. Samozrejme "nenakazeny"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.7.2013 16:05

Kompostování je přírodní proces, který dokáže účinně potlačt většinu zárodků rostlinných chorob (potlačit - ne eradikovat, většinu - ne všechny)   Myšlenka, že padlí a strupovitost jabloní, rez hrušňová, šarka slivoní, dírkovitost listů se na stromy šíří z listového kompostu zarytého pod stromy a do záhonů, je naivní.
   Kdo chce podpořit chemický průmysl, nechť zruší kompost a raději investuje do NPK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 15.7.2013 16:58

Schválně jsem četl celou diskuzi, kdože píše o padlí, strupovitosti jabloní, rzi hrušňové, šarce slivoní, dírkovitosti listů.O některých se píše na začátku diskuze a pak již jen MV.

Jestli je příspěvek myšlen na mě, já jsem psal něco jiného.Psal jsem, že jestli někdo nepozná o jakou chorobu jde (95% lidí), je lépe rostlinu nedávat do kompostu, ale zlikvidovat ji jinak.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.252 (?), 15.7.2013 17:30

Dáváme do kompostu zbytky od banánů a citrusových plodů, nevíte čím se to oštřuje a jaké zápory v kompostu to má?Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.7.2013 20:51

.Psal jsem, že jestli někdo nepozná o jakou chorobu jde (95% lidí), je lépe rostlinu nedávat do kompostu

Jinými slovy 95 procentům lidí doporučujete nezakládat kompost. "Pálit se to nesmí, tedy do kontejneru. Tak skončí odpad na skládce, v lepším případě v kompostárně.  
     Mými slovy o o konkrétních a ve velkém se vyskytujících chorobách - a nabízejících tedy hojně kompostivacího materiálu (padlí, strupovijtost, rez, šarka) jsem reagoval na  sice duchaplné, ale blíže nespecifikující následující    věty:
 ...vše, co je napadené nějakou chorobou (plísně, hniloby, houby) odřezat a spálit.
...dávat tedy jakkoliv nemocné rostliny na kompost je hloupost
  
Pouhé odsunutí spórů hub kousek dál od svého plotu nevidím za principiální řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.8.2014 13:41

Jestli jste po lese sbírala do košíku strupovitost jabloní, pak to teoreticky možné je. Takto Vám mohou jabloně příští rok onemocnět třeba křemenáčem.
   Je to samozřejmě blbost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.8.2014 14:31

Hřibovité a jiné saprofytní houby můžete do kompostu dávat v jakékoliv formě i množství, ale pozor si musíte dávat na dřevokazné, co fakultativně dokáží přežít na čerstvé dřevoštěpce a pak kolonizovat zahradu. Taková václavka je pak  "požehnáním" no. Z nišších hub takový přenos nehrozí, aby byl významnější než zahradní nižší houby (padlí, monilia, strupovitosti, rzi, ...) na které zabírají běžné fungicidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 18.8.2014 15:25

Vsetko, co ide do kompostu, by malo mat chemicky a mikrobiologicky rozbor... a potvrdenie aspon jedneho ministerstva (este som nevymyslel akeho)wink...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 201.22 (?), 18.8.2014 15:44

Čistě saprofytní houby (třeba hlíva ústřičná) se živí mrtvým dřevem (a jinou organickou hmotou) a na zahradě mají pozitivní účinky (urychlují rozklad).

Mykorhizní houby (např. zmíněné hřibovité) se živí převážně spoluprací s rostlinami a na zahradě mají také pozitivní účinky (usnadňují rostlinám čerpání živin z půdy).

Problém může být s houbami, které jsou čistě nebo částečně parazitní (např. ta václavka, která je sice saprofytní, ale napadá živé rostliny, které si napřed zabije).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika